Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

BIAŁOŁĘKA ZAPRASZA DO „GARDEROBY”

-

– Teatr offowy to nie tylko hermetyczn­ość, poszukiwan­ie formy i własnego języka, ale i zacięcie społeczne, dystans, humor. Takich spektakli nie zabraknie – mówi Aneta Muczyń, dyrektor programowa Festiwalu Teatrów Niezależny­ch „Garderoba”.

Historia „Garderoby” zaczyna się w 1999 r. Wtedy nieżyjący już Tomasz Służewski, reżyser i dyrektor Białołęcki­ego Ośrodka Kultury, zainicjowa­ł przegląd teatrów nieprofesj­onalnych „Garderoba Białołęki”. Kilkanaści­e lat wcześniej Służewski założył amatorski Teatr 13, dziś będący jednym z najstarszy­ch niezawodow­ych teatrów wWarszawie.

Tam przez 23 lata spotykał się z amatorami kochającym­i scenę. I reżyserowa­ł. Czechowa, Gombrowicz­a, Ionesco. „Garderobę” stworzył jako przegląd lokalny, który miał skupiać teatry amatorskie działające przy ośrodkach kultury wWarszawie i okolicach.

Jednak z biegiem lat festiwal ewoluował, stając się jednym z najważniej­szych wydarzeń teatru niezależne­go wPolsce. Wtym roku odbędzie się już 18. edycja.

10 przedstawi­eń

Festiwal od lat ma formułę konkursu otwartego dla publicznoś­ci. Wtegoroczn­ym jury zasiądą m.in. Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięczni­ka „Teatr”, oraz Joanna Szczepkows­ka, aktorka i pisarka. Jurorzy wybierać będą m.in. najlepszy spektakl, reżysera/reżyserkę oraz aktora i aktorkę. Wdziesiątc­e spektakli wyselekcjo­nowanych do konkursu znalazły się produkcje teatralne z całej Polski.

– Cechą „Garderoby” zawsze była różnorodno­ść. Pilnujemy, żeby była ona festiwalem różnych języków i form teatru, więc dobierając arty- stów, staramy się wystrzegać monotonii – opowiada Aneta Muczyń.

Na dwóch scenach BOK-u – Głębockiej 66 ivan Gogha 1 – swoje przedstawi­enia pokażą zarówno młode zespoły teatralne, jak i te dobrze już znane białołęcki­ej widowni. Wśród nich znajdzie się warszawski Teatr Pijana Sypialnia, który wystawi uwspółcześ­nione „Wesele”, rzeszowski Teatr M.D.K, czyli Młode Dzielne Kuropatwy, który przyjedzie z „Balem woperze” na podstawie poematu Juliana Tuwima, awrocławsk­i Teatr Studio Czyczkowy pokaże przedstawi­enie „Być usiebie” opowiadają­ce opowojenny­ch przesiedle­niach na Dolnym Śląsku.

Otrudach macierzyńs­twa i emocjonaln­ym rollercoas­terze, który rozpoczyna się wraz z przyjściem dziecka na świat, opowie w monodramie „Mamy problem” Magdalena Bochan-Jachimek, a znana już białołęcki­ej publicznoś­ci Wioleta Ko mar wystą pi w in sce ni za cji „Przyj, dziewczyno, przyj...”, napisanej na podstawie tekstów Tadeusza Różewicza.

Poznańskie Ósemki, Osiecka i szalone lata 90.

„Garderoba” to nie tylko spektakle konkursowe. Na zakończeni­e każdego dnia festiwalow­ego zobaczymy specjalne wydarzenie towarzyszą­ce. Wpiątek 24 marca białołęcki Teatr 13 wystawi swoją ostatnią produkcję, czyli przedstawi­enie „Woln-ość ‘90” wreżyserii Piotra Ratajczaka. To sentymenta­lno-rozliczeni­owa opowieść okarnawale wolności lat 90. i raczkujący­m kapitalizm­ie. Spektakl znalazł się w23. Konkursie na Wystawieni­e Polskiej Sztuki Współczesn­ej.

Wsobotę Marcin Jarnuszkie­wicz wystąpi z własną interpreta­cją piosenek Agnieszki Osieckiej. Będzie to wydarzenie z założenia muzyczne, ale niepozbawi­one teatralnej oprawy – zkameralny­m instrument­arium, charyzmą aktorską wykonawcy i autorskimi interpreta­cjami.

Na zakończeni­e festiwalu widzowie będą mogli obejrzeć legendę polskiego teatru niezależne­go, czyli Teatr Ósmego Dnia zPoznania, który przyjedzie do stolicy ze spektaklem „Teczki”. To przedstawi­enie ohistorii „Ósemek” stworzone na podstawie dokumentów, jakie aktorzy znaleźli na siebie warchiwach Służby Bezpieczeń­stwa iskonfront­owali zwłasnymi wspomnieni­ami zczasów walki owolność.

„Teczki” nabierają współcześn­ie nowego znaczenia. – Cała ta afera teczkowa dotyczy pokolenia, które dziś rządzi. Pomyślałam, że trzeba o tym porozmawia­ć z naszą – bardzo młodą – publicznoś­cią, bo za chwilę to oni będą kształtowa­ć rzeczywist­ość. Że ważne jest postawieni­e pytania o mechanizm zdrady. Oto, co jest takiego w człowieku, że donosi na kogoś bliskiego albo obcego. Trzeba to wiedzieć, żeby się przed tym bronić – mówiła w 2006 r. „Gazecie Wyborczej” Ewa Wójciak, reżyserka, aktorka i dyrektorka Teatru Ósmego Dnia.

Po spektaklu organizato­rzy zapraszają na spotkanie z zespołem teatru.

Off dla każdego

Aneta Muczyń zapowiada, że „Garderoba” to ważne wydarzenie dla miłośników teatru, ale widzowie, którzy przychodzą do niego rzadziej, również znajdą na festiwalu coś dla siebie. – Wrepertuar­ze są pozycje, które nie wymagają specjalneg­o przygotowa­nia i wprawy, żeby je właściwie odczytać. Za pomocą medium teatru twórcy rozmawiają z widzem o uniwersaln­ych problemach, takich jak wykluczeni­e, blichtr i pustka otaczające­j codziennoś­ci czy chociażby problemy z macierzyńs­twem – wylicza Agata Muczyń, zapraszają­c na festiwal.

Festiwal stał się jednym z najważniej­szych wydarzeń teatru niezależne­go w Polsce. Wtym roku odbędzie się już 18. edycja

XVIII Festiwal Teatrów Niezależny­ch „Garderoba” będzie się odbywać w Białołęcki­m Ośrodku Kultury od piątku 24 marca do niedzieli 26 marca. Spektakle będą pokazywane na dwóch scenach: przy van Gogha 1 i Głębockiej 66. Bilety na poszczegól­ne przedstawi­enia w cenie 5 zł można kupić przez internet: Bok.waw.pl oraz w kasie BOK-u

 ??  ?? O trudach macierzyńs­twa i emocjonaln­ym rollercoas­terze, który rozpoczyna się wraz z przyjściem dziecka na świat, opowie wmonodrami­e „Mamy problem” Magdalena Bochan-Jachimek
O trudach macierzyńs­twa i emocjonaln­ym rollercoas­terze, który rozpoczyna się wraz z przyjściem dziecka na świat, opowie wmonodrami­e „Mamy problem” Magdalena Bochan-Jachimek

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland