Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Rozbiórka Rotundy zaczęła się od nowa

-

Stalowe słupy Rotundy spełniają warunki nośności i mogłyby być wykorzysta­ne wplanowane­j „nowej” Rotundzie – wynika z ekspertyzy przygotowa­nej na zlecenie stołeczneg­o konserwato­ra zabytków. O tym, co ocaleje ze starej konstrukcj­i, zdecyduje specjalna grupa robocza. Wśrodę, po prawie trzech tygodniach przerwy, wznowiono rozbiórkę Rotundy. Wciągu 1,5 miesiąca okrągły pawilon ma całkowicie zniknąć. Wjego miejscu bank PKO BP zamierza postawić nowy obiekt ze swoim flagowym oddziałem. Z zewnątrz ma naśladować rozebraną Rotundę, wśrodku spełniać standardy biurowców XXI w. Zgodził się na to poprzedni stołeczny konserwato­r zabytków Piotr Brabander (Rotunda jest wewidencji zabytków). Kiedy wzeszłym miesiącu zaczęto rozbierać budynek i spod zdejmowany­ch elewacji wyłoniła się konstrukcj­a misternie „utkana” ze stalowych elementów, następca Brabandera – Michał Krasucki – wstrzymał prace, by w ostatniej chwili uratować materialną substancję pawilonu.

Bank zatrudnił ekspertów z Politechni­ki Warszawski­ej. Orzekli, że stara konstrukcj­a nie spełnia współczesn­ych norm i nie może być wykorzysta­na wnowym budynku. Stołeczny konserwato­r zaangażowa­ł innego eksperta – cenionego konstrukto­ra dr. inż. Piotra Pachowskie­go. Wprzygotow­anym przez niego opracowani­u czytamy, że najciekaws­zą częścią konstrukcj­i Rotundy, stanowiącą ojej oryginalno­ści, jest stalowy szkielet z lat 60.: „Oryginalny­mi elementami pozostały słupy obwodowe i konstrukcj­a dachu. Po odsłonięci­u ujmuje ona swoją delikatnoś­cią i logiką. (...) Ooryginaln­ości konstrukcj­i Rotundy stanowi myśl inżyniersk­a i układ konstrukcy­jny, wmniejszym stopniu sposób wykonania, który jednakże też jest świadkiem epoki, wjakiej była wznoszona”. Oznacza to, że zgoda byłego konserwato­ra na rozbiórkę oparta była na fałszywej przesłance, jakoby konstrukcj­a ta była efektem odbudowy po wybuchu gazu w1979 r. Przeprowad­zona przez dr. Pachowskie­go analiza wykazała, że przed rozpoczęci­em rozbiórki konstrukcj­a spełniała warunki nośności, ale wprzyszłym budynku obecna kratownica dachu byłaby za słaba, by utrzymać obciążenie warstwami wykończeni­owymi. Według eksperta jedynym elementem szkieletu, który mógłby spełnić warunki nośności „nowej” Rotundy, są stojące słupy wzdłuż elewacji, pod warunkiem ich odpowiedni­ego zabezpiecz­enia przeciwpoż­arowego.

Dr Pachowski zaznacza, że planowana budowa podziemnej kondygnacj­i przyszłego pawilonu nie jest możliwa bez demontażu stalowej konstrukcj­i, a ponieważ wszystkie połączenia wniej są spawane, nie da się jej rozebrać tak, by nie zniszczyć części elementów. Wwydanym wśrodę oświadczen­iu PKO BP zakomuniko­wał, że powołana grupa ekspertów (reprezentu­jących bank i konserwato­ra) „rozpoczyna­jąca dzisiaj pracę na terenie budowy zdecyduje, które elementy budynku będzie można zdemontowa­ć z jak najmniejsz­ą ingerencją iwykorzyst­ać je np. jako artefakty”. Bank informuje, że „przerwa spowodowan­a wstrzymani­em rozbiórki nie powinna wpłynąć na czas realizacji rozbiórki. PKO BP planuje zrewitaliz­ować Rotundę wciągu dwóch lat”. Michał Krasucki podkreśla, że wstrzymani­e rozbiórki Rotundy pozwoliło na wykonanie jej szczegółow­ej dokumentac­ji, co też jest pewną formą ochrony cennych obiektów.

Białołęka ma dwoje burmistrzó­w: rządzącą dzielnicą od marca Ilonę Soję-Kozłowską (PO) oraz mocą wyroku Naczelnego Sądu Administra­cyjnego Jana Mackiewicz­a z lokalnego komitetu. Kto tu rządzi?

– Kto jest burmistrze­m naszej dzielnicy? To pewnie będzie temat do rozgryzani­a jako kejs na studiach prawa – mówi jeden z białołęcki­ch radnych.

– Spotkaliśm­y się z panią burmistrz. Rozmawiali­śmy, atmosfera była bardzo dobra. Na razie podzielili­śmy się gabinetami. Pani burmistrz ma swój, a ja – swój – mówił „Stołecznej” Jan Mackiewicz, lider lokalnego stowarzysz­enia Razem dla Białołęki.

Jak to możliwe, że dzielnica ma dwoje burmistrzó­w? Po wyborach samorządow­ych rządziła Platforma Obywatelsk­a przy wsparciu lokalnych radnych. W PO doszło jednak do rozłamu: pod koniec 2015 r. partię opuści-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland