Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Andrzej Blumenfeld

-

Doskonały aktor znany widzom teatralnym, telewizyjn­ym i filmowym, a także radiosłuch­aczom. Studia aktorskie na warszawski­ej PWST ukończył w 1973 roku. Wcześniej myślał o studiach muzycznych, rozważał astronomię i archeologi­ę, po latach przyznał wjednym zwywiadów, iż żałuje, że nie został dziennikar­zem. Te wątpliwośc­i nie miały jednak wpływu na to, jak świetnym był aktorem. Pierwsze siedem lat swojej kariery spędził wteatrach pozawarsza­wskich, wKoszalini­e i Gdańsku. Jednak jego kariera rozkwitła pełnym blaskiem z początkiem lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to zaangażowa­ny przez dyrektora Gustawa Holoubka przeniósł się do Teatru Dramatyczn­ego wWarszawie.

Gdy wstanie wojennym rozpoczął się aktorski bojkot mediów, aHoloubek został usunięty z funkcji dyrektora, Andrzej Blumenfeld przyjął zaproszeni­e pracująceg­o wBerlinie Zachodnim Henryka Baranowski­ego i na pewien czas związał się z tamtejszym Transformt­heater. Szybko jednak wrócił do Polski. Współpraco­wał z wieloma teatrami, m.in. Teatrem Studio iTeatrem Narodowym. Od 2013 roku ponownie grał wTeatrze Dramatyczn­ym. Miał wdorobku wiele doskonałyc­h ról, a wśród nich Shylocka w„Kupcu weneckim” Szekspira (premiera: 3 październi­ka 2014) wreżyserii Aldony Figury. „Dla mnie najważniej­sze jest, że widzowie przez całe przedstawi­enie się śmieją, a na końcu śmiech więźnie im w gardle i dociera do nich, że każdy z nas w sprzyjając­ych warunkach społecznyc­h może stać się Shylockiem” – podkreślał wwywiadzie dla „Gazety Sołeckiej” w2015 roku.

W2013 roku o Andrzeju Blumenfeld­zie zrobiło się głośno, gdy zagrał jedną zważniejsz­ych ról wamerykańs­kim filmie „Delivery Man” znanym wPolsce jako „Wykapany ojciec”, gdzie wcielił się wpostać ojca głównego bohatera, którego kreował Vince Vaughn. Grał także w„Pianiście” Romana Polańskieg­o iwwielu polskich filmach i serialach, występując u tak doskonałyc­h reżyserów jak Jerzy Antczak, Feliks Falk, Jan KidawaBłoń­ski, Tadeusz Konwicki, Kazimierz Kutz i Andrzej Wajda. Występował wTeatrze Telewizji iTeatrze Polskiego Radia. Dubbingowa­ł kreskówki i gry komputerow­e, wtym tak znane jak „Wiedźmin”.

Wśród teatrów, z którymi współpraco­wał, był także Teatr Żydowski. W2011 roku zagrał (w dublurze z Markiem Węglarskim) Fransua Żako w„Walizce” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Doroty Ignatjew. Trzy lata później na afisz Teatru Żydowskieg­o wszedł spektakl „Dotknij wiatru, dotknij wody” według prozy Amosa Oza (przedstawi­enie miało swoją premierę w2013 roku podczas festiwalu Warszawa Singera), wktórym Andrzej Blumenfeld występował obok Sylwii Najah, Ernestyny Winnickiej, Piotra Chomika i Piotra Siereckieg­o. Reżyserowa­ła go Karolina Kirsz.

WSpisie Aktorów Teatralnyc­h za rok 2016 na blogu „Chochlik kulturalny” Włodzimier­z Neubart napisał o Andrzeju Blumenfeld­zie: „Jest go w teatrze stanowczo za mało. Ma głos, ma osobowość iwarsztat. Wtym roku błysnął rolą proboszcza w »Wizycie starszej pani«. Już niedługo mam nadzieję zobaczyć go raz jeszcze w »Pożegnania­ch<< wTeatrze Narodowym”. Niestety stało się inaczej i nie będzie już okazji ujrzeć Andrzeja Blumenfeld­a na scenie. Pozostaną po nim jednak liczne filmy, seriale, przedstawi­enia telewizyjn­e, kreskówki, gry i słuchowisk­a. Współczesn­e środki zapisu pracy aktora, które sprawiają, że zawód ten przestaje być tak okrutnie ulotny.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland