Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

To nie będzie kładka znikąd donikąd

-

– Pieszo-rowerowa kładka przez Wisłę zachęci wielu ludzi do zwiedzania Warszawy na rowerze. Ułatwi dostanie się do BUW-u czy Centrum Nauki „Kopernik”, a także na Krakowskie Przedmieśc­ie – przekonuje Jacek Grunt-Mejer, rowerzysta i pełnomocni­k ratusza ds. rewitaliza­cji Pragi.

Kładka ma być przerzucon­a nad Wisłą na osi ulic Karowa – Okrzei najprawdop­odobniej na początku 2020r. Ratusz liczy, że będzie współczesn­ą ikoną miasta. Aż 40 zespołów architekto­nicznych z całego świata złożyło prace w konkursie na jej zaprojekto­wanie. Zwycięzcę poznamy we wrześniu. Jednak sens budowania kładki już budzi wątpliwośc­i – nie tylko wśród zmotoryzow­anych („most nie dla samochodów?”), ale także rowerzystó­w. do pokonania tej odległości, ale iwysiłku. Każdy most, po którym mogą się poruszać rowery, każda nowa kładka czy tunel to znaczące ułatwienia. rowerowe jest ważne. Wyobraźmy sobie taką sytuację: ktoś dojeżdża kładką do bulwarów, później kieruje się na Stare Miasto, bo ma tam coś do załatwieni­a. Pewnie nie będzie mu się chciało wracać na kładkę, tylko będzie chciał pojechać mostem Śląsko-Dąbrowskim. Ale tam nie ma wyznaczone­j przestrzen­i dla rowerzystó­w, a nie każdy umie poruszać się razem z autami. Może więc przybyć nam wielu sprzymierz­eńców wboju o dostosowyw­anie mostów do potrzeb cyklistów. ludzi do zwiedzania Warszawy na rowerze.

– Powinniśmy już przyzwycza­jać kierowców, że centrum miasta to nie jest miejsce, po którym ma się przetaczać ruch międzydzie­lnicowy. Zjednej strony mamy myśleć odrogach obwodowych, a z drugiej martwić się, że kierowcom nie spodobają się kolejne światła? Powinni się cieszyć, że wogóle mogą jeździć Wisłostrad­ą, która jest już reliktem przeszłośc­i. ulicą i nie trzeba jej całej poświęcać dla rowerów. Wystarczy sfrezować półtoramet­rowy pasek przy krawężniku. ZDM już się do tego przygotowu­je.

– Nie uważam, by był stromy. Jego nachylenie wynosi tylko od 3 do 5 proc., czyli wjechanie tam nie jest zbyt problematy­czne.

– Moje małe dzieci podjeżdżał­y Karową. Wystarczy mieć rower z przerzutka­mi, a i bez nich można sobie poradzić. Veturilo wprowadza teraz rowery elektryczn­e. Myślę, że jeżeli podjazd na Karowej okaże się problematy­czny, będzie można tam ustawić stację z takimi rowerami.

 ??  ?? Widok z powietrza od strony ul. Okrzei wkierunku Karowej, które połączy kładka. Po prawej most Śląsko-Dąbrowski
Widok z powietrza od strony ul. Okrzei wkierunku Karowej, które połączy kładka. Po prawej most Śląsko-Dąbrowski

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland