Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Planszówka z Bródnem sprzed lat

-

To pomysł Bartosza Wieczorka z Domu Kultury „Świt” przy ul. Wysockiego, który dwa lata temu zaprezento­wał projekt „Wielokultu­rowe Bródno”. Wtedy na podstawie mechanizmu gry strzelanko­wej powstała ru cho ma wi zu a li za cja, któ ra umożliwiał­a wirtualne spacery po dzielnicy sprzed stu lat. Teraz możemy podejrzeć przeszłość dzięki tradycyjne­j grze planszowej „Bródno. Cywilizacj­a”, która właśnie zadebiutow­ała w internecie. Ze strony Starebrodn­o.pl możemy ściągnąć planszę, karty do gry oraz pionki, wydrukować je, wyciąć i posklejać. A potem zanurzyć się w historię osiedla.

– Akcja gry rozgrywa się na Bródnie między rokiem 1916, przed odzyskanie­m niepodległ­ości, a rokiem 1939, czyli tuż przed wybuchem II wojny światowej. Grając, możemy więc porównać ciche, „drewniane” Bródno z tym rozwinięty­m i rozbudowan­ym pod koniec XX-lecia międzywoje­nnego. Zobaczyć, jak rozwijało się osiedle i jak brutalnie ten proces przerwała okupacja niemiecka – mówi Wieczorek.

To gra dla trzech osób. Każdy z graczy ma za zadanie zabudować przestrzeń ulicy swoimi kafelkami. – Na jednej stronie kafelka widać mapę Bródna z 1918 roku, a gdy go odwrócimy, widzimy plan z 1939 r. Idea gry jest taka, by rozbudować dzielnicę. Podobnie jak wsłynnej planszówce „Osadnicy z Catanu” – opowiada Bartosz Wieczorek.

Wgrze przewijają się stare mapy iarchiwaln­e zdjęcia pokazujące mieszkańcó­w iulice dawnego Bródna. – Fabuła iwarstwa wizualna gry powstały dzięki archiwalio­m. Korzystałe­m zmateriałó­w Zygmunta Kupniewski­ego, przedwojen­nego mieszkańca Bródna, architekta, który tworzył rysunki ówczesnego osiedla, oraz z przedwojen­nych rosyjskich map, archiwów zdjęć. Sam jestem mieszkańce­m osiedla ifascynuje mnie jego historia. Ataka gra potrafi ją lepiej popularyzo­wać niż niejedna książka – ocenia autor.

Papierowa gra wpisuje się wtrwający od kilku lat renesans planszówek. Wieczorek myśli już jednak owersji komputerow­ej. – Chcę stworzyć grę na podstawie technologi­i rozszerzon­ej rzeczywist­ości, coś podobnego do „Pokemon Go” – planuje. – Gracze chodziliby ze smartfonam­i po Bródnie, kierowali telefony na wybrany budynek i na ekranie zobaczylib­y ten sam punkt sto lat temu, usłyszeli relację świadka tamtego okresu. Coś podobnego zrobiła Jaśmina Wójcik wUrsusie. Dotarła do mieszkańcó­w i stworzyła rozszerzon­ą rzeczywist­ość, dzięki której można zwiedzać nieistniej­ące już zakłady traktorów.

Gracze niczym przedwojen­ni osadnicy rozbudowuj­ą kolejne kwartały Bródna, obserwując, jak osiedle zmienia się z wiejskiej gminy w część Warszawy. Planszę i pionki do gry można znaleźć w internecie. Wystarczy je wydrukować, wyciąć i posklejać.

 ??  ?? Gra autorstwa Bartosza Wieczorka „Bródno. Cywilizacj­a”
Gra autorstwa Bartosza Wieczorka „Bródno. Cywilizacj­a”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland