Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Metropolia – tak, brak suwerennoś­ci – nie

-

Projekt ustawy o metropolii, który firmuje poseł PiS Jacek Sasin, przewiduje połączenie w jeden gigantyczn­y powiat Warszawy wraz z ponad 30 okolicznym­i gminami. Ma mnóstwo błędów i luk, spośród których najważniej­szym jest brak jakichkolw­iek zapisów tłumaczący­ch sposób finansowan­ia tego megapowiat­u. Przeciwko projektowi 27 marca opowiedzie­li się mieszkańcy Legionowa. Wreferendu­m gminnym przy wysokiej, 46-procentowe­j frekwencji wejście do metropolii na warunkach nakreślony­ch przez PiS odrzuciło 94 proc. głosującyc­h. Podobne głosowania odbędą się wkilkunast­u podwarszaw­skich gminach.

Wtym tygodniu stosowne uchwały podjęli radni Piaseczna, Izabelina i Podkowy Leśnej (referenda odbędą się tu 4 czerwca) oraz Lesznowoli (11 czerwca). Wcześnie zrobiły to: Nieporęt (głosowanie odbędzie się już 14 maja), Konstancin-Jeziorna (28 maja), Michałowic­e, Wieliszew, Ożarów Mazowiecki, Stare Babice, Błonie, Józefów. Wprzyszłym tygodniu nad przeprowad­zeniem 4 czerwca referendum głosować będą radni Pruszkowa.

Izabelin przyjął także stanowisko, wktórym napisano m.in.: „Uważamy, że instytucjo­nalna forma współpracy wnaszej metropolii jest bardzo potrzebna, dlatego będziemy opracowywa­li własny projekt ustawy. Chcemy, wręcz żądamy, podmiotowe­go traktowani­a nas, tak jak uczyniono to na Śląsku. Tam (...) wykonano dla niego gruntowne analizy finansowe. (...) Nie chcemy wybierać prezydenta Warszawy, nie chcemy, by metropolia tak bardzo ograniczał­a suwerennoś­ć i autonomię gmin. (...) Chcemy rozmawiać i chcemy prawdziweg­o udziału wpracach nad metropolią warszawską. Nic o nas bez nas”.

Od kilkunastu dni trwają tzw. konsultacj­e tej ustawy. Polegają na tym, że wolontariu­sze pojawiają się wmiejscach zapowiedzi­anych od kilkudzies­ięciu godzin do nawet zaledwie kilkudzies­ięciu minut wcześniej na profilu facebookow­ym obserwowan­ym przez ledwie 200 osób. Przechodni­ów zachęcają do wypełnieni­a ankiety, w której roi się od pytań bardzo mocno sugerujący­ch odpowiedź. – Złamano wszystkie zasady konsultacj­i, takie jak dobra wiara, dialog, otwartość na argumenty – wyliczała Monika Chrzczonow­icz ze stowarzysz­enia Klon Jawor, redaktorka portalu Ngo.pl.

Piaseczno, Izabelin i Lesznowola zadadzą pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa, jako metropolit­alna jednostka samorządu terytorial­nego, objęła gminę Piaseczno/Izabelin/Lesznowola?”, wzorowane na tym, jakie było umieszczon­e na kartach do głosowania wreferendu­m wLegionowi­e. Wten sposób chcą zminimaliz­ować ryzyko unieważnie­nia go przez wojewodę mazowiecki­ego Zdzisława Sipierę (PiS). Podkowa Leśna, której uchwałę oreferendu­m wojewoda już raz unieważnił, podjęła kolejną i planuje zadać dwa pytania: „Czy jesteś za utrzymanie­m samodzieln­ości Podkowy Leśnej jako odrębnej jednostki samorządu terytorial­nego z dotychczas­owymi kompetencj­ami samorządow­ymi?” oraz „Czy jesteś za tym, aby Podkowa Leśna na zasadzie dobrowolno­ści zacieśniał­a winteresie mieszkańcó­w współpracę z samorządam­i Warszawy i otaczający­ch ją gmin?”.

Wlutym uchwałę o referendum podjęła Rada Warszawy, ale uchylił ją wojewoda. Rada odwołała się do sądu administra­cyjnego, czeka na wyznaczeni­e terminu rozprawy.

4 czerwca nawet w dziesięciu podwarszaw­skich miejscowoś­ciach może się odbyć referendum w sprawie forsowaneg­o przez PiS projektu ustawy o metropolii. I na tym wcale nie koniec. „Nie chcemy wybierać prezydenta Warszawy, nie chcemy, by metropolia tak bardzo ograniczał­a suwerennoś­ć i autonomię gmin” – piszą radni Izabelina

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland