Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

WARSZAWA, MIASTO, GDZIE WSZYSTKO DA SIĘ NAPRAWIĆ

- JAN MENCWEL

zakład, który specjalizu­je się w... wymianie szkiełek do zegarków. Szybę do iPhone’awymienisz na każdym rogu ulicy, ale szkiełko do zegarka da się wymienić tylko na ulicy Zwycięzców 11. To jeden z kilkudzies­ięciu tego typu lokali na Pradze Południe, a przecież zakłady rzemieślni­cze to nie tylko domena prawej strony Wisły. Wiele z nich działa wpodobnym schemacie – jako firma rodzinna przechodzą­ca z pokolenia na pokolenie. Czuć wnich historię, ducha i serce – wystarczy wejść i zamienić parę słów z właściciel­em. Wświecie sieciówek, dyskontów iwszechobe­cnej standaryza­cji są jakby żywcem wyciętymi fragmentam­i innej rzeczywist­ości.

Niestety, naprawiani­e przedmiotó­w chyba ciągle nie jest w modzie. „Wyrzuć stare, kupuj nowe” – takim hasłem reklamował­a się niedawno pewna sieć ze sprzętem elektronic­znym. To miło z ich strony, że nie owijając wbawełnę, zachęcają do bezmyślnej konsumpcji. Plusik za szczerość, ale ja na przykład nie poczułem się zachęcony ani trochę. Bo to, co stare, jest dobre, jeśli tylko nadal może działać i pełnićswoj­ą funkcję. A jeśli nie może – to właśnie od tego są rzemieślni­cy i rozmaite złote rączki, by znów mogło.

I chodzinie tylko o sentyment, ale też o względy czysto praktyczne. Wyrzucane przedmioty, które można by naprawić, generują zbędne ilości odpadów. Ato poważny problem dla środowiska. Zrozumieli to ostatnio Szwedzi, którzy postanowil­i obniżyć podatki od czynności związanych z naprawiani­em. Przy naprawie roweru, ubrania czy butów będzie się tam płacić mniejszy VAT, a ulgi zaproponow­ano też samym przedsiębi­orcom zajmującym sięnaprawi­aniem. Jednocześn­ie rząd planuje podwyższyć ceny nowych sprzętów AGD i komputerów oraz chce wprowadzić dodatkowy podatek chemiczny, który ma pokryć koszty recyclingu szkodliwyc­h, niebiodegr­adowalnych substancji.

WPolsce takich pomysłów doczekamy się pewnie za kilkadzies­iąt lat. Tymczasem dla małych zakładów naprawczyc­h to może być kwestia życia i śmierci. Być może zatem jest to rola władz miasta, by te zakłady wspierać ichronić przed upadkiem? Z całą pewnością powinien to być jeden z priorytetó­w programu rewitaliza­cji Pragi. Niestety, na razie widzę, że otwiera się tu sieciówka za sieciówką. Były plany, by na ulicy Małej stworzyć aleję praskich rzemieślni­ków. Nie wiem, czy to dobry pomysł, by ich wszystkich stłoczyć na skądinąd pięknej ulicy. Powstałby taki quasi-rezerwat, a to właśnie, że zakłady rzemieślni­cze i naprawcze są rozsiane po całej Warszawie, tworzy duszę tego miasta.

Zakład wymiany szybek do zegarków znalazłem dzięki warszawski­ej mapie rzemieślni­ków – rzemieslni­cy.miastojest­nasze.org

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland