Już za tydzień zamkną na rok tory dla ćwierć miliona pasażerów

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Urzędnicy przedstawili wczoraj szczegóły objazdów, które mają obowiązywać od przyszłej niedzieli (3 września). – Takiej operacji logistycznej jeszcze nie mieliśmy. Wzasięgu linii kolejowej, która musi zostać zamknięta, mieszka ćwierć miliona osób. Wiele z nich dojeżdża do Warszawy. Razem zKolejami Mazowieckim musimy zapewnić 80 autobusów – podkreśla Daniel Złamal z Zarządu Transportu Miejskiego.

Zpowodu wymiany torów, rozjazdów, sieci trakcyjnej, atakże przebudowy peronów iprzejść podziemnych za 285mlnzł przez rok pociągi podmiejskie nie będą się zatrzymywać na stacjach: we Włochach, wUrsusie, na os. Niedźwiadek, wPiastowie, Pruszkowie, Brwinowie iMilanówku. Skorzystają tylko dojeżdżający zGrodziska Mazowieckiego idalszych miejscowości – jadące stamtąd pociągi Kolei Mazowieckich pomkną po torach dla składów dalekobieżnych ibez zatrzymywania dotrą do Dworca Zachodniego. Przejazd zGrodziska Mazowieckiego do centrum Warszawy skróci się z40 do 30 minut. Wporannym szczycie między godz. 5 a8 będzie to 13kursów, a14 zpowrotem wgodz. 15-20.

Większość pasażerów będzie zdana na autobusy. ZTM wybrał PKS Grodzisk Mazowiecki, którego 12-metrowe niskopodłogowce mają kursować na linii między Dworcem Zachodnim a Pruszkowem (do pętli nocnej linii N85 na os. Staszica). W największym szczycie pojadą co pięć minut. Oprócz tego 30 przegubowców podeślą Miejskie Zakłady Autobusowe, zasilając trasy linii z centrum do Włoch, ze stacji metra Rondo Daszyńskiego do os. Skorosze wUrsusie, z pl. Narutowicza do Ursusa, z pl. Trzech Krzyży do os. Ursus-Niedźwiadek, między Skoroszami a stacją WKD i Okęciem,

z Piastowa na Wolę i z Piastowa do Dworca Zachodniego. Ta ostatnia straci część przystanków wzdłuż Al. Jerozolimskich, co pozwoli skrócić czas przejazdu do pół godziny.

Na obu jezdniach Alej między rondem Zesłańców Syberyjskich a granicą Warszawy zaczęło się wytyczanie buspasów. Marek Chmurski z ZTM zachęca pasażerów, by przesiadali się z pociągów do autobusów na wiadukcie Al. Jerozolimskich. ZDworca Śródmieście dotrą tu dodatkowe składy SKM-ki przeniesionej z Pruszkowa na Służewiec.

Koleje Mazowieckie wostatniej chwili podpisują umowy ze swoją firmą autobusową. 12-metrowe niskopodłogowce wyjadą na cztery trasy:

(z Grodziska Mazowieckiego do Dworca Zachodniego obok wszystkich nieczynnych stacji kolejowych pod Warszawą – przejazd zajmie półtorej godziny), (Grodzisk Mazowiecki – Milanówek, tylko wgodzinach szczytu) i (Brwinów – Dworzec Zachodni w34-40 minut).

Tydzień przed zamknięciem torów drogowcom uda się przywrócić ruch wAl. Jerozolimskich na wjeździe do Pruszkowa. Od zeszłego roku trwa tu poszerzanie niemal kilometrowego odcinka, którym każdego dnia przejeżdża 40 tys. aut. – W nocy z soboty na niedzielę otwieramy obie jezdnie z dwoma pasami wobu kierunkach – mówi Monika Burdon, rzeczniczka Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Zaczęło się wytyczanie blisko 10 km buspasów w Al. Jerozolimskich. Tędy zostanie poprowadzona komunikacja zastępcza podczas remontu torów do Grodziska Mazowieckiego.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.