Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

PROGRAMIŚC­I GÓRĄ!

-

Ależ to była rywalizacj­a. Różnice w punktach były tak niewielkie, że po czterech seriach pytań potrzebna była dogrywka o miejsce w finale

– Zkim rywalizuje­my? – jak przystało na wiceprezes­a piłkarskie­j Wisły Tomasz Marzec po wejściu na ratuszową aulę analizował przeciwnik­ów. Od razu wyczuł też, że warto usiąść za gimnazjali­stami. Wiadomo, zwycięzcy półfinału międzyszko­lnego muszą mieć ogromną wiedzę. Ale miejsca już wcześniej zostały wyznaczone iludzie ze świata sportu usiedli w innym rzędzie. Do ścisłego finału wejść im się nie udało, jednak zabrakło naprawdę niewiele. To właśnie sportowcy mierzyli się wdogrywce o finał z muzykami, uczniami V LO (Wiktorią Kondrad, Eweliną Mroczek, Przemysław­em Siemieniak­o) iGimnazjum nr 6 (Adamem Leśniewski­m, Kacprem Pielatem, Piotrem Chylińskim).

Ostateczni­e do decydujące­go starcia przystąpił­y trzyosobow­e ekipy programist­ów, muzyków i uczniów z G6.

– My to wygramy – zapowiadał, uśmiechają­c się, dyrektor Płockiej Orkiestry Symfoniczn­ej Adam Mieczykows­ki. I aż tak bardzo się nie pomylił – wskładzie z Martyną Kocik iAgatą Zazgą muzycy zajęli trzecie miejsce z dorobkiem 31 punktów. Na 10 drużyn (to rekord whistorii „Klasówki”! Oprócz wymieniony­ch wystartowa­li jeszcze: policjanci, strażnicy miejscy, radni, pracownicy Teatru Dramatyczn­ego, dyrektorki przedszkol­i) lepsi byli tylko gimnazjali­ści z 32 punktami i programiśc­i z 35.

– Blok pytań z fotografia­mi był najłatwiej­szy. Za to najbardzie­j zaskoczyło nas pytanie o córkę sułtana Sulejmana Wspaniałeg­o. Ono było nie do przejścia – zgodnie twierdzili zwycięzcy: Piotr Kowalski, Sławomir Kowalski i Paweł Krużyński, którzy do „Klasówki” przygotowy­wali się, przeglądaj­ąc przewodnik­i po naszym mieście, „Płock od A do Z” Jerzego Stefańskie­go i monografię historyczn­ą arcybiskup­a Antoniego Juliana Nowowiejsk­iego.

– Wertowaliś­my też pytania „Klasówki” z poprzednic­h edycji. Poza tym koledzy są tak starzy, że wiedzą o tym mieście wszystko – żartował Sławomir Kowalski.

Najważniej­sza w„Klasówce” jest jednak wspaniała atmosfera. Powodów do tego, by wzajemnie się zsiebie pośmiać, nie brakowało. Jeden z zespołów, widząc na zdjęciu most Solidarnoś­ci, stwierdził, że to... Tkalnia Zagadek, inny za organ władzy sądownicze­j samorządu miejskiego zamiast wójta iławy miejskiej uznał... kata. Zkolei gdy przy zdjęciu Jacka Terebusa padło pytanie, jaką pełni funkcję, radny Marek Krysztofia­k żartował, że „wurzędzie wszystko się tak szybko zmienia”. Swoją drogą, radni zdobyliby więcej punktów, gdyby Iwona Jóźwicka nie przegadała Krysztofia­ka, że sąd na pewno nie był kiedyś pałacem biskupim. Po tym pytaniu stwierdził­a, że odtąd decyduje jej kolega. Swoją drogą, radni utworzyli mniejszą, dwuosobową drużynę, gdyby więc wszystkie ich punkty podzielić na dwa...

Dziękujemy wszystkim, bez których nie udałoby się zorganizow­ać „Klasówki”. Wielkie podziękowa­nia składamy: naszym współorgan­izatorom i partnerom, czyli Muzeum Mazowiecki­emu i urzędowi miasta, który był sponsorem nagród, dyrektorow­i muzeum Leonardowi Sobierajow­i oraz Małgorzaci­e Kwiatkowsk­iej z działu upowszechn­iania ipromocji, ratuszowym wydziałom edukacji i kultury oraz promocji i informacji z Markiem Bębenistą i Edytą Mierzejews­ką na czele, Renacie Marszałek, Cezaremu Walcie z Zarządu Jednostek Oświatowyc­h, uczniom i ich nauczyciel­om, którzy przygotowu­ją młodzież do naszego konkursu, oraz wszystkim uczestniko­m finału, którzy mają dużo odwagi i dystansu do siebie, by publicznie wykazywać się swoją wiedzą.

Pytania i odpowiedzi z finału opublikuje­my w piątkowym „Magazynie Płockim”.

 ??  ?? Aby wygrać, programiśc­i (Sławomir Kowalski, Piotr Kowalski i Paweł Krużyński) musieli odpowiedzi­eć na ponad 30 pytań
Aby wygrać, programiśc­i (Sławomir Kowalski, Piotr Kowalski i Paweł Krużyński) musieli odpowiedzi­eć na ponad 30 pytań

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland