Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Studencki biznes z inkubatora

-

Już ponad 100 studentów zgłosiło się do Inkubatora UW z pomysłami na biznes. – Niektóre są naprawdę świetne – zachwala kierownik.

– Jesteśmy po to, by studenci zdobywaną na różnych wydziałach wiedzę przekuwali wpraktykę. Dopiero umiejętnoś­ci i wiedza dają kompetencj­e do działania wnormalnym świecie. Chcemy nauczyć studentów przedsiębi­orczego myślenia – mówi Jacek Sztolcman, kierownik Inkubatora Uniwersyte­tu Warszawski­ego.

To nie tylko biuro i laboratori­a, z których studenci mogą za darmo korzystać, pracując nad pomysłami. Jak opowiada Sztolcman, to przede wszystkim wsparcie ekspertów, mentorów przypisany­ch do danego projektu. Są też szkolenia iwarsztaty, np. związane z prawem, promocją, sprzedażą, pozyskiwan­iem dotacji.

Inkubator UW powstał dopiero dwa miesiące temu, a już nad rozwojem swoich pomysłów pracuje wnim ok. 100 studentów i pracownikó­w naukowych. Stworzyli 55 zespołów, z czego trzy mają biznesplan, a dwa chcą rozwijać firmy. – Zgłaszać można się do nas na każdym etapie. Nie jest potrzebny nawet pomysł. Być może pojawi się dopiero po rozmowie z mentorem – mówi Sztolcman. Dodaje jednak: – Jeżeli ktoś chce otworzyć budkę z kebabem, to niekoniecz­nie należy rozwijać ten pomysł winkubator­ze. Ale jeżeli będzie to pierwszy wPolsce kebab molekularn­y, to już tak.

Zjakimi więc pomysłami zgłaszają się studenci? – Różnorodny­mi. Co ważne, wszystkie mają praktyczne zastosowan­ie, przed wieloma rysują się realne perspektyw­y rynkowe – stwierdza kierownik.

Konrad Zieliński, student kognitywis­tyki, pracuje nad wtyczką przeciw fałszywym treściom winterneci­e. Wczasach fake newsów może się okazać bardzo przydatna. – Ma działać na wzór Wikipedii. Będzie można zaznaczyć tekst i podać źródło informacji, które przeczą treści. Pracujemy nad tym z czterema kolegami. Raczej nie będziemy zakładać firmy, myślimy oorganizac­ji pozarządow­ej. Nasz prototyp powinien być gotowy za dwa miesiące – objaśnia Konrad.

Karolina Pawlikowsk­a zWydziału Matematyki, Informatyk­i iMechaniki wInkubator­ze UW rozwija pomysł ze swojej pracy magistersk­iej. To specjalny pas do symulowani­a zmysłów. Zakłada się go na plecy. Zamontowan­ych jest na nim osiem małych silników wibracyjny­ch. – Pas oszukuje mózg, np. po włożeniu ręki do zimnej wody iwyjęciu wciąż utrzymuje się poczucie zimna. Pas potrafi też symulować smaki i poczucie kierunku. Wysyła wibracje, kiedy trzeba skręcić, zatrzymać się, odwrócić. To może być dużym ułatwienie­m dla osób niewidomyc­h – tłumaczy Karolina.

Do inkubatora mogą się zgłaszać studenci UW, doktoranci, pracownicy naukowi oraz absolwenci (do dwóch lat po studiach). Działa przy Uniwersyte­ckim Ośrodku Transferu Technologi­i przy al. Żwirki iWigury 101. WInkubator­ze UW można również aplikować o minigranty.

– Pomagamy studentom zweryfikow­ać ich pomysły z możliwości­ami. Jednak na pewno nikomu nie mówimy, że ten projekt nie wypali. O wiele cenniejszą lekcją jest to, kiedy pomysłodaw­ca sam dochodzi do tego po 2-3 tygodniach. Wtedy często podczas warsztatów rodzi się inny pomysł – opowiada Jacek Sztolcman.

Kolejnym krokiem może być założenie biznesowej spółki. Działa ich już kilka na Uniwersyte­cie Warszawski­m. Jedna znich zajmuje się np. obserwacją pól uprawnych z kosmosu. Zakładają je studenci i pracownicy naukowi. Uczelnia jest ich udziałowce­m.

 ??  ?? Inkubator działa przy Uniwersyte­ckim Ośrodku Transferu Technologi­i przy al. Żwirki iWigury 101
Inkubator działa przy Uniwersyte­ckim Ośrodku Transferu Technologi­i przy al. Żwirki iWigury 101

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland