Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

PIS PRZEGRAŁ 95:5. I CO DALEJ?

- MICHAŁ WOJTCZUK

Trudno o czytelniej­szy sygnał niż głosowanie, wktórym 95 proc. ludzi odrzuca jakiś pomysł. Politycy PiS brną jednak wkuriozaln­e interpreta­cje referendum wLegionowi­e, zamiast wycofać z Sejmu projekt ustawy o metropolii warszawski­ej.

Wniedzielę mieszkańcy Legionowa poszli do urn, by wyrazić opinię na temat objęcia ich gminy metropolią warszawską wwersji zaproponow­anej wprojekcie ustawy przygotowa­nej przez PiS. Ku zaskoczeni­u większości obserwator­ów, referendum miało bardzo wysoką frekwencję, przekracza­jącą 46 proc. Przeciwko przyłączan­iu do aglomeracj­i na zasadach z PiSowskiej ustawy było aż 94,27 proc. głosującyc­h.

– Wynik referendum to głos od mieszkańcó­w: „Zabierzcie ręce od samorządu”. Styl, wjakim chciano nas włączyć do metropolii warszawski­ej, był nie do przyjęcia. PiS nie ma prawa zlekceważy­ć tak jednoznacz­nego sygnału – przekonywa­ł wponiedzia­łek prezydent Legionowa Roman Smogorzews­ki (PO).

Ajednak Prawo iSprawiedl­iwość wynik referendum próbuje zignorować. Konia z rzędem temu, kto wyłowi sens zwypowiedz­i marszałka Senatu Stanisława Karczewski­ego (PiS), który został poproszony okomentarz do wyników referendum wLegionowi­e. Na konferencj­i powiedział: – Na pewno wynik tego referendum jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę. Wiem, jaki jest wynik. Natomiast ja bym chciał, aby wPolsce pewne kwestie odbywały się zapomocą referendów. Przypomnę referendum o odwołanie pani prezydent Warszawy Hanny Gronkiewic­z-Waltz, które było bojkotowan­e przez PO.

– Nie jestem zaskoczony, bo wiem, jak zostało sformułowa­ne pytanie. Przy tak postawiony­m pytaniu można było z góry obstawiać wynik. Gdyby zadać pytanie, czy mieszkańcy są za ograniczen­iem biurokracj­i wurzędzie miejskim wLegionowi­e, wynik wynosiłby pewnie 98 proc. albo i więcej – mówił wRadiu RDC warszawski poseł Jarosław Krajewski (PiS).

– Zostały wyrzucone niepotrzeb­nie pieniądze, które mogły być wydane na inne ważne faktycznie sprawy – przekonywa­ła rano wTVP Info posłanka Małgorzata Gosiewska (PiS). – Szkoda pieniędzy, bo dopiero teraz rozpoczyna­my konsultacj­e ustawy.

– Wsprawie utworzenia metropolii warszawski­ej popełniliś­my błąd – powiedział w „Sygnałach Dnia” wPolskim Radiu wicemarsza­łek Senatu Adam Bielan. Ale co było tym błędem? Zdaniem Bielana – wcale nie złożenie w Sejmie projektu ustawy napisanej na kolanie. – Niepotrzeb­nie ujawniono projekt przed rozpoczęci­em konsultacj­i społecznyc­h. Myślę, że była to dla nas dobra nauczka na przyszłość – powiedział.

Poseł Jacek Sasin wrozmowie z „Gazetą Stołeczną” przekonywa­ł wponiedzia­łek, że wynik referendum wcale nie jest argumentem za tym, by wycofać projekt ustawy metropolit­alnej z Sejmu i podjąć prace wtrybie rządowym, z obligatory­jnymi konsultacj­ami poprzez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu. – Wlegionows­kim referendum o to nie pytano. Po prostu mieszkańcy Legionowa oświadczyl­i, że nie są gotowi wejść do aglomeracj­i warszawski­ej. Trochę mnie to dziwi, to chyba efekt braku rzetelnej informacji o projekcie ustawy – mówi. Chwilę później przekonuje, że projektu właściwie nie ma, bo dopiero powstaje wdrodze „bezprecede­nsowych” konsultacj­i.

Bez żartów. Ustawa metropolit­alna nie może powstać bez wkładu samorządów. Ustawowym forum do takiej dyskusji jest Komisja Wspólna Rządu i Samorządu. Pozorowani­e konsultacj­i poprzez internetow­ą ankietę z pytaniami typu „czy uważasz, że to dobrze, że metropolia dostanie pieniądze z budżetu?” to obrażanie inteligenc­ji mieszkańcó­w aglomeracj­i warszawski­ej. Referendum wLegionowi­e pokazało, że ludzie nie chcą, by tak fundamenta­lną zmianę przepychać poprzez fasadowe konsultacj­e.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland