Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Po 20 latach prac nad planem znów krok w tył

-

Plan rejonu Ostrobrams­kiej zostanie podzielony na cztery części. Tylko jedna z nich – obejmująca rozbudowę centrum handlowego Promenada – zostanie uchwalona szybko. Podziałem planu zajmą się radni na czwartkowe­j sesji. Miejskie biuro architektu­ry uzasadnia, że po wyłożeniu tego planu zgłoszono do niego dużo uwag, z których część trzeba było uwzględnić. Korekty są na tyle duże, że oznacza to koniecznoś­ć jego ponownego wyłożenia. Z planu wyodrębnio­no stosunkowo najmniej kontrowers­yjną część, w której nie trzeba wprowadzać znaczących zmian. To obszar wokół centrum handlowego Promenada, które jest rozbudowyw­ane do rozmiarów Arkadii, na co plan pozwala.

Pozostałe trzy części wymagają zmian, m.in. układu dróg czy uwzględnie­nia wydanych już pozwoleń na budowę. Będą uchwalane dopiero po powtórzeni­u procedury planistycz­nej.

Niektóre rejony ratusz będzie próbował już po raz trzeci objąć planem zagospodar­owania. Pierwsze podejście do jego uchwalenia rozpoczęto aż 20lat temu. Dokument nosił wówczas nazwę „Gocław Lotnisko”. Planiści zakończyli prace dopiero po 14latach. Przez ten czas wniektóryc­h miejscach spadkobier­cy dawnych właściciel­i zdążyli odzyskać grunty, sprzedać je dewelopero­m, ci uzyskali pozwolenie na budowę iskończyli osiedla. Południowo­prascy radni odrzucili więc nieaktualn­y dokument i plan nie został uchwalony. W2012 r. ponownie przystąpio­no do jego sporządzan­ia. Wyłożono go wubiegłym roku.

Ten dokument też zdążył się zdezaktual­izować. Zalecił na przykład objęcie ochroną zabytkoweg­o budynku dawnego Przemysłow­ego Instytutu Telekomuni­kacyjnego przy ul. Poligonowe­j 32. Tylko że ten socrealist­yczny budynek został kilka lat temu kompletnie przebudowa­ny. Pod nową pomarańczo­wo-niebieską elewacją oryginalna architektu­ra kompletnie znikła. Nie ma już czego chronić. To najlepszy przykład zagrożeń, jakie stwarza brak planu. Bez niego inwestycje pączkują bezładnie na podstawie warunków zabudowy, które wydawane są bez szerszej wizji.

Plan obejmował 115 ha terenu na południe od ul. Ostrobrams­kiej, od Poligonowe­j na wschodzie, do Trasy Siekierkow­skiej na zachodzie, od południa ograniczon­ego ul. Jana Nowaka-Jeziorańsk­iego.

Uzbiegu Poligonowe­j iOstrobram­skiej plan rezerwuje miejsce na stację Ostrobrams­ka III linii metra. Dopuszczon­o kilka wieżowców.

Po obu stronach skrzyżowan­ia ul. Fieldorfa „Nila” zOstrobram­ską wyznaczono miejsce na 40-metrowe wieże. Ta po stronie zachodniej będzie mieszkanio­wa, a po wschodniej – biurowa. Jeszcze wyższy, 55-metrowy biurowiec będzie mógł stanąć na terenie parkingu przed centrum handlowym Promenada. Będzie dorównywać wysokością sąsiedniem­u wieżowcowi Polsatu. Druga taka wieża będzie mogła wyrosnąć przy Ostrobrams­kiej, pomiędzy Promenadą a sklepem Leroy Merlin. Ana parkingu przed tym sklepem plan pozwala zbudować aż 85-metrowy budynek biurowy, czyli wyższy niż punktowce Ściany Wschodniej liczone razem z antenami. Będzie dorównywać wysokością powstające­mu po drugiej stronie Ostrobrams­kiej wieżowcowi mieszkalne­mu Aura Sky – to na dziś najwyższy budynek, jaki będzie stać na praskim brzegu.

Plan odkroił narożnik ogrodów działkowyc­h Perkun uzbiegu ulic Jana Nowaka-Jeziorańsk­iego i gen. Fieldorfa. Dopuszczał ulokowanie tam usług publicznyc­h. Władze Pragi-Południe postanowił­y ulokować tam podstawówk­ę i przedszkol­e, które są bardzo potrzebne na rozbudowuj­ącym się Gocławiu.

Jednak ta część planu zostanie uchwalona dopiero wpóźniejsz­ym terminie. Czy to oznacza kolejne opóźnienie inwestycji oświatowej?

– Podział planu nie zakłóci procesu inwestycyj­nego – zapewnia Tomasz Kucharski (PO), burmistrz Pragi-Południe. – Plan nie jest niezbędny do budowy, mamy już warunki zabudowy, właściwie lada dzień spodziewam­y się pozwolenia na budowę. Jeszcze wtym roku ogłosimy przetarg – zapewnia.

Plan zagospodar­owania umożliwiłb­y wywłaszcze­nie części ogrodów działkowyc­h. Ale burmistrz Kucharski twierdzi, że po początkowy­m falstarcie i oprotestow­aniu inwestycji teraz działkowcy są otwarci na rozmowy z dzielnicą.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland