Konkurencja dla Veturilo. Pożyczasz rower i oddajesz go gdzie chcesz

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Popularny głównie wAzji system wypożyczania rowerów miejskich IV generacji coraz częściej jest stosowany również wEuropie. Warszawa będzie pierwszym miastem wPolsce, gdzie zostanie uruchomiona wypożyczalnia, wktórej rowerów nie trzeba przypinać wstacjach dokujących. Można je będzie oddawać wdowolnym miejscu.

– Pomysł pochodzi z Azji, gdzie działa bardzo prężnie. Po wizycie wChinach zakochaliśmy się wnim i uznaliśmy, że Warszawa jest idealnym miastem, żeby spróbować wprowadzić go wEuropie, ponieważ nasza stolica jest płaska i ma coraz więcej nowych ścieżek rowerowych – mówi Magdalena Gromniak, dyrektor generalna warszawskiego start-upu Cross Technology, który jest operatorem systemu Cross Bike.

Według rankingu przygotowanego przez serwis konsumencki ShopAlike.pl Warszawa zajmuje czwarte miejsce wEuropie pod względem systemów transport-sharingu. Bardziej przyjazne miejskim wypożyczalniom rowerów, skuterów i samochodów są tylko Paryż, Bruksela i Berlin.

Jak działa system Cross Bike? Należy ściągnąć aplikację na smartfona, zalogować się, wpłacić depozyt (99 zł) i zasilić wirtualne konto dowolną kwotą. Następnie za pomocą mapy waplikacji trzeba znaleźć najbliższy rower (pozwalają na to moduły GPS zainstalowane wpojazdach), zbliżyć telefon do zamka blokującego tylne koło i nacisnąć w telefonie przycisk „Unlock” (odblokuj). System rozpozna rower i odblokuje zamek. Za półgodzinną przejażdżkę trzeba będzie zapłacić złotówkę, opłaty naliczane są co 30 minut. Po skończeniu jazdy rower można odstawić wdowolnym miejscu i ręcznie zamknąć zamek.

Rowery Cross Bike różnią się od tych, które znamy zsystemu Veturilo. – Nasze rowery są trochę mniejsze imają opony bezdętkowe. Projektowaliśmy je sami przy pomocy osób zfabryki pod Warszawą, która je montuje – opisuje Magdalena Gromniak. Rowery różnią się też kolorystyką: są czarne z czerwonymi wykończeniami.

Cross Bike twierdzi, że nie jest bezpośrednią konkurencją dla Veturilo, lecz uzupełnieniem miejskiego systemu wypożyczalni rowerów. – Mamy wsparcie od miasta, ponieważ uzupełniamy pewną niszę, gdzie ludziom czasami nie chce się szukać stacji Veturilo ani martwić, gdzie potem mogą oddać rower. Nasz system może się sprawdzić na krótszych dystansach, np. na trasie zmetra do biura czy z przystanku do szkoły – zapewnia szefowa start-upu i dodaje, że jeśli system sprawdzi się wWarszawie, to firma będzie chciała go rozszerzyć na inne miasta w Polsce iwEuropie.

System Cross Bike ma wystartować na początku września. Firma na początek chce rozstawić 500 rowerów w 10 punktach w centrum miasta. Dla porównania miejski system Veturilo, którego operatorem jest firma Nextbike Polska, ma wWarszawie prawie 5 tys. rowerów i ponad 330 stacji. Pierwsze 20 minut jazdy jest darmowe, za kolejne 40 minut trzeba zapłacić złotówkę.

Na początku września wWarszawie ma rozpocząć działalność nowy system wypożyczalni rowerów miejskich Cross Bike

Po wpłaceniu 99 zł depozytu zapłacimy w Cross Bike złotówkę za półgodzinną przejażdżkę

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.