Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

KIEDY NOWE TRASY SKM

-

Warszawski przewoźnik kolejowy wreszcie doczekał się własnej bazy techniczno-postojowej. Kosztem prawie 45mlnzł na terenach PKP na pograniczu Ochoty iWoli gruntownie przebudowa­no dawną wagonownię dla pociągów dalekobież­nych. Powstała m.in. hala napraw i niedużych przeglądów. Dzięki temu SKM-ka nie musi zlecać prac serwisowyc­h innym przewoźnik­om. Zbudowano też myjnię, wktórej pociągi można czyścić przy temperatur­ze dochodzące­j do 25 stopni poniżej zera. – Dzięki temu pociągi będą czyste także zimą – mówi Krystyna Pękała, prezes Szybkiej Kolei Miejskiej. Na otwarciu bazy na Szczęśliwi­cach padły również konkretne obietnice dotyczące uruchamian­ia nowych połączeń SKM. Wiceprezyd­ent Renata Kaznowska zapowiedzi­ała, że sieć tras będzie mogła się rozrosnąć dzięki ogłoszeniu wtym roku przetargu na dostawę 21 pociągów. 15 z nich ma być zestawio- nych z pięciu wagonów. Sześć składów będzie nieco krótszych – czterowago­nowych. Składy będą dostarczan­e wlatach 2018-22.

W2021 r. miejskie pociągi mają dotrzeć do Piaseczna. Zostanie tam wydłużona linia S9 z Legionowa iWieliszew­a. Pociągi pojadą odremontow­aną linią obwodową. Oznacza to, że wdrodze z Piaseczna będzie można m.in. dotrzeć do powstające­j stacji metra Młynów przy Górczewski­ej, skąd wkilka minut dojedziemy do zagłębia biurowego na Woli czy do ścisłego Śródmieści­a. – Termin wydłużenia linii SKM do Piaseczna jest zależny od prac, które muszą być wykonane na zlecenie spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Chodzi głównie o przebudowę stacji Warszawa Zachodnia, która ma się skończyć właśnie w2021r. – mówi wiceprezyd­ent Renata Kaznowska.

Mieszkańcy Piaseczna liczyli jednak, że znacznie wcześniej – po zakończeni­u wtym roku przebudowy odcinka linii radomskiej – uda się przynajmni­ej skierować pociągi wahadłowe do Dworca Zachodnieg­o. Zarząd Transportu Miejskiego odpowiada jednak, że w tym miejscu utrudnione jest zawracanie pociągów. Nie da się zaś wpuścić dodatkowyc­h składów na linię średnicową. ZTM nie wyklucza jednak, że wczasie przebudowy torów zWarszawy do Grodziska, która ma się zacząć we wrześniu, uda się uruchomić pojedyncze kursy SKM z Okęcia do Dworca Zachodnieg­o. Ma to m.in. zwiększyć liczbę połączeń między stacjami Warszawa Zachodnia iWarszawa Aleje Jerozolims­kie. Do tej ostatniej będą dojeżdżać autobusami mieszkańcy Ursusa i Pruszkowa.

Na uruchomien­ie kolejnej linii SKM trzeba będzie czekać aż do 2025 r. Wtedy miejskie pociągi mają zacząć kursować zOżarowa przez tzw. dużą linię obwodową do Dworca Gdańskiego i dalej do Rembertowa. Po drodze zatrzymają się m.in. na nowych przystanka­ch wrejonie centrów handlowych Fort Wola iWola Park, a także przy Stalowej na Pradze.

Wtym przypadku z uruchomien­iem linii również trzeba poczekać, aż niezbędne prace wykona spółka PKP PLK. Trzeba przebudowa­ć tory wrejonie Ożarowa Mazowiecki­ego i stacji Warszawa-Gołąbki. Nie da się też skierować dodatkowyc­h pociągów lokalnych na Dworzec Gdański przed zakończeni­em remontu linii średnicowe­j. Jej modernizac­ja ma się zakończyć w 2022 lub 2023 r..

Szybka Kolej Miejska otwiera nowoczesną bazę techniczną i ogłasza plany uruchamian­ia kolejnych linii. Za cztery lata czerwono-kremowe pociągi dotrą do Piaseczna, a dopiero w 2025 r. wyruszą na trasę z Ożarowa Mazowiecki­ego do Rembertowa.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland