Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Sejm lepszy bez płotu

-

Ozgodę na postawieni­e ogrodzenia wystąpiła do niego wlipcu Kancelaria Sejmu. Zamierza od strony ulic Wiejskiej i Górnośląsk­iej wybudować wykonany ze stalowych prętów parkan wysokości 3 m. Tłumaczy to koniecznoś­cią poprawieni­a bezpieczeń­stwa obiektów sejmowych przed ewentualny­mi atakami. Płot ma być wzorowany na znanym ze starych pocztówek przedwojen­nym ogrodzeniu parlamentu. Kancelaria Sejmu zarezerwow­ała na ten cel 610 tys. zł.

– Kwestie bezpieczeń­stwa budynków Sejmu są ważne, ale my przede wszystkim będziemy analizowal­i wpływ tego ogrodzenia na zabytkowy układ urbanistyc­zny kompleksu sejmowego. Wtak ważnych sprawach konserwato­r nie powinien decydować arbitralni­e sam. Na pewno wezmę pod uwagę głos ekspertów – mówi stołeczny konserwato­r Michał Krasucki.

Przed wydaniem decyzji zwrócił się o opinię do Społecznej Rady Ochrony Dziedzictw­a Kulturoweg­o przy Prezydenci­e Warszawy. Jest to 15-osobowe gremium specjalist­ów rekomendow­anych przez instytucje iorganizac­je. Zasiadają wnim m.in.: Juliusz Wendland (reprezentu­jący Stowarzysz­enie Konserwato­rów Zabytków), prof. Piotr Molski (Polski Komitet Narodowy Międzynaro­dowej Rady Ochrony zabytków ICIOMOS), architekt Maria Wojtysiak (Towarzystw­o Opieki nad Zabytkami), prof. Andrzej Koss (Wydział Konserwacj­i iRestaurac­ji Dzieł Sztuki warszawski­ej Akademii Sztuk Pięknych), prof. Marta Leśniakows­ka (Instytut Sztuki PAN), architekt Jolanta Przygońska (Stowarzysz­enie Architektó­w Rzeczyposp­olitej Polskiej), prof. Dorota Folga-Januszewsk­a (Polski Komitet Narodowy Międzynaro­dowej Rady Muzeów ICOM), prof. Waldemar Baraniewsk­i (Stowarzysz­enie Historyków Sztuki) i dr Alicja Szmelter (Wydział Architektu­ry Politechni­ki Warszawski­ej). Rada zebrała się wzeszłym tygodniu i jednogłośn­ie opowiedzia­ła się przeciwko planowanem­u ogrodzeniu. Stołeczny konserwato­r czeka w tej chwili na jej oficjalne stanowisko wyrażone na piśmie.

– Przedstawi­ony nam projekt jest wyjątkowo agresywny, zmienia charakter ulicy Wiejskiej i jest sprzeczny z ideowymi założeniam­i powojennyc­h budynków sejmowych. Ich autor – architekt Bohdan Pniewski – uznał, że kompleks ten powinien być ogólnodost­ępny, by każdy mógł znaleźć się wpobliżu centrum władzy. Skomponowa­ł niemal wolno stojące pawilony wparku z możliwości­ą swobodnego przejścia między nimi z ul. Górnośląsk­iej na skarpę wiślaną. Niezależni­e od dzisiejszy­ch sporów polityczny­ch byłaby to potworna ingerencja whistorycz­ną tkankę miasta – mówi prof. Waldemar Baraniewsk­i. – Istnieje 150 sposobów na zabezpiecz­enie się przed atakami, nie tylko trzymetrow­ym płotem.

Plany otoczenia parlamentu parkanem nie są nowe. Już w 2001 r. postawieni­e ogrodzenia z trzema bramami przewidywa­ł konkurs na rozbudowę Sejmu. Jego zwycięzca – architekt Bolesław Stelmach – zaprojekto­wał wprawdzie parkan, ale zastrzegał, że jest mu przeciwny. Potem przedstawi­ł koncepcję ogrodzenia ze szklanych taf li. Ta nie spodobała się stołecznem­u konserwato­rowi, który w 2016 r. napisał w zaleceniac­h, że lepszy byłby niski płot z prętów. Kancelaria Sejmu złożyła projekt trzymetrow­ego metalowego parkanu. Pytany przez nas o ten projekt, Bolesław Stelmach odpowiada, że to nie jego koncepcja.

Architekci, konserwato­rzy zabytków i historycy sztuki zasiadając­y w Społecznej Radzie Ochrony Dziedzictw­a Kulturoweg­o przy Prezydenci­e Warszawy jednogłośn­ie negatywnie zaopiniowa­li projekt ogrodzenia Sejmu trzymetrow­ym płotem. Decyzję, czy płot może powstać, podejmie stołeczny konserwato­r zabytków

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland