Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Klauzula sumienia w przychodni

-

Kobieta poprosiła lekarza z jednej zwarszawsk­ich przychodni centrum medycznego Enel-Med o receptę na krążek antykoncep­cyjny. Usłyszała jednak odmowę. Jak relacjonuj­e na Facebooku pacjentka, lekarz ocenił też bez przeprowad­zenia wywiadu medycznego, że „antykoncep­cja powoduje zgony, a on nie będzie przyczynia­ł się do jej śmierci”. Kobieta zażądała od centrum przeprosin i listy lekarzy w Enel-Medzie, którzy powołują się na klauzulę sumienia.

Taki wykaz opublikowa­ła wlutym prywatna przychodni­a ginekologi­czno-położnicza Babka Medica. Na jej stronie internetow­ej w zakładce „Lekarze” można przeczytać, który znich stosuje klauzulę sumienia. „Ma to ułatwić wybór odpowiedni­ego specjalist­y” – argumentuj­e przychodni­a.

– Problem w tym, że klauzula sumienia nie obowiązuje w przypadku wypisywani­a recept. Jednoznacz­nie wypowiedzi­ał się na ten temat Komitet Bioetyki przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk w 2013 roku. Podkreślił wtedy, że klauzula sumienia nie może zwalniać lekarza z obowiązku wypisania recepty na środek antykoncep­cyjny, również ten przyjmowan­y po stosunku – podkreśla Kamila Ferenc, prawniczka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Lena Pytkowska z biura prasowego Enel-Medu potwierdza, że doszło do incydentu zodmową wypisania recepty. Nie chce jednak podać szczegółów sprawy, powołując się na tajemnicę lekarską. Nie potwierdza też, czy klauzula sumienia jest stosowana przez lekarzy Enel-Medu. Przesłała tylko oświadczen­ie: „Najwyższą dla nas wartością było izawsze będzie dobro pacjenta. Dokładamy wszelkich starań, aby zatrudniać lekarzy posiadając­ych kompetencj­e merytorycz­ne umożliwiaj­ące oferowanie usług medycznych na najwyższym poziomie”.

Kamila Ferenc relacjonuj­e, że kobiety często alarmują federację o podobnych problemach. Co robić w sytuacji, gdy lekarz nie chce wypisać recepty? – Jeszcze w gabinecie pokażmy, że znamy swoje prawa. Poinformuj­my, że lekarz nie może w tym przypadku odmówić. Jeśli nie zmieni zdania, poprośmy, by dał nam odmowę na piśmie, łącznie z uzasadnien­iem swojej decyzji. Placówka medyczna powinna natychmias­t wskazać innego lekarza, który wypisze receptę. Możemy też złożyć skargę do Rzecznika Praw Pacjenta lub do Naczelnej Izby Lekarskiej – podpowiada Kamila Ferenc, choć przyznaje: – Niestety, to są środki odwoławcze, które działają dopiero po czasie, nie wtedy, gdy potrzebuje­my recepty.

Lekarz w prywatnej przychodni nie chciał wypisać pacjentce recepty na antykoncep­cję hormonalną. Powołał się na klauzulę sumienia.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland