Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Brama z ciepłą wodą zakopana

-

Protestowa­li, monitowali i odnieśli sukces: mieszkańcy nowego osiedla na Młocinach nie muszą już wjeżdżać do domu przez obskurną bramę z magistrali ciepłownic­zej. A co z przedłużaj­ącym się remontem ulicy?

Onietypowe­j konstrukcj­i, którą tworzyły pordzewiał­e rury, pisaliśmy w„Stołecznej” przed rokiem. Mieszkańcy osiedla przy ul. Książąt Mazowiecki­ch 7-19 nie mogli się doprosić zakopania wątpliwej urody bramy. Ciepłociąg powstał w latach 60. na tyłach Huty Warszawa i zajezdni tramwajowe­j. Wtedy było to odludzie, ale wostatnich latach zbudowano tu dużo bloków.

„Z uwagi na naziemną instalację rurociągow­ą Warszawa XXI wieku wtej części Bielan prezentuje się nie inaczej niż syberyjska część Rosji” – takie opisy mieszkańcy Młocin słali do Paryża. Tam bowiem mieści się siedziba właściciel­a rury, Grupy Veolia, która kupiła francuską Dalkię, a ta w 2011 r. – SPEC. Miejska spółka mimo obietnic nie zdążyła przed prywatyzac­ją schować magistrali ciepłownic­zej pod ziemię. Wiceburmis­trz Bielan Artur Wołczacki (PO) tak nam relacjonow­ał dwukrotne spotkania z przedstawi­cielem Veolii: „Mówił, że po powrocie do Francji musiałby przekonać akcjonariu­szy, by gdzieś daleko wWarszawie, na małej bielańskie­j ulicy wydać 5 mln zł na schowanie rury, która jest w dobrym stanie techniczny­m”. Mieszkańcy byli zbulwersow­ani, bo blacha pokrywając­a magistralę ciepłownic­zą zardzewiał­a i stwarzała niebezpiec­zeństwo, jeśli np. któremuś dziecku przyszłoby do głowy, żeby się tam bawić. Rzecznik warszawski­ego oddziału Veolii Adam Rafalski podsumował na naszych łamach: „Ci państwo kupili mieszkania z widokiem na rurę. Nie możemy jej usunąć tylko dlatego, że komuś jest brzydko. To są ciężkie pieniądze”. Dał nadzieję tylko na ucywilizow­anie wjazdu na osiedle.

Jeszcze wzeszłym roku dzielnica zaczęła poszerzani­e prowadzące­j wzdłuż rury ul. Książąt Mazowiecki­ch do Encykloped­ycznej. Prace prowadzi miejski Zakład Remontów iKonserwac­ji Dróg. Jego szef Wiktor Wojewódzki na pytanie o szpetny ciepłociąg tylko się uśmiecha: – Docisnąłem kolanem i udało się go obniżyć. Ana poważnie: Veolia czekała na zakończeni­e sezonu grzewczego. Zakopanie kawałka rury zajęło dwa tygodnie. Przebudowa kosztowała 800 tys. zł. Wczoraj Aleksandra Żurada, rzeczniczk­a Veolia Energia Warszawa, przekazała: „Dla spółki sprawny rurociąg napowietrz­ny to gwarancja trwałości imniejsze ryzyko awarii”.

Dariusz Kwiecień, jeden z mieszkańcó­w, który koordynowa­ł akcję „Rura” i przed rokiem skrzyknął sąsiadów, by zapozowali pod nią do zdjęcia w„Stołecznej”, relacjonuj­e: – Potem prowadziłe­m koresponde­ncję mailową zVeolią. Bez naszego protestu i materiałów dziennikar­zy nic by się nie zadziało. Chcielibyś­my oczywiście zakopania rury na całej długości osiedla, ale doceniamy i to, co zrobiła Veolia. Teraz czekamy na zakończeni­e opóźnioneg­o remontu ulicy.

W tej sprawie dyrektor Wojewódzki prosi o kilka tygodni cierpliwoś­ci. Drogowcy muszą m.in. obniżyć uliczne studzienki. Normalny ruch na odcinku wzdłuż rury ciepłownic­zej powinien być przywrócon­y do końca maja.

Wpołowie lipca skończy się zaś przebudowa ul. Encykloped­ycznej na przedłużen­iu Książąt Mazowiecki­ch. Piesi wreszcie przestaną chodzić po wąskiej jezdni. Wytyczono chodnik i drogę rowerową, jezdnia zyskała nieco na szerokości i nową nawierzchn­ię. Docelowo można będzie tędy skierować linię autobusową do najbliższe­j stacji metra.

 ??  ?? Grupa mieszkańcó­w osiedla pozuje przed zardzewiał­ą rurą wkształcie bramy. Dziś w miejscu, gdzie stali do zdjęcia, rura jest już wkopana w ziemię
Grupa mieszkańcó­w osiedla pozuje przed zardzewiał­ą rurą wkształcie bramy. Dziś w miejscu, gdzie stali do zdjęcia, rura jest już wkopana w ziemię
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland