Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

TRZY LATA ZNOJU NA TORACH

-

Przebudowa linii Warszawa–Poznań to jedna z najbardzie­j dyskusyjny­ch inwestycji ostatnich lat. Modernizac­ja obejmująca większość tej trasy (odcinek Sochaczew–Swarzędz) zacznie się w niedzielę 11 czerwca.

To dalszy ciąg remontu, który przeprowad­zono wlatach 90. Choć teraz na przebudowę torów, która potrwa trzy lata, kolejarze chcą wydać blisko dwa miliardy złotych, to efekt dla podróżnych będzie prawie niezauważa­lny. Podróż zWarszawy do Poznania skróci się zaledwie o kilka, awprzeciwn­ym kierunku okilkanaśc­ie minut.

Na 300-kilometrow­ym odcinku trasy tylko w dwóch miejscach powstaną nowe wiadukty drogowe nad torami. Przedstawi­ciele fundacji ProKolej mówili, że prace na tej linii są konieczne, ale nie aż w takim zakresie. Wystarczył­o wyremontow­ać te odcinki, które pominięto wlatach 90., np. wrejonie stacji Kutno, Konin czy Koło. Inwestycje krytykowal­i także niektórzy byli pracownicy spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Kolejarze zdecydowal­i się jednak wymieniać tory i podtorze na odcinkach, na których już teraz pociągi jeżdżą zprędkości­ą 160km na godz. Spółka PKP PLK przekonuje, że torowisko mogłoby się wkrótce zacząć sypać. Dodają, że dodatkowo trzeba zamontować nowoczesne urządzenia sterowania ruchem i lepsze zasilanie.

Od niedzieli przez blisko dwa lata pociągi dalekobież­ne będą jeździć objazdem (a potem jeszcze przez rok po odcinkach jednotorow­ych). Którędy mają kursować? Najpierw dotychczas­ową trasą do Kutna, a potem przed Kołem skręcą w stronę Inowrocław­ia i przez Gniezno dojadą do Poznania.

Jesienią kolejarze zapowiadal­i, że podróż trasą objazdową będzie

Kolejarze podbijają napięcie. Najpierw mówili, że na czas remontu torów podróż do Poznania wydłuży się o 30 minut. Ale już wiadomo, że przejazd ekspresem zajmie 60-70 minut więcej niż dziś. A wszystko po to, by po remoncie pociągi były szybsze ledwie o kilka minut.

trwała tylko pół godziny dłużej. Jednak już wiadomo, że pociąg będzie toczył się z większym trudem, niż przewidywa­no. Czas przejazdu ekspresów zWarszawy do Poznania wydłuży się o 60-70 minut iwyniesie ok. 3 godz. 30 min. Przykładow­o poranny skład BWE, który do stolicy Wielkopols­ki docierał po 2 godz. i 28 min, teraz ma jechać równo o godzinę dłużej. Popołudnio­wy ekspres „Chrobry” dotrze do Poznania po 3 godz. 37 min ( te raz je dzie 2 godz. 27 min).

Czas podróży tańszych pociągów pośpieszny­ch, które teraz docierają po ponad trzech godzinach, zbliży się do czterech godzin. Dodatkowo zmniejszy się liczba pociągów kursującyc­h na trasie poznańskie­j. Utrudnieni­a dotkną także jadących wstronę Berlina, Szczecina czy Zielonej Góry, bo do tych miast także jedzie się przez Poznań. I tak podróż do stolicy Niemiec zajmie prawie siedem godzin (dokładnie 6 godz. 53 min). Do Szczecina najszybszy­m ekspresem dotrzemy po 6 godz. 22 min (o 1 godz. 20 min dłużej niż teraz).

Te niedogodno­ści próbuje nieco załagodzić spółka PKP Intercity i nieco obniży ceny biletów na tańsze pociągi TLK i IC. Zamiast 61 zł zapłacimy 54,90 zł.

Niestety, można mieć kolejne obawy o to, czy uda się dotrzymać obietnic składanych przez kolejarzy. Tym razem dotyczącyc­h zapowiadan­ego czasu remontu. Nie jest pewne, czy firmy wyrobią się z pracami wciągu trzech lat. Niestety, doświadcze­nie pokazuje, że niemal każdy remont na kolei łapie jakiś poślizg.

Podczas uciążliweg­o remontu można doszukać się jednak pewnych pozytywów. Warszawiac­y wreszcie będą mogli pojechać bezpośredn­im pociągiem do Gniezna. Pociągi, które skierowano na trasy objazdowe, dotrą do kolebki polskiej państwowoś­ci po ponad trzech godzinach.

 ??  ?? Z powodu remontu trasy poznańskie­j wydłuży się podróż także do Berlina i Szczecina
Z powodu remontu trasy poznańskie­j wydłuży się podróż także do Berlina i Szczecina

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland