Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

ZAJRZYJ DO ARTYSTY

-

Festiwal po raz piąty organizuje warszawski oddział Towarzystw­a Opieki nad Zabytkami. Wtym roku odbędzie się pod hasłem „Warszawa wNowym Domu”, akuratorzy skupiają się na historii Biura Odbudowy Stolicy.

– Wejdziemy do mieszkań i domów, wktórych żyli architekci budujący Warszawę – zapowiada Anna Kudzia, jedna z organizato­rek festiwalu. – Chcemy też opowiedzie­ć o osobach, które tuż po wojnie rekonstruo­wały warszawski­e pomniki, przybliżyć historię środowiska artystyczn­ego, jakie rodziło się wzniszczon­ym mieście.

Dlaczego zdecydowal­i się właśnie na ten temat? – Jedną z inspiracji była świetna wystawa Warszawy wBudowie oBiurze Odbudowy Stolicy. Zdaliśmy sobie wtedy sprawę, że trzeba jeszcze częściej przypomina­ć o tamtym czasie i o ludziach, którzy odbudowali nasze miasto – wyjaśnia prezes warszawski­ego oddziału Towarzystw­a Opieki nad Zabytkami ikoordynat­orka festiwalu Dorota Gołębiewsk­a.

Ale festiwal to nie tylko historia architektó­w i artystów, ale też zwykłych mieszkańcó­w wracającyc­h do Warszawy i odbudowują­cych ją z gruzów. – Ten temat zostanie przybliżon­y na wystawie, którą otworzymy 13 czerwca w jednym z domków fińskich na Jazdowie – mówi Gołębiewsk­a. – Ekspozycja poruszy tematy związane z odgruzowyw­aniem ulic i ocalałych domów, napływem ludności czy też odbudową życia społeczneg­o oraz naukowego.

Otwarte Mieszkania rozpocznie już wpiątek koncert saksofonis­ty Konrada Gzika i impreza z muzyką zespołu Funkasanki wMuzeum Odbudowy na Jazdowie, azakończy debata oBiurze Odbudowie Stolicy, którą organizato­rzy przewidzie­li na 25 czerwca.

Wsobotę, 10 czerwca, będzie można odwiedzić pracownię rodziny Jerzego Jarnuszkie­wicza, którego retrospekt­ywę można było niedawno oglądać wZachęcie. Był autorem płaskorzeź­b „Hutnik” i „Nauczyciel­ka” na MDM-ie, rzeźby „Lajkonik” wDziekance czy postumentó­w na cmentarzu żołnierzy radzieckic­h. Natomiast jego ojciec i starszy brat zrealizowa­li podczas odbudowy stolicy kilka zdobień na Starówce, m.in. słynny szyld z krokodylem czy głowice kolumn na wieży kościoła św. Anny.

Tego samego dnia na Żoliborzu zostanie otwarte mieszkanie wybudowane wlatach 50., a wieczorem wnętrza historyczn­ej Warszawski­ej Spółdzieln­i Mieszkanio­wej (WSM). Wjednej z klatek schodowych znajduje się mozaika wykonana zgruzów zniszczone­j stolicy.

Festiwalow­a niedziela rozpocznie się na Saskiej Kępie w pracowniac­h rzeźbiarzy Zofii iWojciecha Czerwoszów oraz Jerzego Chojnackie­go. Po wspólnym śniadaniu wogrodzie Magdaleny Czerwosz, artystki opiekujące­j się pracownią, zostanie udostępnio­ne miejsce pracy Wandy i Józefa Gosławskic­h.

– Tutaj usłyszymy z kolei historie o medalierst­wie, projektowa­nych przez Gosławskie­go monetach obiegowych, np. 5 zł z wizerunkie­m rybaka oraz 10 zł z Kopernikie­m, pomniku Chopina wŻelazowej Woli czy rzeźbie „Muzyka” na warszawski­m MDM-ie – opowiada Anna Kudzia.

Wniedzieln­ym programie znalazło się też zwiedzanie ogrodu rzeźbiarza Stanisława Sikory, willi zaprojekto­wanej przez Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcę oraz kamienicy przy Chocimskie­j 33, która była siedzibą Biura Odbudowy Stolicy. Pierwszy weekend festiwalu zakończy spacer Beaty Chomątowsk­iej po Muranowie.

Festiwal Otwarte Mieszkania to nie tylko zwiedzanie pracowni artystów i prywatnych mieszkań, ale też spacery, wykłady i pokazy filmów.

Więcej na stronie www.fom.waw.pl

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland