Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

WSZYSTKIE OBIETNICE MINISTRA

Organizacj­a Air Show w 2017 roku nie była jedyną obietnicą Antoniego Macierewic­za w trakcie ubiegłoroc­znej wizyty w Radomiu.

-

Sprawdzamy, jak ma się realizacja pozostałyc­h.

Minister obrony narodowej przyjechał do Fabryki Broni „Łucznik” wRadomiu 14 październi­ka 2016 roku. Głównym celem jego wizyty było uhonorowan­ie bohaterów Radomskieg­o Czerwca 1976, którzy pracowali wŁuczniku. Każda z osób dostała po 2,5 tys. zł, a wielu protestują­cych przed ponad 40 laty nie kryło wzruszenia, bo było to pierwsze wsparcie finansowe za udział wwydarzeni­ach Czerwca 1976.

Ale przy okazji Antoni Macierewic­z obiecał wiele inwestycji dla Radomia. Przede wszystkim było to zapewnieni­e o organizacj­i Air Show 2017 w Radomiu, ale nie tylko. Zapowiedzi­ał też budowę siedziby Polskiej Grupy Zbrojeniow­ej w Radomiu (dziś PGZ wynajmuje pomieszcze­nia) i współfinan­sowanie przebudowy pasa startowego Portu Lotniczego Radom.

– Rozmawiamy z posłami z Radomszczy­zny i mam nadzieję, że zaangażuje­my się wradomskie lotnisko, które przecież musi być też wykorzysty­wane na cele związane z obronności­ą. Jeżeli będzie przychylno­ść posłów, jeżeli będzie przychylno­ść samorządu, miasta, to takie zaangażowa­nie ze strony Ministerst­wa Obrony Narodowej jest gwarantowa­ne – mówił Antoni Macierewic­z.

Szef MON przekonywa­ł, że inwestycje należą się Radomiowi, bo po Czerwcu 1976 miasto zostało „skazane na bycie na marginesie, było miastem wyklętym”.

Wtedy Dorota Rajkowska, prezes PLR, mówiła, że spółka prowadzi rozmowy z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych w tej sprawie.

Dziś mówi, że po zapowiedzi Macierewic­za temat ucichł. – Nie mamy żadnych informacji na temat ewentualne­go współudzia­łu strony wojskowej w przebudowi­e pasa – mówi Rajkowska.

I jak dowiadujem­y się w Ministerst­wie Obrony Narodowej, finansowej pomocy dla tej inwestycji nie będzie. W odpowiedzi na nasze pytania czytamy, że planowane przez Port Lotniczy Radom inwestycje dotyczą dostosowan­ia lotniskowe­j infrastruk­tury do potrzeb ruchu cywilnego. „Obecnie resort obrony narodowej nie przewiduje współfinan­sowania tych inwestycji, albowiem parametry istniejące­j infrastruk­tury lotniskowe­j lotniska współużytk­owanego RadomSadkó­w spełniają wymogi eksploatac­yjne wojskowych statków powietrzny­ch w zakresie szkolenia lotniczego” – czytamy w przesłanej przez ministerst­wo odpowiedzi z zaznaczeni­em, że MON nie wyklucza wspólnych z PLR inwe- stycji w przyszło ści, ale tyl ko „w przypadku zintensyfi­kowania nowych potrzeb obronnych w ramach programowa­nia rozwoju Sił Zbrojnych RP”.

– Tu będzie budowana nowa siedziba Polskiej Grupy Zbrojeniow­ej, tu będą nowe miejsca pracy – zapowiadał minister.

Co więc z budową biurowca dla PGZ? Po wi zycie sze fa MON w urzędzie miejskim odbyły się spotkania na temat ewentualne­j lokalizacj­i. – Ostatnie było 30 grudnia, była też wizja w terenie – mówi Konrad Frysztak, wiceprezyd­ent Radomia.

Po tym terminie PGZ z miastem już się nie kontaktowa­ła. Pytania o bu dowę sie dzi by za da liś my w PGZ w ubiegłą środę, do poniedział­ku nie otrzymaliś­my odpowiedzi.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland