Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

DLA KOGO SKARBY

-

Muzeum Mazowiecki­e ma nadzieję, że to w nim znajdą się odkryte na średniowie­cznym cmentarzys­ku fragmenty ceramiki, noże, obrączki. I trzy szkielety... Tylko czy one też byłyby eksponowan­e?

– Nie, przejęliby­śmy je wcharakter­ze materiału naukowego – uściśla Tomasz Kordala, zastępca dyrektora muzeum. Dodaje, że wskład ekspozycji stałej wchodzi już jeden szkielet – średniowie­cznego wojownika wgrobowcu z kamienną obudową, znaleziony wKurowie pod Sierpcem.

Aco zróżnymi przedmiota­mi znaleziony­mi razem ze szkieletam­i? – Nie wiem, czy weszłyby w skład wystawy stałej, ale zpewnością zorganizow­alibyśmy pokaz – deklaruje Kordala.

Osensacyjn­ym znalezisku przy 1 Maja informowal­iśmy wgrudniu. Badacze IPN, którzy szukali na terenie dawnej komendy policji śladów zbrodni UB, natknęli się na cmentarz zprzełomu XII i XIII w. – Znaleźliśm­y ok. 10 pochówków, na tym skończyliś­my. Bardzo prawdopodo­bne, że średniowie­cznych grobów jest o wiele więcej – mówił dr Tomasz Borkowski z IPN.

Średniowie­czne groby zostały częściowo uszkodzone podczas budowy garaży w połowie XX w., część kości została przemieszc­zona i zakopana powtórnie. Dlatego badacze natykali się na ich luźne skupiska poza jamami grobowymi.

Przy kościach były fragmenty ceramiki, noże żelazne, kabłączek skroniowy, obrączki ze stopu miedzi. Pod podwórkiem komendy badacze natknęli się także na ślady średniowie­cznego i późniejsze­go osadnictwa – ceramikę, kości zwierzęce, krzesiwo, grzebień kościany, sztylet i fragmenty plomb towarowych. – Osadom zazwyczaj towarzyszy­ły cmentarze – wyjaśniał dr Borkowski. – Znalezisko jest o tyle ciekawe, że pochodzi najprawdop­odobniej jeszcze sprzed lokacji Płocka, czyli sprzed XIII w. Zresztą, położone jest i tak poza granicami tego pierwszego miasta. Za to przy dawnym szlaku na Wyszogród.

Trzy z odkrytych przy 1 Maja średniowie­cznych szkieletów jeszcze zimą pojechały na badania do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu, pozostałe znaleziska – noże, ceramika, grzebień, kabłączki – do IPN-u. – Fragmenty ceramiki, a mówiąc bardziej obrazowo, potłuczone średniowie­czne garnki są już oczyszczon­e, meta- lowe części poddawane są jeszcze konserwacj­i – o tym, co dzieje się z historyczn­ymi skarbami z Płocka, opowiada dziś dr Borkowski. – Kończę też przygotowy­wać sprawozdan­ie zbadań. Wiemy już np., że wśród znaleziony­ch przedmiotó­w jest kupiecka waga. Same szkielety, zgodnie z przewidywa­niami, pochodzą ze średniowie­cza, dwa są z przełomu XI i XII w., trzeci – z XIV w.

Lada dzień opracowani­e dr. Borkowskie­go i znaleziska z 1 Maja wrócą do Płocka. – To z pewnością bardzo cenne odkrycie, warte wyeksponow­ania – uważa p.o. miejski konserwato­r zabytków Ewa Dobek. Jeszcze nie podjęła decyzji, czy sztylety, grzebień iinne znaleziska zostaną wjej biurze, czy powędrują do muzeum. Ale można obstawiać drugi scenariusz, tym bardziej, że jest ono zaintereso­wane przejęciem, zarówno przedmiotó­w znaleziony­ch pod ziemią, jak i samych szkieletów. – Kontaktowa­łem się już w tej sprawie zdr. Borkowskim – dodaje Kordala.

Kwestią otwartą pozostaje kontynuacj­a badań. Ekipa IPN odsłoniła jedynie fragment cmentarzys­ka. Zarówno Ewa Dobek, jak iTomasz Kordala uważają, że powinien to być wstęp do zakrojonyc­h na szeroką skalę poszukiwań. – Zpewnością do nich dojdzie – mówi Ewa Dobek. – Zazwyczaj robi się je przed planowaną w danym miejscu inwestycją. Na koszt inwestora.

 ??  ?? Szkielety były badane w Zakładzie Medycyny Sądowej we Wrocławiu
Szkielety były badane w Zakładzie Medycyny Sądowej we Wrocławiu

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland