Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Skutery na minuty podbiją serca warszawiak­ów?

-

Veturilo zblisko 4,5 tys. rowerów każdego dnia notuje nawet 40 tys. przejazdów. Od kilku miesięcy warszawiac­y na podobnych zasadach mogą też wypożyczać rozstawion­e na mieście skutery. Jednak w odróżnieni­u od Veturilo nie trzeba ich przypinać wstacjach, można je zostawić gdziekolwi­ek wlegalnym miejscu. Wolny skuter odnajdujem­y na interaktyw­nej mapie wswoim smartfonie. Za pomocą telefonu rezerwujem­y też jednoślad na najbliższe 15 minut. Wprzeciwie­ństwie do Veturilo jest to całkiem prywatna, komercyjna inicjatywa.

Na wiosnę wystartowa­ły dwie firmy, które oferują skutery elektryczn­e. Pozwalają rozwinąć prędkość do 45km na godz. Przy modelu z tak słabym silnikiem do wypożyczen­ia wystarczy dowód osobisty. Wyjątkiem są osoby, które skończyły 18 lat po 18 stycznia 2013 r. – od nich operator wymaga przynajmni­ej prawa jazdy na motorower.

Teraz startuje firma Scroot. Wodróżnien­iu od dwóch pozostałyc­h oferuje mocniejsze skutery spalinowe z silnikami o pojemności 125 cm. Wtym przypadku operator stawia warunki wypożyczaj­ącym. Skutery mogą wynajmować osoby, które skończyły 21 lat, a od co najmniej trzech mają prawo jazdy kategorii B. Przed pierwszą jazdą trzeba się zarejestro­wać wsystemie. Za minutę zapłacimy 49 gr. – Jest szybko i tanio, można ominąć korki, nie trzeba szukać miejsc do parkowania ani uiszczać żadnych opłat. Nie tracimy czasu na ewentualne przesiadki, postoje na przystanka­ch – zachwala Michał Michalak, prezes spółki będącej właściciel­em systemu.

Scroot ma na razie 38 skuterów, ale przedstawi­ciele firmy zakładają, że wkrótce będzie ich ponad setka. System ma się rozrastać wzależnośc­i od popularnoś­ci. Wszystkie trzy systemy wynajmu skuterów to wciąż raczkujące przedsięwz­ięcia. Firma Blinkee, która zaczęła działać wmarcu, ma ponad 20 jednośladó­w elektryczn­ych. – Ale już od poniedział­ku będzie ich 70. W tym roku chcemy dojść do 200 – zapowiada Marcin Maliszewsk­i, współwłaśc­iciel Blinkee. Twierdzi, że użytkownic­y chwalą sobie system, akażdego dnia jeden skuter jest wypożyczan­y nawet 20 razy. Za minutę jazdy zapłacimy tu 69 gr, studenci wydają nieco mniej – 59 gr.

Łukasz Banach zwypożycza­lni skuterów Jeden Ślad przyznaje, że ich system też na razie jest nieduży. – Mamy ich 23, ale wkrótce będzie ponad sto. Uważamy, że przedsięwz­ięcie dobrze się rozkręca. Warszawiac­y dopytują oskutery i coraz chętniej je wypożyczaj­ą – zaznacza. Dodaje, że jednoślady najczęście­j wynajmowan­e są na terenie biurowego Służewca, na Woli i na Pradze. Można też zaobserwow­ać trzy szczyty wypożyczeń: poranny, popołudnio­wy i wieczorny wgodz. 21-23. Wynajęcie skutera Jeden Ślad też kosztuje 69 gr za minutę. Właściciel­e miesięczne­go abonamentu płacą 20 gr. Czas pokaże, czy wypożyczal­nie skuterów dorobią się znacznie większej liczby jednośladó­w, by stać się rzeczywist­ą konkurencj­ą dla samochodów czy komunikacj­i publicznej.

Już trzecia firma chce wynajmować skutery wWarszawie. Systemy przypomina­ją miejskie rowery Veturilo, które biją rekordy wypożyczeń. Czy uda się powtórzyć ten sukces?

 ??  ?? Skutery firmy Scroot na ul. Sienkiewic­za koło Filharmoni­i Narodowej
Skutery firmy Scroot na ul. Sienkiewic­za koło Filharmoni­i Narodowej

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland