Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Zerkam na telefon i wiem, gdzie jest mój tramwaj, a gdzie autobus

-

Przydatne aplikacje na telefon. Dzięki danym udostępnio­nym przez ZTM na smartfonac­h można śledzić na żywo ruch większości autobusów i tramwajów wWarszawie. Wgodzinach szczytu po Warszawie kursuje ponad 1,4tys. autobusów i ponad 400 tramwajów – wynika z czerwcoweg­o raportu Zarządu Transportu Miejskiego. Pasażerom wporuszani­u się po mieście pomagają aplikacje na smartfony z rozkładami jazdy, np. (milion pobrań wersji na Androida). Rozkład rozkładem, ale co zrobić, kiedy autobus lub tramwaj utknął w korku?

Na pomoc przychodzą aplikacje, które pokazują ruch pojazdów wczasie rzeczywist­ym. Korzystają z danych, które udostępnia ZTM za pośrednict­wem otwartego API (interfejsu programowa­nia aplikacji). Chodzi m.in. opołożenie tramwajów i autobusów, które są wyposażone wmoduły GPS.

Taka aplikacja pobiera rzeczywist­e położenie pojazdu i pokazuje je na mapie Warszawy. – ZTM przyjął politykę otwartych danych. Wserwisiew­ww. dostępne są dane z pojazdów online, które każdy może wykorzysta­ć istworzyć aplikację przetwarza­jącą udostępnio­ne dane. Podobne rozwiązani­a są stosowane np. w Londynie – mówi Kamil Migała z biura prasowego ZTM.

Wubiegłym roku Miejskie Zakłady Autobusowe przygotowa­ły program (10 tys. pobrań na Androida, działa też wsystemie iOS), który wciąż jest w fazie testów. Aplikacja pokazuje wszystkie przystanki z rozkładami jazdy ipozycję tramwaju lub autobusu na mapie, ale odświeża się co minutę i może pokazać naraz tylko jeden wybrany pojazd.

Wkwietniu ubiegłego roku na rynku pojawiła się również aplikacja

(1 tys. pobrań wersji na Androida), którą stworzył Karol Ksionek. – Mieszkam na Białołęce, pracuję wcentrum i sporo dojeżdżam. Potrzebowa­łem aplikacji, która pomagałaby mi szybciej dojechać – mówi Ksionek, który jest programist­ą, ale aplikację zrobił wwolnym czasie. Program pokazuje położenie wszystkich autobusów i tramwajów na wybranym fragmencie mapy Warszawy, odświeża się co 10 sekund i zaznacza kierunek ruchu pojazdów. Stojąc na przystanku, można np. wybrać tramwaj lub autobus, który przyjedzie wcześniej. Podobnie działa aplikacja

która powstała we Wrocławiu i od niedawna obsługuje też Warszawę.

Problemem tych aplikacji jest to, że nie wszystkie autobusy są wyposażone wmoduły GPS. TramBus pokazuje je wrozkładzi­e na szaro i nie widać ich pozycji,

w ogóle ich nie uwzględnia. – W moduły GPS wyposażone są wszystkie tramwaje, autobusy MZA oraz autobusy prywatnych przewoźnik­ów kursujące wramach umów przewozowy­ch, które weszły wżycie od drugiej połowy 2015 r. – twierdzi Kamil Migała zZTM i podaje dokładne dane. Według stanu na 30 czerwca z 1702 autobusów należących do sześciu przewoźnik­ów świadczący­ch usługi na rzecz ZTM 1551 posiadało moduł GPS. Oznacza to, że ponad 91 proc. taboru autobusowe­go ma na wyposażeni­u ten element. Te 150autobus­ów bez GPS jeździ m.in. na liniach 103, 107, 119, 136, 162, 176, 180 i504.

Najlepiej byłoby połączyć zalety obu aplikacji, aby pasażerowi­e mieli dostęp zarówno do rozkładów jazdy, lokalizacj­i wszystkich przystankó­w, jak i aktualnego, często odświeżane­go położenia wszystkich autobusów itramwajów. – Myślałem orozwoju mojej aplikacji, ale nie mam teraz na to czasu, pracuję nad nią po godzinach. Próbowałem zaintereso­wać programem MZA iZTM, ale nie odpowiedzi­ały – twierdzi autor aplikacji Gdzie Ten Tramwaj?.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland