Ewakuacja mieszkańców na Pradze-Południe. Na budynku pęknięcia

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - PIERWSZA STRONA -

Ewakuowano 18 osób, które mieszkają w miejskiej kamienicy przy ul. Groszowickiej 17 na Pradze-Południe. Wczoraj późnym popołudniem na budynku pojawiły się rysy i pęknięcia. Cztery rodziny musiały nocować wlokalach zastępczych. – Ta kamienica sąsiaduje z terenem rozbiórki. Prawdopodobnie przyczyną pęknięć było prowadzenie prac z użyciem ciężkiego sprzętu – potwierdza Michał Konopka z zespołu prasowego komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. – Strażacy, którzy pojawili się na miejscu, zadecydowali o całkowitej ewakuacji budynku.

Jak dodaje, większość rodzin po pewnym czasie wróciła do swoich mieszkań. – Zadecydowano natomiast o całkowitym zabezpieczeniu czterech z 20 mieszkań i lokalu usługowego na parterze – dodaje.

To mieszkańcy kamienicy jako pierwsi zauważyli pęknięcia. Te pojawiły się najpierw na zewnątrz budynku, następnie także wśrodku.

Na miejsce wezwano policję, straż pożarną i nadzór ruchu miejskiego. Przyjechał także inspektor nadzoru budowlanego. Dla ewakuowanych mieszkańców podstawiono autobus miejski. Wcześniej pozwolono im zabrać z budynku najpotrzebniejsze rzeczy.

Co z rodzinami, które nie mogły na noc wrócić do swoich mieszkań?

– Dla czterech rodzin przygotowano tymczasowe lokale zastępcze w OSiR na Ochocie. Są tam małe mieszkania, specjalnie przygotowane na takie okoliczności – mówi Jerzy Gierszewski, rzecznik prasowy dzielnicy Praga-Południe. – Nie wiadomo, jak długo tam zostaną. Czekamy na ekspertyzę, która wykaże skalę zagrożenia oraz to, kto zawinił.

Większość ewakuowanych na noc wróciła do swoich mieszkań

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.