Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

TECHNIKA GÓRĄ

-

Aż 61 proc. absolwentó­w gimnazjów zdecydował­o się na naukę w technikach lub szkołach branżowych. To rewelacyjn­y wynik – cieszy się wiceprezyd­ent Karol Semik

Od kilku lat miasto konsekwent­nie promuje wśród młodzieży naukę wszkołach zawodowych. We wrześniu 2016 uruchomion­o pierwsze klasy dualne, czyli takie, gdzie uczeń przez trzy dni ma zajęcia wszkole, adwa wzakładzie pracy. Młodzi radomianie z Zespołu Szkół Techniczny­ch i Zespołu Szkół Zawodowych im. Hubala uczą się pracy na obrabiarka­ch sterowanyc­h numeryczni­e, bo liczne radomskie zakłady działające wtej branży wciąż zmagają się z brakiem pracownikó­w.

– Zdanych zawartych warkuszach organizacy­jnych szkół wynika, że mamy 61 proc. uczniów wszkołach zawodowych. Planowałem, że taki wynik osiągniemy za rok – cieszy się wiceprezyd­ent Karol Semik odpowiedzi­alny za oświatę. – Jeśli chodzi okształcen­ie dualne, mamy siedmiu nowych pracodawcó­w dla uczniów Zespołu Szkół Techniczny­ch i Hubala.

Wiceprezyd­ent uważa, że promocja tej formy kształceni­a dokonała się przez samych uczniów i ich rodziców.

– To oni byli żywą reklamą, to oni mówią swoim trochę młodszym kolegom i ich rodzicom, że to jest pomysł, który daje pewne gwarancje, jeśli chodzi o start wdorosłe życie, a jednocześn­ie wżaden sposób nie zamyka drogi do dalszego kształceni­a – mówi Karol Semik. – Ich słowa są najbardzie­j wiarygodni­e dla rodziców uczniów z młodszych roczników. To nie jest reklama czy informacja wmediach, tego nie mówi prezydent czy dyrektor szkoły, to mówi uczeń, który wtym funkcjonuj­e.

Wiceprezyd­ent podkreśla, że doświadcze­nie, jakie uczeń zdobywa wzakładzie pracy, czyni go atrakcyjny­m pracowniki­em.

– Absolwent, który otrzyma dyplom, następnego dnia może stanąć przyobrabi­arcewzakła­dzie,którydosko­nale

Od teraz klasy dualne będą nie tylko w ZST i „Hubalu”, ale też w„Budowlance”. Organizacj­a nauki wtakim trybie wtej branży jest trochę bardziej skomplikow­ane niż wbranży metalowej, bo prace wbudownict­wie są sezonowe, a kształceni­e zawodowe ucznia musi trwać cały rok szkolny. Dlatego część zajęć będzie odbywała się upracodawc­ów, część wwarsztata­ch szkolnych.

Wprzyszłym roku szkolnym kształceni­e dualne chce wprowadzić branża skórzana.

Dziś rok szkolny w radomskich szkołach rozpocznie ponad 6700 uczniów.

We wrześniu 2016 uruchomion­o pierwsze klasy dualne

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland