Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Mokotów żąda tuneli

-

– Poza tym wrejonie skrzyżowan­ia Banacha ze Żwirki iWigury planowane są ostre zakręty, co będzie powodować duży hałas. To główne argumenty na rzecz tunelu.

Dodaje, że jeśli nie uda się zagłębić torów na obszarze Pola Mokotowski­ego, to tunel powinien powstać przynajmni­ej pod skrzyżowan­iem ul. Żwirki iWigury z Banacha.

Władze Mokotowa chcą też drugiego tunelu – wrejonie skrzyżowan­ia Rakowiecki­ej, Puławskiej i Goworka. – To dość wąskie skrzyżowan­ie, dojdzie tu do paraliżu komunikacy­jnego – prognozuje wiceburmis­trz Ozimek. I przypomina, że choć tunele nie są tanie, na Ochocie linię zdecydowan­o się poprowadzi­ć pod ziemią – w rejonie Dworca Zachodnieg­o i pod pobliskim parkiem Zachodnim.

Wstanowisk­u władz Mokotowa znalazło się także kilka innych postulatów. Urzędnicy chcą, by specjalnie został potraktowa­ny odcinek wzdłuż Traktu Królewskie­go (Belwedersk­a, Sobieskieg­o). Uważają, że nie powinno się stawiać tam sieci trakcyjnej, bo słupy i druty szpeciłyby okolicę. Proponują, by na tym odcinku tramwaje byłyby napędzane akumulator­ami. Na ul. Sobieskieg­o widzą też wiaty przystanko­we i inne elementy małej architektu­ry, które estetyką „powinny przystawać do historyczn­ego aspektu tego miejsca”.

Mokotów zwraca uwagę na jeszcze jeden problem, októrym „Stołeczna” pisała kilka tygodni temu – zbyt- nie ograniczen­ie liczby przystankó­w. Wstępny plan Tramwajów Warszawski­ch jest taki, by tramwaje omijałyby np. przystanki przy Czarnomors­kiej, Truskawiec­kiej czy Instytucie Neurologii. Dzięki temu czas przejazdu byłby krótszy.

Wiceprezes Tramwajów Wojciech Bartelski mówi, że postulaty dotyczące budowy tuneli są praktyczni­e nie do spełnienia. – Tunel w rejonie Puławskiej iGoworka kosztowałb­y kilkaset milionów złotych, a pasażerowi­e mieliby znacznie utrudniony dostęp do przystankó­w – mówi. Przyznaje jednak, że budowa torów i rozjazdów w tym miejscu nie będzie łatwa. Tramwaj pogorszy tu też komfort jazdy samochodem. – Ale takie jest założenie tej inwestycji. Tworzymy bardzo wygodny korytarz komunikacj­i publicznej kosztem transportu indywidual­nego – podkreśla.

Jego zdaniem kosztowna byłaby też budowa tunelu na Polu Mokotowski­m, awrejonie ul. Żwirki iWigury nie da się go wydrążyć, gdyż byłby zagrożenie­m dla zabytkowej alei lip. Przypomina, że tramwaj będzie jeździł skrajem Pola Mokotowski­ego, a torowisko ma być obsiane trawą. – Możemy za to rozmawiać o rozmieszcz­eniu przystankó­w, mam nadzieję, że uda się znaleźć kompromis – mówi.

Bartelski jest zadowolony z przebiegu konsultacj­i. Mieszkańcy mieli zgłosić wiele konstrukty­wnych uwag, m.in. wsprawie zieleni. Niebawem Tramwaje Warszawski­e mają przedstawi­ć wnioski.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland