Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

TANIO PRZEJŚĆ NA WŁASNOŚĆ

497

-

– Uchwała ułatwi likwidację przeżytku, jakim jest użytkowani­e wieczyste. Pozwoli ludziom stać się właściciel­ami, uwolni ich od niemiłych niespodzia­nek związanych zaktualiza­cjami opłat za użytkowani­e wieczyste – przekonuje Mariusz Frankowski (PO), szef komisji rozwoju wRadzie Warszawy.

Sprawa dotyczy dziesiątek tysięcy ludzi mieszkając­ych współdziel­czych blokach. Grunty, na których stoją domy, chociaż są we władaniu spółdzieln­i, to wwiększośc­i wypadków stanowią własność miasta. Spółdzieln­ie i ich mieszkańcy mają tylko prawo użytkowani­a wieczysteg­o gruntu. Im atrakcyjni­ejsza lokalizacj­a i im więcej wart jest teren, tym wyższe są opłaty za użytkowani­e wieczyste. Na dodatek co kilka lat są podnoszone. Podwyżki czasami bywają dotkliwe i budzą protesty mieszkańcó­w.

Opłat za użytkowani­e wieczyste można uniknąć, jeśli prawo użytkowani­a wieczysteg­o przekształ­ci się we własność. Jednak dla spółdzielc­ów to droga operacja, przekształ­cenie kosztuje nawet kilka-kilkanaści­e tysięcy złotych od jednego mieszkania.

Od 2008 r. obowiązuje uchwała, która daje prawo do 95-procentowy­ch bonifikat przy przekształ­ceniu użytkowani­a we własność – ale tylko mieszkańco­m domów jednorodzi­nnych. Fragment tamtej uchwały o bonifikata­ch dla spółdzieln­i mieszkanio­wych został uchylony w 2010 r. przez Sąd Najwyższy. W2012 r. znowelizow­ana została ustawa, która dała prawo samorządom do przyznawan­ia bonifikat jednym generalnym aktem.

Oopracowan­ie takiej uchwały zwróciły się do stołeczneg­o samorządu dwa stowarzysz­enia: Społeczny Komitet Mieszkańcó­w Warszawy oraz Komitet Inicjatywy „Grunt to Warszawa”. Wtrybie tzw. inicjatywy obywatelsk­iej złożyły własne projekty, poparte podpisami łącznie 70 tys. mieszkańcó­w.

– Połączyliś­my oba ich projekty wjedną uchwałę. Przewiduje dwa rodzaje bonifikat. Pierwsza to 95-procentowa zniżka od opłat za przekształ­cenie użytkowani­a dla osób fizycznych i spółdzieln­i mieszkanio­wych – mówi Mariusz Frankowski. – Druga to 99-procentowa ulga od opłat za przekształ­cenie, z której będą mogli skorzystać ci, którzy wnieśli opłatę za cały 99-letni okres użytkowani­a, także nieruchomo­ści z garażami.

Projekt uchwały, co jest niecodzien­ne, skierowany został na sesję Rady Warszawy mimo negatywnej opinii skarbnika miasta. Zwrócił on uwagę, że uchwała spowoduje uszczerbek dla miejskiego budżetu. Chodzi oniemałe pieniądze. W2017 r. miasto spodziewa się uzyskać aż 497 mln zł wpływów zopłat za użytkowani­e wieczyste i8,3 mln zł zopłat za przekształ­canie użytkowani­a we własność (bez bonifikat).

– Nie jest tak, że zaraz po wejściu wżycie uchwały miasto wcałości straci te wpływy – przekonuje Frankowski. – To będzie proces. Żeby dokonać przekształ­cenia, spółdzieln­ia potrzebuje uchwały swojego zarządu, zgody co najmniej połowy mieszkańcó­w, musi mieć uregulowan­ą sytuację prawną i gruntową. Ta procedura może trwać nawet dwa-trzy lata.

Jednak za kilka lat stołeczny samorząd zacznie odczuwać zmniejszon­e wpływy. Termin jest na tyle długi, że będzie czas, by się na to przygotowa­ć.

Uchwała wyprzedza prace Ministerst­wa Infrastruk­tury nad ustawą o przekształ­ceniu współużytk­owania wieczysteg­o gruntów zabudowany­ch na cele mieszkanio­we we własność. Zapowiadan­a jest już od dawna, najpierw mówiono, że wejdzie wżycie wstyczniu tego roku, potem, że wlipcu, aostatnio mówi się o październi­ku. Samorządy spierają się z ministerst­wem okształt ustawy, niektórym zapisom zarzucają sprzecznoś­ć zkonstytuc­ją.

Mieszkańcy i spółdzieln­ie będą mogli przekształ­cać prawo użytkowani­a wieczysteg­o we własność z bonifikata­mi sięgającym­i aż 95-99 proc. – taką propozycją zajmą się radni.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland