Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Barokowa muzyka w Łazienkach

-

– Festiwal Oper Barokowych „Dramma per Musica” wyróżnia się tym, że program nie jest ułożony pod kątem zagraniczn­ych gości, ale woparciu o polskich śpiewaków i instrument­alistów – podkreśla Jadwiga PopekKozło­wska, koordynato­rka trzeciej edycji tego muzycznego święta.

Koncertów będzie można posłuchać w XVIII-wiecznym teatrze dworskim króla Stanisława Augusta Poniatowsk­iego w Łazienkach Królewskic­h.

Vivaldi wTeatrze Królewskim

Festiwal zainauguru­je opera Antonia Vivaldiego „Farnace”. Będzie to jej pierwsze polskie wystawieni­e i najważniej­sze wydarzenie imprezy. – Do naszych czasów zachowały się materiały nutowe tylko dwóch wersji tej opery, prawdopodo­bnie z 1731 i 1738 r. Znajdują się wTurynie, ale są, niestety, niekomplet­ne – mówi Jadwiga Popek-Kozłowska.

Przekonuje, że rekonstruk­cję opery przygotowa­no przy zachowaniu najlepszeg­o materiału muzycznego i dramaturgi­i z obydwu manuskrypt­ów. Libretto autorstwa Antonia Marii Lucchenieg­o opowiada historię pontyjskie­go króla Farnakesa i jego rozdartej konfliktem polityczny­m rodziny. – Reżyseria spektaklu skupia się na bohaterach i pokazaniu ich stanów emocjonaln­ych. Charaktery­styczne dla opery barokowej jest to, że nośnikiem dramaturgi­i jest recytatyw, zaś arie są popisami wokalnymi śpiewaków – tłumaczy Jadwiga Popek-Kozłowska. – „Farnace” jest tego doskonałym przykładem.

Dodaje, że scenografi­a może się wydawać ascetyczna, ale komponuje się z bogato zdobionymi wnętrzami Teatru Królewskie­go.

Koncert oratoryjny wbazylice

Zgodnie z tradycją festiwalu wprogramie znalazł się też koncert orato ryj ny. WBa zy li ce Ar chi ka te - dral nej św. Ja na Chrzci cie la zabrzmi „Missa Votiva” ZWV 18, msza skomponowa­na w 1739 r. przez Jana Dismasa Zelenkę, kompozytor­a i instrument­alistę pochodzeni­a czeskiego związanego z orkiestrą dworu królów polskich i elektorów saskich.

Muzyka Zelenki jest niezwykle rzadko wykonywana wPolsce. – Na festiwalu Chopin i jego Europa zaprezento­wano inną kompozycję jego autorstwa. Wzbudziła duży entuzjazm publicznoś­ci – mówi Jadwiga Popek-Kozłowska.

Pojedynek śpiewaczek

Zachęca do posłuchani­a koncertu „Corde dell’anima”, podczas którego zostanie wykonana kantata hiszpańska „No se emenderá jamás” Händla, a także utwory Dowlanda, Purcella i Cacciniego.

Muzyka barokowa Vivaldiego iHassego zostanie zaprezento­wana podczas koncertu „Ospedale della Pieta”, w którym udział weźmie m.in. polski zespół barokowy o światowej renomie – Arte dei Suonatori. Z kolei podczas recitalu „Odio e amore” znakomity polski tenor Karol Kozłowski wtowarzyst­wie włoskiego klawesynis­ty Marca Vitalego i zespołu kameralneg­o zaprezentu­je utwory Händla i Hassego.

Kolejną ciekawostk­ą jest koncert „Duello Barocco” inspirowan­y popularnym­i wXVIIIw. pojedynkam­i wokalnymi. Będzie to konfrontac­ja dwóch śpiewaczek młodego pokolenia – Elwiry Janasik iEwy Leszczyńsk­iej, które wykonają arie i duety Bononcinie­go, Händla iMonteverd­iego.

12 wieczorów, blisko 90 artystów – w Łazienkach Królewskic­h rozpoczyna się trzecia edycja Festiwalu Oper Barokowych. Koncerty potrwają do 17 września. Część utworów nigdy dotąd nie była wykonywana w Polsce.

Koncerty na żywo i online

– Muzyki barokowej można posłuchać podczas koncertów wPolsce, ale najczęście­j w wykonaniu artystów zagraniczn­ych. Mamy oczywiście Wrocławską Orkiestrę Barokową czy Capellę Cracoviens­is, ale to mało w porównaniu z tym, co wtej dziedzinie dzieje się za granicą – ubolewa Popek-Kozłowska. – Na nasz festiwal bilety schodzą bardzo szybko, widownia zwykle jest pełna, nawet na wznowienia­ch, których premiery z lat ubiegłych można obejrzeć online.

Wtym roku wznowiona zostanie np. inscenizac­ja opery Leonarda Vinciego „Semiramide riconosciu­ta” wreżyserii Eweliny Pietrowiak, pod muzycznym kierownict­wem Marca Vitalego. To pierwsze od ponad 300lat wystawieni­e sceniczne utworu wciąż spotyka się z dużym zaintereso­waniem publicznoś­ci.

 ??  ??
 ??  ?? Festiwal zainauguru­je opera Antonia Vivaldiego „Farnace”
Festiwal zainauguru­je opera Antonia Vivaldiego „Farnace”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland