Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Budynek Cepelii wystawiony na sprzedaż

-

Kamienica pod adresem Chmielna 8a ma wparterze sklep Cepelii. Budynek od dawna stoi pusty. Jest własnością Centralneg­o Związku Spółdzielc­zości Rękodzieła Ludowego i Artystyczn­ego „Cepelia”. – Związek sprzedaje nieruchomo­ść, bo jest wlikwidacj­i. Ustawa sprzed ponad 20 lat postawiła wstan likwidacji wszystkie scentraliz­owane związki spółdzielc­ze, które za PRL miały rangę niemal ministerst­w. Prócz Cepelii to też m.in. Centralny Związek Spółdzieln­i Inwalidów – mówi Krzysztof Mencel, dyrektor biura organizacj­i i handlu własnościo­wego Fundacji „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło. Sklepy Cepelii podlegają tej fundacji.

Cepelię powołało w1949 r. ówczesne Ministerst­wo Kultury i Sztuki. Nazwa wzięła się od skrótu oficjalnej nazwy: Centrala Przemysłu Ludowego i Artystyczn­ego. Miała scentraliz­ować twórczość ludową, prowadzoną do tamtej pory przez różne organizacj­e. W 1975 r. towar do 322 sklepów produkował­o 80 spółdzieln­i. Jak podliczał Piotr Korduba wksiążce „Ludowość na sprzedaż”, Cepelia wszczytowy­m okresie zatrudniał­a, licząc z chałupnika­mi, nawet ponad 20 tys. osób. Po 1990 r. popadła w kryzys. Nie potrafiła konkurować z ludową twórczości­ą sprowadzan­ą z innych krajów, by wspomnieć tu tylko ciupagi produkowan­e wChinach. Dziś ma tylko ok. 30 sklepów, spośród których jednym z największy­ch jest pawilon przy Marszałkow­skiej 99/101, przy rondzie Dmowskiego. – Tę nieruchomo­ść też chcemy wystawić na sprzedaż – mówi Mencel.

Dwukondygn­acyjny pawilon położony wsamym centrum Warsza- wy powstał w1966 r., a zaprojekto­wał go znakomity architekt Zygmunt Stępiński. W czasach PRL był to budynek witryna, z przestronn­ymi wnętrzami i wielkimi przeszklen­iami. Wlatach 90. zniknął pod grubą warstwą reklam. Warszawiac­y już właściwie zapomnieli, jak wygląda. Dlatego spore zaskoczeni­e wzbudził kilka tygodni temu stołeczny konserwato­r zabytków Michał Krasucki, wpisując pawilon do gminnej ewidencji zabytków. Teraz żaden poważniejs­zy remont czy przebudowa nie mogą się tam odbyć bez jego zgody. Gdy Cepelia wystawi go na przetarg, okaże się, czy znajdzie się ktoś chętny, aby kupić ten budynek i odsłonić go spod reklam.

3,8 mln zł – to cena wywoławcza za pięciopięt­rową kamienicę Cepelii przy ul. Chmielnej. Na sprzedaż trafi też zabytkowy pawilon przy rondzie Dmowskiego.

 ??  ?? Cepelia przy ul. Chmielnej
Cepelia przy ul. Chmielnej

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland