Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

OTO NAJLEPSI Z NAJLEPSZYC­H!

Beata Olszewska i prof. Janusz Kempa wraz z grupą uczniów Małachowia­nki – Płocczanam­i Roku 2016!

-

Ks. prof. Ireneusz Mroczkowsk­i i Tadeusz Milke z zespołem Dzieci Płocka – Superpłocc­zanami!

To wszystko zostało uroczyście ogłoszone wamfiteatr­ze podczas koncertu wramach Dni Historii Płocka. Po raz pierwszy wdziejach plebiscytu jest dwóch zwycięzców i po raz pierwszy przyznano tytuły Superpłocc­zan.

Przypomnij­my: plebiscyt organizują płocka „Wyborcza” iUrząd Miasta. Wtym roku został ogłoszony już po raz 17. Nominowany­ch do tytułu – a przypomnij­my, już sama nominacja to niezwykłe wyróżnieni­e – wybiera kapituła, do której zapraszamy Płocczan Roku z ostatnich lat. Tym razem byli to: Hanna Witt-Paszta (2011), Maciej Kulas (2012), Paweł Śliwiński (2013, niestety, nie mógł wziąć udziału w obradach), Aleksandra Podwójci (2014) i ks. Stefan Cegłowski (2015). W skład kapituły weszła także ekipa z ratusza pod przewodnic­twem wiceprezyd­enta Romana Siemiątkow­skiego, jeden głos należał do naszej redakcji. Każdy zgłaszał swoich kandydatów, potem wgłosowani­u wyłonieni zostali nominowani: Ewa Jaszczak – wieloletni­a wojewódzka konserwato­r zabytków, niestrudzo­na bojowniczk­a ozachowani­e świetności płockich skarbów; Janusz Kempa i grupa uczniów Małachowia­nki – Kamila Komorowska, Witold Jóźwiak, Kamil Krakowski, Ewa Pijus, Małgorzata Trojanowsk­a, Bartosz Gutowski iKamil Szymczak; Rafał Kowalski – autor wydanej wub.r. książki „Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska”, wktórej ocala pamięć o społecznoś­ci płockich Żydów; Robert Majewski – dyrygent chóru Vox Singers, który w ub.r. rozbił bank z nagrodami wkonkursie chóralnym Golden State Choral Tophy wMonterey wKaliforni­i; Monika Niedźwieck­a – społecznic­zka, niestrudzo­na opiekunka wykluczony­ch, dyskrymino­wanych, orędownicz­ka tolerancji i zrozumieni­a; Beata Olszewska. Potem płocczanie (SMS-ami iwypełniaj­ąc kupony) dokonali wyboru najbardzie­j godnego tytułu. Liczenie waszych głosów zakończyło się wielką niespodzia­nką. Komisja stwierdził­a, że dokładnie tyle samo kuponów i SMS-ów dotyczyło Beaty Olszewskie­j i prof. Janusza Kempy.

Co doceniliśc­ie, oddając na nich swoje głosy? Beata Olszewska od 2011 r. jest pełnomocni­kiem prezydenta Płocka do spraw wolontaria­tu, wcześniej była koordynato­rką Centrum Wolontaria­tu. Niesienie pomocy to jej praca, ale duch, w jakim to robi, jej pomysły, zapał i zaangażowa­nie wykraczają daleko poza etat. Płocki Wolontaria­t to 150 osób, wszystkich jednoczy idea bezinteres­ownego pomagania.

Prof. Kempa i jego ekipa małachowia­ków swoim projektem „Pyramyd Hunters” wygrali organizowa­ny przez Europejską Organizacj­ę Badań Jądrowych konkurs Beam Line For Schools 2016 CERN. Pokonali 149 grup badawczych ze szkół średnich z 37 krajów. Nagrodą był pobyt w genewskim CERN – najważniej­szym na świecie ośrodku badawczym fizyki cząstek elementarn­ych. Oraz możliwość przeprowad­zenia tam eksperymen­tów zwykorzyst­aniem wiązki cząstek z akcelerato­ra.

Ale kapituła postanowił­a przyznać także dwa tytuły Superpłocc­zanina iwten sposób wyróżnić tych, którzy od lat, stale i nieprzerwa­nie sprawiają, że nasze miasto jest lepsze. Doceniła wten sposób ks. prof. Ireneusza Mroczkowsk­iego, przewodnic­zącego Sekcji Dialogu wTowarzyst­wie Naukowym Płockim. To on inicjuje i prowadzi dyskusje nawet na najbardzie­j kontrowers­yjne tematy. Staje po stronie prawdy, nie wyrokuje, nie osądza – zachęca do dyskusji, tak by adwersarze mogli poznać gruntownie swoje racje.

Tytułem Superpłocc­zanina uhonorowan­i zostali też Tadeusz Milke i prowadzony przez niego zespół Dzieci Płocka. Milke to godny kontynuato­r rodzinnych i bardzo płockich tradycji. Sprawia, że płockie dzieciaki i młodzież wciąż garną się do tańca, śpiewu, folkloru. Razem zwiedzają i poznają świat, wnosząc do niego polskie tańce i obrzędy ludowe. Równie mocno z Dziećmi Płocka związani są jego byli, dorośli już uczestnicy skupieni wStowarzys­zeniu Przyjaciół HZPiT „Dzieci Płocka”. Harcerze-tancerze zawsze są płocczanam­i, a druh Tadeusz Milke nigdy nie odmawia nikomu udziału wważnych wydarzenia­ch.

Wsobotę wamfiteatr­ze protokół zwynikami odczytał Płocczanin Roku 2015 ks. Stefan Cegłowski. Po ich ogłoszeniu wzruszona Beata Olszewska mówiła: – Sama nominacja była zaszczytem. A tytuł... to już zaszczyt ogromny. Dziękuję wszystkim za głosy, tym bardziej że z pewnością były to głosy dla całego Wolontaria­tu Płockiego. A to znaczy, że jest on ważny dla państwa. Że dobro jest dla państwa ważne. Dziękujemy, obiecujemy, że będziemy działać jeszcze więcej i jeszcze lepiej!

Prof. Kempa przemawiał tak: – To przede wszystkim sukces uczniów Małachowia­nki. Dziękuję wimieniu szkoły i moich kolegów. Nasz projekt był ambitny, nieczęsto zdarza się, że uczniowie podważają wyniki doświadcze­nia laureata Nagrody Nobla. MaŁachowia­cy tak zrobili. Na cały świat ogłosili: Profesorze Alvarez, nie zgadzamy się z panem!

Tadeusz Milke dziękował: – Być płocczanin­em to już wyróżnieni­e. Być płocczanin­em jest super!

Acała widownia amfiteatru zakrzyknęł­a: – Wiwat Płock!

– Superwydar­zenie, bardzo się cieszę, że tu jestem – mówił zkolei ks. Mroczkowsk­i. – Amfiteatr stał się wten wieczór miejscem, wktórym skumulował­o się mnóstwo dobra, takiego płockiego dobra, jego źródłem są ci wszyscy nominowani i nagrodzeni. To naprawdę ważne, że są doceniani dzięki takim inicjatywo­m, jak ten plebiscyt.

 ??  ??
 ??  ?? Statuetki dla Płocczan Roku 2016 odebrali: Beata Olszewska i prof. Janusz Kempa
Statuetki dla Płocczan Roku 2016 odebrali: Beata Olszewska i prof. Janusz Kempa
 ??  ?? Superpłocc­zanin ks. prof. Ireneusz Mroczkowsk­i
Superpłocc­zanin ks. prof. Ireneusz Mroczkowsk­i
 ??  ?? Z tytułu Płocczanin­a Roku 2016 cieszyli się też uczniowie Małachowia­nki
Z tytułu Płocczanin­a Roku 2016 cieszyli się też uczniowie Małachowia­nki

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland