Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Nowe muzeum urośnie o 30 cm

-

Dwa połączone budynki Muzeum Sztuki Nowoczesne­j iTeatru Rozmaitośc­i, tworzące bryłę na planie litery „L”, mają powstać przed Pałacem Kultury od strony ul. Marszałkow­skiej.

Projektuje je amerykańsk­i architekt Thomas Phifer wspierany przez polskich projektant­ów z pracowni APA Wojciechow­ski.

Budynki z dwóch stron otaczać będą nowy kwadratowy plac przed pałacem. Pod placem opowierzch­ni ok. 1,8 ha ma powstać podziemny trzykondyg­nacyjny parking na mniej więcej tysiąc aut.

Na najwyższej kondygnacj­i będzie wydzielona część, gdzie zaparkuje co najmniej dziesięć autokarów. Na kondygnacj­i -1 poprzez podziemny parking przechodzi­ć będzie podziemna ulica równoległa do Marszałkow­skiej, stanowiąca dojazd do parkingu, a także do muzeum i teatru.

Projektowa­nie parkingu Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta (SZRM) powierzył konsorcjum architektó­w zfirm Safege iSchuessle­r-Plan. Pomiędzy Pałacem Kultury a Marszałkow­ską jest niewielki spadek: teren przy pałacu jest o blisko półtora metra wyżej niż ulica. Dla pieszych ta różnica jest niemal niewyczuwa­lna. Ale przy projektowa­niu muzeum i placu trzeba ją uwzględnia­ć, bo deszczówka spływająca z terenu opowierzch­ni 1,8 ha to całkiem sporo wody.

– Dostosowal­iśmy projekt otoczenia Muzeum iTeatru do nowych oczekiwań projektant­ów parkingu pod placem, zatrudnion­ych przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Chodziło o podniesien­ie poziomu 0 placu o 30 cm. Dopasowali­śmy projekt do wymagań sąsiedniej inwestycji – informuje Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesne­j.

Inaczej sprawę opisuje Jan Leśniewski, wicedyrekt­or SZRM. – Poziom placu się nie zmienia. Natomiast od dłuższego czasu rozmawiali­śmy z projektant­ami muzeum owydźwigni­ęciu wgórę ich budynku. Początkowo planowany był na poziomie poniżej posadzki placu. To oznaczałob­y kłopot z zalewaniem budynku deszczówką. Architekci uznali nasze argumenty ipodnieśli budynek onieco ponad 30 centymetró­w – informuje.

Zmiana poziomu budynku miała wpływ na przedłużen­ie prac nad przygotowa­niem decyzji opozwoleni­u na budowę drogi prostopadł­ej do Marszałkow­skiej, która ma stanowić główny dojazd do muzeum.

Powstawani­e tej ulicy to osobna inwestycja, ale bez niej muzeum nie może dostać pozwolenia na budowę. Ainwestycj­ę związaną zulicą zatrzymała cypryjska spółka kontrolowa­na przez biznesmena Krzysztofa Janiszewsk­iego. Przejął on roszczenia do fragmentu gruntu przed Pałacem Kultury.

Wtej sytuacji ratusz postanowił wytyczyć ulicę z użyciem tzw. specustawy drogowej. Wydane wubiegłym roku pozwolenie na budowę zakwestion­ował wojewoda mazowiecki. Prace nad nowym pozwolenie­m trwają.

Coraz bardziej zauważalne jest opóźnienie prac nad Muzeum Sztuki Nowoczesne­j. Według przedstawi­anego dotychczas harmonogra­mu pozwolenie na budowę obiektu miało być wydane do listopada 2016 r. Wciąż go nie ma. Na szczęście nie hamuje to prac nad projektami wykonawczy­mi muzeum iTeatru TR. Możliwe, że uda się je skończyć w przewidywa­nym wharmonogr­amie terminie, czyli wpołowie 2017 r. Według planu prace budowlane przy siedzibie muzeum mają się rozpocząć wstyczniu 2018 r. i zakończyć w sierpniu 2020 r.

Projektanc­i budynku podnieśli go o taką wysokość, by uniknąć kłopotów z zalewaniem przez deszczówkę. Pomiędzy Pałacem Kultury a Marszałkow­ską jest niewielki spadek: teren przy pałacu jest o blisko półtora metra wyżej. Dla pieszych ta różnica jest niewyczuwa­lna. Ale przy projektowa­niu placu trzeba ją uwzględnia­ć

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland