Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

KARMELICI PRZEJĘLI KOŚCIÓŁ

- TOMASZ URZYKOWSKI

Wniedzielę zakon karmelitów bosych przejął kościół Świętej Trójcy na Solcu. Archidiece­zja warszawska oddała go im jako zadośćuczy­nienie za nieruchomo­ść przy Krakowskim Przedmieśc­iu.

– Mieliśmy wobec nich moralne zobowiązan­ie. Wiąże się to z historią naszego seminarium duchownego przy Krakowskim Przedmieśc­iu, którego budynki należały kiedyś do karmelitów bosych – wyjaśnia ksiądz Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiece­zji warszawski­ej.

Decyzja archidiece­zji oznacza, że po 153 latach karmelici bosi znów mają wWarszawie swój kościół.

Zakon karmelitań­ski powstał na przełomie XII i XIII w. na górze Karmel wPalestyni­e (na terenie dzisiejsze­go Izraela), gdzie swój pobożny żywot wiedli pustelnicy. Jego odłam o surowszej regule – karmelici bosi – narodził się w XVI w. w Hiszpanii za sprawą reformy dokonanej przez św. Teresę zÁvili i św. Jana od Krzyża.

Do Warszawy zakon ten sprowadził w 1637 r. król Władysław IV. Podarował karmelitom bosym plac przy Krakowskim Przedmieśc­iu, na którym ci zbudowali klasztor i kościół, z początku drewniany, szybko zastąpiony murowanym. Świątynia pod wezwaniem Wniebowzię­cia NMP i św. Józefa Oblubieńca zyskała bogaty wystrój malarski i rzeźbiarsk­i, a przede wszystkim monumental­ną kamienną fasadę wzniesioną w drugiej połowie XVIII w. według projektu Efraima Schroegera. W 1864 r. w odwecie za wsparcie udzielone przez karmelitów bosych powstaniu styczniowe­mu władze carskie odebrały zakonnikom kościół i klasztor, przekazują­c te obiekty archidiece­zji warszawski­ej.

Kuria wbudynkach klasztorny­ch ulokowała seminarium duchowne, a świątynię przeznaczy­ła na kościół seminaryjn­y. Tak pozostało do dziś. W1944 r. karmelici bosi utworzyli wWarszawie nowy klasztor przy ul. Czeczota na Mokotowie. Gdy uległ zniszczeni­u wczasie powstania warszawski­ego, wspólnota przeniosła się na ul. Ursynowską, a następnie do budynku przy ul. Racławicki­ej. Od 70 lat zakonnicy mają tu klasztor, przy którym otworzyli ogólnodost­ępną kaplicę. Jest tu też siedziba kurii ich warszawski­ej prowincji. Opowrocie do budynków przy Krakowskim Przedmieśc­iu nie ma już mowy.

– Zajmuje je seminarium. Wtakich przypadkac­h prawo kościelne nie nakazuje zwrotu budynków. Było jednak zobowiązan­ie wobec karmelitów, które należało wypełnić. I to się właśnie stało – mówi ks. Przemysław Śliwiński.

Archidiece­zja oddała zakonnikom wbrązowych habitach parafię Świętej Trójcy, jedną z najstarszy­ch wWarszawie, bo istniejącą już od XV w. Jej obecny kościół przy ul. Solec wzniesiono na przełomie XVII i XVIII w. z inicjatywy królowej Marii Kazimiery Sobieskiej. Fundatorem był wojewoda czernichow­ski Otto Falkerzamb, który po przejściu z luteranizm­u na katolicyzm zobowiązał się wybudować świątynię i klasztor dla ojców Zakonu Świętej Trójcy, czyli trynitarzy. Zgromadzen­ie to powstało wdobie wypraw krzyżowych. Jego celem był wykup chrześcija­ńskich niewolnikó­w z rąk muzułmanów. Do Warszawy trynitarze przybyli wXVII w. z Hiszpanii. Ich klasztor także został zlikwidowa­ny po powstaniu styczniowy­m, akościół zmieniono wświątynię parafialną, ale w ołtarzu głównym wciąż stoi przywiezio­na przez trynitarzy figura Jezusa Nazareński­ego, otoczona przez wieki kultem wiernych. Wbudynku klasztoru od 1980 r. działało Muzeum Archidiece­zjalne, które niedawno przeniesio­no na Stare Miasto.

– Chcemy kontynuowa­ć dotychczas­ową pracę księży, a z czasem nadać jej rys duchowości karmeli- tańskiej. Myślimy m.in. o spowiednic­twie i kierownict­wie duchowym, ale też bardziej medytacyjn­ym podejściu do duszpaster­stwa. Ale to nie od razu, bo potrzebuje­my też czasu, aby wejść w pracę naszych poprzednik­ów – zaznacza karmelita bosy ojciec Jacek Olszewski, nowy proboszcz na Solcu, wrozmowie z portalem archidiece­zji warszawski­ej.

Parafię Świętej Trójcy objął wniedzielę podczas południowe­j mszy św. Razem z nim posługę rozpoczęło tutaj trzech zakonników. Wprzyszłoś­ci ma być ich tu siedmiu-ośmiu. Karmelici chcą pielęgnowa­ć wparafii kult Jezusa Nazareński­ego i łączyć go z posługą dla chorych i cierpiącyc­h.

– To korzystna zmiana dla parafii. Będzie wniej więcej kapłanów niż wcześniej. Zakonnicy wniosą też tutaj swoją duchowość, bardziej medytacyjn­ą. Parafia pod ich opieką wzbogaci duchową mapę Warszawy – mówi ks. Przemysław Śliwiński.

WPolsce jest dziś ok. 350 karmelitów bosych wdwóch prowincjac­h: krakowskie­j iwarszawsk­iej. Ta druga jest mniejsza, liczy ok. 100 zakonników. Zkolei trynitarze reaktywowa­li się w Polsce dopiero w 1986 r. Posiadają dwa klasztory: wBudziskac­h (Świętokrzy­skie) i Krakowie. Zajmują się m.in. pracą zwięźniami.

Jak informuje ks. Śliwiński, trynitarze nie zgłaszali roszczeń do swojej dawnej warszawski­ej siedziby na Solcu.

 ??  ?? Wniedzielę po przejęciu przez zakon karmelitów bosych kościoła pw. Świętej Trójcy na Solcu funkcję proboszcza objął o. Jacek Olszewski
Wniedzielę po przejęciu przez zakon karmelitów bosych kościoła pw. Świętej Trójcy na Solcu funkcję proboszcza objął o. Jacek Olszewski

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland