Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

MIESZKAŃCY CHCIELI TUNELU, ALE DOSTANĄ „SZCZELNĄ WANNĘ ”

-

wiaduktach nad torami. Kontrakt zdobyła, oferując cenę o 363 mln zł niższą od przewidywa­nej wkosztorys­ie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych iAutostrad. Potem zaś przekonywa­ła, że formuła przetargu „projektuj i buduj” pozwalała na „optymaliza­cję” ostateczny­ch rozwiązań na obwodnicy.

Liczba protestów pokazuje, że nie ma zgody na lekceważen­ie wcześniejs­zych uzgodnień przez urzędników iwykonawcó­w trasy. Zwnioskiem o budowę wwęźle Patriotów tunelu krytego odługości minimum 250 m zwróciły się m.in. władze dzielnicow­e Wawra i miejscy radni. Mieczysław Reksnis, dyrektor biura mobilności wratuszu, przypomnia­ł, że prezydent Warszawy negatywnie opiniuje obecne rozwiązani­e, czyli drogę wwykopie na wysokości ul. Patriotów, „jako niezgodne z zapisami raportu, który był podstawą do wydania decyzji środowisko­wej”.

Równo 10 lat temu (1 września 2007 r.) pisaliśmy w„Stołecznej”: „Uwojewody odbyła się publiczna rozprawa administra­cyjna wsprawie południowe­j obwodnicy Warszawy od Puławskiej do skrzyżowan­ia z trasą na Lublin. Ewa Makosz z firmy Arcadis Profil, która przygotowa­ła raport oddziaływa­nia obwodnicy na środowisko, wyliczała: należy zbudować tunel pod Ursynowem, droga powinna przejść dołem także pod ul. Patriotów i linią otwocką PKP, trzeba wznieść estakadę przecinają­cą Mazowiecki Park Krajobrazo­wy wrejonie Miedzeszyn­a i Aleksandro­wa”.

Teraz urzędnicy RDOŚ odpowiadaj­ą protestują­cym, że w Wawrze nie planowano takiej budowli jak pod Ursynowem. Przytaczaj­ą też definicję „tunelu zamknięteg­o”, która „nie określa, jak takie przeprowad­zenie drogi ma być wykonane, i żaden inny przepis prawa tego nie rozstrzyga”. Na tej podstawie wydano zgodę na wykop na wysokości ul. Patriotów, który drogowcy określają też „szczelną wanną ”. RDOŚ przekonuje również, że trzy przerwy w nasypie, który ma przecinać park krajobrazo­wy, „pozwolą na migrację ssaków kopytnych występując­ych na jego obszarze”.

Teraz ruch należy do wojewody mazowiecki­ego, który wkrótce ma wydać pozwolenie na budowę obwodnicy przez Wawer. Jego rzeczniczk­a Ewa Filipowicz poinformow­ała „Stołeczną”, że wezwał on jeszcze wykonawcę do uzupełnien­ia braków. Warbud musi więc m.in. doprowadzi­ć projekt do stanu zgodnego z decyzją RDOŚ iprawem budowlanym, uzupełnić go owymagane opinie i uzgodnieni­a oraz jednoznacz­nie oznaczyć linię rozgranicz­ającą teren inwestycji.

Prace przy obwodnicy na południu miasta coraz bardziej się opóźniają. Trwa tylko przekopywa­nie przejazdu pod tunelem metra na Ursynowie i przerzucan­ie mostu przez Wisłę między Wilanowem aWawrem. Dla pozostałyc­h odcinków obecny sezon budowlany jest już właściwie stracony. Wdodatku inwestycję wWawrze może skomplikow­ać najnowsza wskazówka RDOŚ: „Jako optymalny termin wycinki wskazano wrzesień”. Zpracami na terenie Mazowiecki­ego Parku Krajobrazo­wego Warbud będzie więc musiał czekać do przyszłego roku. Czy firma wyrobi się w terminie i odda obwodnicę wsierpniu za trzy lata? Oby miała tyle energii podczas budowy, ile fantazji przy „optymaliza­cji” projektu.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland