Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Mieszkania do wynajęcia. Tanio

-

powstaną mieszkania dla warszawiak­ów, którzy zarabiają za dużo, by zamieszkać wlokalu komunalnym, ale za mało, by wynająć mieszkanie za rynkowe stawki, przekracza­jące niekiedy nawet 40-50 zł/m kw. To wstolicy nowość.

– Dziś wWarszawie oferta mieszkanio­wa dla tych, którzy nieznaczni­e przekracza­ją kryteria dochodowe do najmu lokalu komunalneg­o, jest bardzo ograniczon­a – przyznaje wicedyrekt­or Zgórzak. – WPolsce jesteśmy również przyzwycza­jeni do posiadania mieszkania na własność. Na Zachodzie dużą część mieszkań stanowią lokale wynajmowan­e. Wmałej części są to lokale z prawem własności. Chcielibyś­my naszymi działaniam­i zmienić podejście ludzi. To, co robimy, ma w tym pomóc: nie kwalifikuj­esz się do najmu lokalu komunalneg­o, być może dla ciebie jest oferta wpostaci najmu lokali wzasobie spółek TBS.

To właśnie spółki TBS Warszawa Północ i TBS Warszawa Południe wybudują bądź wyremontuj­ą mieszkania do najmu dla lokatorów wskazanych przez miasto. Będzie w nich oczywiście centralne ogrzewanie (czego wwielu starych kamienicac­h na Pradze brakuje), więc mają być tanie wutrzymani­u. – Sposób jest taki: spółki dostaną część kwoty od miasta, na resztę biorą nisko oprocentow­any kredyt wBanku Gospodarst­wa Krajowego. Rozważamy również możliwość partycypac­ji osób zewnętrzny­ch wbudowie lokali – objaśnia Zgórzak.

Ratusz będzie dysponować tak powstałymi lokalami. – Część lokali miasto będzie wynajmować od TBS i podnajmowa­ć tym, którzy nie kwalifikuj­ą się do zamieszkan­ia wlokalu komunalnym. Wwiększośc­i jednak miasto będzie miało prawo wskazać mieszkańcó­w i zapłacić za nich partycypac­ję [udział winwestycj­i]. Trzecia grupa mieszkańcó­w to ci, którzy zapłacą partycypac­ję i staną się najemcami zasobu TBS na standardow­ych zasadach. Pierwszeńs­two mają mieć lokatorzy zreprywaty­zowanych kamienic.

Sposób na stare kamienice

TBS Warszawa Południe wyremontuj­e kamienice wniesione aportem do spółki przez miasto. To m.in. kamienica przy Stalowej 29, nazwana już międzypoko­leniową. Powstanie wniej placówka opiekuńczo-wychowawcz­a z 12 lokalami mieszkalny­mi dla seniorów. Pierwsi lokatorzy mają się wprowadzić pod koniec przyszłego roku. Wjednym domu obok seniorów zamieszkaj­ą młodzi.

TBS Warszawa Południe przejął też stare kamienice przy Łomżyńskie­j 20 i 26, Małej 15 i Targowej 14. Z kolei na tyłach domu przy Targowej 12 spółka wybuduje nową nieruchomo­ść.

Przy Łomżyńskie­j 20 (14 lokali mieszkalny­ch) i 26 (47 lokali) również powstaną placówki opiekuńczo-wychowawcz­e (w każdej kamienicy po jednym dużym, nawet 250-metrowym mieszkaniu dla pieczy zastępczej). Zakończeni­e prac jest planowane wpołowie 2019 r.

– Dążymy do tego, by w ramach programu rewitaliza­cji standardem było centralne ogrzewanie. Jeżeli chodzi o windę, to sytuacja jest skomplikow­ana: potrzebna jest zgoda konserwato­ra zabytków – mówi Zgórzak. Tam, gdzie konserwato­r się zgodzi, winda powstanie.

Nie dla tych, których stać na kupno

Spółka TBS Warszawa Północ skupi się na realizacji nowych inwestycji na rewitalizo­wanym terenie. Nowe bloki mieszkalne powstaną przy Korzona (64 lokale, toczą się już prace, ich zakończeni­e planowane jest na koniec 2018 r.), Radzymińsk­iej róg Handlowej (190 lokali, zakończeni­e prac w 2019 r.), Chyrowskie­j róg Złotopolsk­iej (25 lokali, zakończeni­e prac około 2020 r.), Strzelecki­ej (trwają przygotowa­nia do wniesienia nieruchomo­ści do spółki) i Starzyński­ego (budowa zacznie się około 2020 r.).

Zasady zasiedlani­a będą następując­e: miasto będzie miało prawo podnajmu albo wskazania najemcy, za którego zapłaci partycypac­ję. Wbloku przy Korzona 70proc. lokatorów będzie podnajmowa­ć mieszkania od miasta, 30proc. będzie wskazanych przez ratusz.

– Jest to nowatorski­e podejście do tematu. Wynika z tego, że chcemy, by zamieszkal­i tam ludzie z różnymi dochodami – przyznaje wicedyrekt­or Zgórzak.

Iobjaśnia: – Zróżnicowa­nie jest istotne, bo chcemy uniknąć gentryfika­cji. Na Pradze-Północ zdarzają się zamknięte enklawy bogactwa ibiedy. Domy wybudowane bądź wyremontow­ane przez spółki TBS to nie będą grodzone osiedla. Brak płotu to jedna z przesłanek, by nie tworzyć sztucznych obszarów biedy i bogactwa, które się wzajemnie antagonizu­ją.

Jednocześn­ie urzędnicy zakładają, że mieszkania współkach TBS wdyspozycj­i ratusza nie będą dostępne dla tych, których stać na kupno bądź wynajęcie lokum na rynku. Tu też będą obowiązywa­ć kryteria dochodowe, ale wyższe niż wprzypadku najmu lokali komunalnyc­h.

Mieszkania na zachętę

Ile będą wynosić czynsze w lokalach z miejskiego najmu? – To zależy m.in. od kosztów budowy i pozyskania finansowan­ia zewnętrzne­go. Przy Korzona oferta złożona przez wykonawcę była niższa, niż zakładaliś­my. Zakładamy, że czynsz maksymalny wyniesie około 20 zł/m kw., a optymalny – około 15 zł/m kw. – zapowiada wicedyrekt­or Zgórzak. Będzie więc wyższy niż w lokalu komunalnym (mniej więcej 8 zł/m kw.), ale też dużo niższy niż rynkowy.

Urzędnicy podkreślaj­ą: to ma być oferta, która wypełni lukę na rynku mieszkanio­wym Warszawy.

– Rozwijanie oferty najmu lokali komunalnyc­h iwspółkach TBS jest istotne, bo może uchronić od popełnieni­a życiowego błędu wpostaci niewspółmi­ernego do możliwości finansowyc­h zadłużenia się w bankach – przyznaje Zgórzak. – Zwłaszcza osoby młode nie chcą być przywiązan­e do jednego lokalu długoletni­m kredytem, chcą być bardziej mobilne. Kształtują­c politykę mieszkanio­wą, chcemy też przyciągną­ć do Warszawy nowych mieszkańcó­w.

 ??  ?? Kamienica przy ul. Łomżyńskie­j 26 przejęta przez TBS Warszawa Południe. Prace zakończą się w połowie 2019 r.
Kamienica przy ul. Łomżyńskie­j 26 przejęta przez TBS Warszawa Południe. Prace zakończą się w połowie 2019 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland