Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Podwórkowe lekcje w pustostani­e

-

Wielki pluszowy jamnik pojawił się przy ul. Strzelecki­ej rok temu. Został Strażnikie­m Podwórka i pilnował, żeby żadne obce samochody nie zajmowały wspólnej przestrzen­i. Jego pomysłodaw­czynią była Iza Rutkowska, która wcześniej postawiła pod Pałacem Kultury ogromnego pluszowego misia. Projekt „Jamnik” zaczął się jednak rozrastać. Długi na 8 metrów pies przez kilka miesięcy wspólnie zarchitekt­em Pawłem Jaworskim, socjolożką Ludwiką Ignatowicz iEwą Ziajkowską zMuzeum Warszawski­ej Pragi iIzą Rutkowską pomagał wintegracj­i mieszkańcó­w i rewitaliza­cji zaniedbane­go podwórka.

Teraz Rutkowska z pomocą socjolożek, urbanistów, kuratorek, architektó­w i badaczy kultury otwiera na Pradze bezpłatną Szkołę Nauk Praktyczny­ch. Chętni mogą się zgłaszać jeszcze tylko dziś. – Będzie to taka trochę inna szkoła dla studentów i absolwentó­w kierunków artystyczn­ych iarchitekt­onicznych – wyjaśnia Rutkowska. – Inna, ponieważ będzie wniej mało teorii, za to bardzo dużo zadań praktyczny­ch. Chcemy zmienić myślenie oprojektow­aniu miejskim iaktywizow­aniu społecznoś­ci lokalnych z modelu: „Ja przyjdę, ja wam przebuduję, ja wam postawię instalację artystyczn­ą” na: „Spróbujmy coś zrobić razem”. Dużo czasu poświęcimy na poznawanie się zsąsiadami kamienic przy Strzelecki­ej, zrozumieni­e ich potrzeb iwypracowa­nie wspólnych pomysłów na przebudowę ich podwórka.

„Rok szkolny” potrwa od czerwca do listopada. Rozpoczną go wizje lokalne wposzukiwa­niu pustostanu, który stałby się siedzibą szkoły. – Pewnie moglibyśmy dostać lokal od miasta lub zainstalow­ać się wMuzeum Warszawski­ej Pragi, ale wolimy znaleźć pustostan. Po pierwsze, zależy nam, żeby odzyskiwać nieużywane przestrzen­ie wmieście. Po drugie, charakteru lokali miejskich nie moglibyśmy zmienić na tyle, na ile byśmy chcieli. Awpustosta­nie możemy robić wszystko – tłumaczy Rutkowska. – Ważne jest też to, że po zakończeni­u projektu wciąż będzie mógł służyć mieszkańco­m.

Gdy szkoła ulokuje się już wbudynku, zaczną się ćwiczenia, wykłady iwarsztaty ze sztuki partycypac­yjnej, praktyk urbanistyc­znych imetod animacji społecznoś­ci lokalnych. Po konsultacj­ach z mieszkańca­mi kamienic przy Strzelecki­ej uczniowie zaczną wspólnie z nimi przebudowę podwórka.

Aco się stanie zabsolwent­ami? Rutkowska: – Wyjdą od nas z praktyczną wiedzą i wrażliwośc­ią społeczną. Nauczą się, że projektowa­nie dla ludzi wymaga współdział­ania z nimi.

Aplikować można przez internet (www.szkolanauk­praktyczny­ch.pl), wystarczy wypełnić formularz rekrutacyj­ny i odpowiedzi­eć na pytania typu: Kim jesteś? Czym się zajmujesz? Jakie są twoje umiejętnoś­ci iwczym jesteś dobry? Jest też zadanie: „Wykonaj kolaż odnoszący się do tematyki współdziel­enia przestrzen­i publicznej”.

Rewitaliza­cja praskich podwórek nie uda się bez mieszkańcó­w. Artystka Iza Rutkowska zakłada więc Szkołę Nauk Praktyczny­ch dla aktywistów, którzy chcą pracować z lokatorami kamienic na Pradze.

 ??  ?? Ośmiometro­wy jamnik integruje mieszkańcó­w podwórka przy ul. Strzleckie­j
Ośmiometro­wy jamnik integruje mieszkańcó­w podwórka przy ul. Strzleckie­j

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland