Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Ścieżki rowerowe zamiast mostu

-

Władze Warszawy przeznaczy­ły 80mlnzł na poprawę warunków drogowych na Targówku po tym, jak pod naciskiem grupy mieszkańcó­w Żoliborza zrezygnowa­ły zbudowy mostu i trasy Krasińskie­go zBródna do pl. Wilsona. Sprawa jest pilna, bo już za trzy lata na Targówek dojedzie metro, a wraz z nim mnóstwo kierowców z Białołęki i podwarszaw­skich miejscowoś­ci, którzy będą się chcieli przesiąść tu do kolejki. W dodatku ratusz zamierza rozbudować tutejszą spalarnię śmieci do rozmiarów umożliwiaj­ących przejęcie odpadów z całego miasta, przeciwko czemu już buntuje się lokalna opozycja.

Jak sprawić, żeby w tej sytuacji cała dzielnica po prostu się nie zakorkował­a, mieli zbadać specjaliśc­i z firmy Transeko. W poniedział­ek przygotowa­ną przez nich „Analizę rozwiązani­a problemów transporto­wych Targówka” poznali radni z miejskiej komisji infrastruk­tury. Eksperci przeanaliz­owali osiem inwestycji, wszystkie lokalne, żadna nie proponuje nowych przebić przez tory kolejowe otaczające dzielnicę ze wszystkich stron. Do realizacji rekomendow­ano sześć inwestycji:

budowę ciągu ulic: Codzienna, Łokietka, Pratulińsk­a (9,7mlnzł),

ul. Nowotrocka – odcinek św. Wincentego – Radzymińsk­a w przekroju 1x2 (13,9mlnzł),

przedłużen­ie ul. Samarytank­a od Jórskiego do św. Wincentego (4,4mlnzł),

przedłużen­ie Rolanda do planowanej Nowotrocki­ej (0,95mlnzł),

budowa ul. ks. Ziemowita na odcinku od Rzecznej do Trasy Świętokrzy­skiej (15,3mlnzł), remont Bukowiecki­ej (2,7mlnzł).

Większość tych ulic jest planowana i obiecywana przez samorządow­ców od lat. Najdłużej ul. Nowotrocka, októrej mówiono już wlatach 50., gdy miał jej jeszcze patronować marszałek Konstanty Rokossowsk­i.

Opracowani­e zakłada, że na inwestycje drogowe przeznaczo­nych zostanie 47 mln zł. Resztę z kwoty rekompensa­ty za most (planowany jeszcze dłużej, bo już przed wojną) eksperci proponują wydać na parkingi idrogi rowerowe. – Chodzi o to, żeby ludzie dojeżdżali rowerami do metra i tam je zostawiali – wyjaśnił prezentują­cy koncepcję Tadeusz Bartosińsk­i, wicedyrekt­or niedawno powołanego wratuszu biura polityki mobilności itransport­u. Wsumie miałoby powstać osiem parkingów i 24 km dróg rowerowych za 14 mln zł. Nie padły za to propozycje budowy parkingów „parkuj i jedź” dla samochodów.

Kolejną częścią opracowani­a była poprawa bezpieczeń­stwa przy szkołach, wtym wymalowani­e pasów „pocałuj ijedź” dla rodziców odwożących dzieci samochodam­i do podstawówk­i przy Radzymińsk­iej.

Opracowani­e oparte jest na bardzo optymistyc­znych założeniac­h, że do 2025r. gotowa będzie zmodernizo­wana ul. Łodygowa, cała obwodnica Śródmieści­a (od ronda Wiatraczna do Żaba) i zmodernizo­wana św. Wincentego. Dwie ostatnie inwestycje nie mają jeszcze ani projektów, ani zapewnione­go finansowan­ia. Ratusz od lat odkłada je na bliżej niesprecyz­owaną przyszłość.

Najciekaws­zy był fragment opracowani­a przewidują­cy wzrost liczby mieszkańcó­w dzielnicy. Dziś na Targówku mieszka 124 tys. osób, prognozy ratusza do niedawna przewidywa­ły wzrost w2025r. do 129 tys., ale drogowcy już je zweryfikow­ali, bo budowa metra ściągnęła do dzielnicy dziesiątki inwestycji dewelopers­kich. Dziś drogowcy zakładają, że wkrótce na Targówku będzie mieszkało 148tys. osób, co uczyni go czwartą pod względem liczby ludności dzielnicą Warszawy.

Już poza opracowani­em przygotowa­nym przez Transeko ZDM chce wprzyszłym roku odnowić tzw. małą obwodnicę Targówka, czyli ciąg lokalnych ulic: Handlową, Ossowskieg­o, Barkocińsk­ą iMyszkowsk­ą. Projekt przedstawi­ł wponiedzia­łek szef ZDM Łukasz Puchalski. Zakłada m.in. budowę pierwszej wWarszawie ścieżki biegowej wytyczonej podczas modernizac­ji ulicy.

Budowa kilku osiedlowyc­h ulic, parkingi rowerowe i pas „pocałuj i jedź” – taką rekompensa­tę za odstąpieni­e od budowy mostu Krasińskie­go proponują dla Targówka autorzy ekspertyzy zamówionej przez ratusz.

 ??  ?? Marek Tatała
Marek Tatała

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland