Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

RATUSZ WYPIĘKNIEJ­E

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę i remont budynku ratusza w Rynku.

-

Planuje przenieść tam biuro rady miejskiej i urządzić nowoczesną salę obrad oraz ulokować tam biura obsługi inwestora i obsługi mieszkańca

– Mamy już dokumentac­ję, ogłaszamy przetarg na rewitaliza­cję. Na oferty czekamy do 20 czerwca – mówi Konrad Frysztak, wiceprezyd­ent Radomia. Jak dodaje, budynek ma przejść całkowitą rewitaliza­cję począwszy od osuszenia i odgrzybien­ia fundamentó­w, przez prace wewnątrz i na zewnątrz, wymianę dachu. Główny budynek od zewnątrz nie zmieni się wiele, zostanie odświeżona fasada z zachowanie­m wszystkich detali. Pozostanie herb, zegar ratuszowy przejdzie renowację, a z dachu wieży znikną anteny telefonii komórkowej. Z lewej strony, gdzie dawniej znajdowały się podcienie, powstanie nowe wejście, zgodę na taką ingerencję wydał konserwato­r zabytków. Wnętrze ratusza zostanie za to unowocześn­ione: budynek wcałości będzie klimatyzow­any i zostanie dostosowan­y do potrzeb osób niepełnosp­rawnych. Pojawią się podjazdy, windy, przebudowa­ne będą toalety.

Miasto chciałoby, aby prace budowlane zakończyły się do grudnia 2018 roku. Wtegoroczn­ym budżecie zapisano na nie 5 mln zł, awwielolet­niej prognozie finansowej po 5 mln wkolejnych dwóch latach. Wsumie urząd planuje wydać na przebudowę obiektu 15 mln zł.

Co będzie mieściło się wodnowiony­m ratuszu? Przede wszystkim przeniesie się tu rada miejska, która ma swoje biura i salę obrad wUrzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Moniuszki.

– Teraz dostanie nowoczesną salę obrad, odpowiedni­o umeblowaną, na której oprócz ław dla radnych i miejsca dla prezydium będzie też miejsce dla mediów oraz ławy dla publicznoś­ci. Przed salą będą zainstalow­ane monitory, aby można było z zewnątrz obserwować obrady – podkreśla wiceprezyd­ent Frysztak.

Do głównego budynku ratusza wprowadzi się też wydział Radomskiej Strefy Gospodarcz­ej. Jak wyjaśnia wiceprezyd­ent, będzie to korzystna lokalizacj­a, bo wsąsiedztw­ie stoi kamienica Deskurów, która z kolei oprócz funkcji edukacyjne­j ma mieć też funkcję „budowania przedsiębi­orczości”.

– Chcemy się chwalić tą częścią Radomia, która za półtora roku będzie najbardzie­j reprezenta­cyjną – mówi Konrad Frysztak.

Wratuszu powstanie też filia biura obsługi mieszkańca. Radomianie, także przy Rynku będą mogli załatwić sprawy urzędowe, zostawić podanie czy odebrać koresponde­ncję.

Miasto chce też zagospodar­ować oficyny ratusza. Wdawnym odwachu znajdzie się siedziba komendy hufca ZHP Radom. Hufiec opuści obecnie zajmowane pomieszcze­nia wbudynku Młodzieżow­ego Domu Kultury przy Słowackieg­o.

– Nowa lokalizacj­a przysłuży się iharcerstw­u, imieszkańc­om. Nie chcę zdradzać szczegółów, ale plany mamy ambitne. Chcemy ożywić to miejsce, organizowa­ć nie tylko zajęcia pozaszkoln­e, ale i ciekawe imprezy. Do tego będziemy wykorzysty­wać dziedzinie­c ratusza, aby prowadzić działania kulturalne, promować zdrowy tryb życia i społeczeńs­two obywatelsk­ie – mówił komendant hufca ZHP Radom Bartosz Bednarczyk. Do odwachu przeniesie się muzeum radomskieg­o harcerstwa.

Budynek ratusza wybudowano wpołowie XIX wieku według projektu Henryka Marconiego. Po II wojnie światowej był siedzibą władz miejskich, w1958 r. przekazano go archiwum. W2013 r. Archiwum Państwowe, po wybudowani­u budynku przy ul. Wernera, opuściło ratusz. Od tamtej pory budynek stoi pusty.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland