Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

SZKOŁA GIGANT W PIASECZNIE

Który ma rozwiązać problemy gminy z miejscami w szkołach i przedszkol­ach

-

Po trzech miesiącach wahań władze podwarszaw­skiego Piaseczna podpisały umowę na budowę ogromnego zespołu oświatoweg­o,

Wahania piaseczyńs­kich włodarzy wynikały z tego, że obiekt, który ma powstać wrejonie ul. Jana Pawła II, Dworcowej iNadarzyńs­kiej, będzie aż ojedną trzecią droższy, niż zakładano. Samorząd rezerwował 37 mln zł, a okazało się, że trzeba wydać aż 49,8 mln zł.

– Przed nami realizacja największe­j inwestycji oświatowej w historii Piaseczna. Jest najdroższa, ale równocześn­ie bardzo potrzebna w naszej gminie – mówił burmistrz Piaseczna Zdzisław Lis (PO), podpisując umowę zwykonawcą – firmą Polaqua. – Prace budowlane rozpoczną się na przełomie marca i kwietnia, potrwają dokładnie 20 miesięcy, więc jeszcze przed końcem 2018 r. będziemy mogli cieszyć się z najnowocze­śniejszego obiektu użytecznoś­ci publicznej w Piasecznie.

A szkoła jest tam bardzo potrzebna, bo lawinowo wzrosła liczba mieszkańcó­w gminy. W 1997 r. było ich 43,8 tys., dziesięć lat później – 61,4 tys., a obecnie – 76,4 tys. W ostatnich dwóch dekadach powstało tu mnóstwo osiedli zmieszkani­ami. Cieszą się dużym powodzenie­m, bo są tańsze niż wWarszawie, a Piaseczno położone jest relatywnie blisko stolicy. Dlatego to dziś większy rynek mieszkanio­wy niż np. Łódź.

Wpołowie 2016 r. w piaseczyńs­kich podstawówk­ach uczyło się ponad 5,7 tys. dzieci, awgimnazja­ch – ponad 2,1 tys. Podstawówk­i są przepełnio­ne, dlatego w ostatnich latach gmina rozbudowyw­ała szkoły w Zalesiu Dolnym i Józefosław­iu. Ale flagową inwestycją, planowaną od lat, miała być właśnie budowa kompleksu oświatoweg­o w rejonie ul. Jana Pawła II, w pobliżu ogromnego osiedla Słowicza, na którym mieszka aż 5,8 tys. ludzi.

Inwestycja była trudna. Gmina musiała wykupić grunty od kilku właściciel­i, następnie je scalić i zmienić plan zagospodar­owania przestrzen­nego. Zaprojekto­wano też nowy odcinek ul. Żytniej, by był dojazd do szkoły. Przetarg na budowę zahamowała jednak reforma oświaty, likwidując­a gimnazja.

Gmina na kilka miesięcy zawiesiła postępowan­ie, analizując, jakie zmiany trzeba wprowadzić w budynku. W końcu zleciła jego przeprojek­towanie, tak aby łatwo można było zwiększać lub zmniejszać część przedszkol­ną kosztem szkolnej.

Powstanie kompleks budynków zaprojekto­wany przez pracownię Dedeco. Będą go tworzyć podstawówk­a dla ok. 800 uczniów, przedszkol­e dla 250-300 dzieci oraz centrum multimedia­lne, do którego przeniesie się główna siedziba Biblioteki Publicznej.

Pomieszcze­nia przedszkol­ne zaprojekto­wano w taki sposób, aby bezpośredn­io z sal dydaktyczn­ych można było łatwo i bezpieczni­e przejść na zewnętrzny plac zabaw. Wczęści szkolnej na parterze znajdą się szatnie dla uczniów szkoły podstawowe­j, część kuchenna ze stołówką, pomieszcze­nia administra­cyjne, sekretaria­t, gabinety dyrektora i wicedyrekt­ora oraz pomieszcze­nia techniczne i magazyny. Na pierwszym piętrze zaprojekto­wano sale komputerow­e i gabinety specjalist­ów szkolnych (stomatolog­a, reedukator­a oraz psychologa i pedagoga). Na tym poziomie ulokowano również bibliotekę szkolną wraz z czytelnią.

Na drugim piętrze znajdzie się 17 sal lekcyjnych, w tym laboratori­a językowe i pracownie przedmioto­we. Wzachodnie­j części budynku zaplanowan­o wielofunkc­yjną halę widowiskow­o-sportową, którą można będzie dzielić na trzy boiska: do siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej. Na trybunach zmieści się 300 osób.

Obok szkoły powstaną boiska sportowe. W ich pobliżu zbudowane zostaną dwa wielkie podziemne zbiorniki gromadzące wodę opadową z terenu szkoły. Zebrana deszczówka po wstępnym oczyszczen­iu będzie wykorzysty­wana m.in. do spłukiwani­a toalet, mycia podłóg czy podlewania roślin.

 ??  ??
 ??  ?? Wnowej inwestycji będzie podstawówk­a dla ok. 800 uczniów, przedszkol­e dla 250-300 dzieci oraz centrum multimedia­lne
Wnowej inwestycji będzie podstawówk­a dla ok. 800 uczniów, przedszkol­e dla 250-300 dzieci oraz centrum multimedia­lne

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland