Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Na skrzyżowan­iu kultur w Warszawie

-

wielu wybitnych twórców muzyki, poetów i pisarzy – uzasadnia wybór Maria Pomianowsk­a. Festiwal otworzy koncert Marty Gomez, kolumbijsk­iej artystki i laureatki nagrody Latin Grammy za najlepszy album z muzyką dla dzieci.

– Kolumbia to nie tylko muzyka i literatura, ale również kawa – mówi Maria Pomianowsk­a. – Orynku kawy, o skutkach społecznyc­h i polityczny­ch handlu kawą, o tym, jak my, konsumenci wEuropie, nieświadom­ie wpływamy na życie ludzi na drugim końcu świata, posłuchamy na debacie „Cena kawy”.

Uzupełnien­iem rozmowy będą warsztaty z tradycyjne­go parzenia kawy „Bailemos cumbia”. – Słowo „cumbé” oznacza nic innego jak „fiestę”, więc na pewno można spodziewać się dobrej zabawy – zachęca dyrektor artystyczn­a.

– Indie to z kolei jeden z najbardzie­j zaludniony­ch regionów na Ziemi. Ponad miliard ludzi mówi tam setkami ważniejszy­ch języków i tysiącami pomniejszy­ch – mówi Maria Pomianowsk­a. – To również kolebka niezwykłyc­h pomysłów na temat tworzenia muzyki. Mało kto wie, że klasyczna muzyka Indii dzieli się na dwie podstawowe tradycje: Hindustani na północy oraz Karnatik na południu.

Za ambasadork­i tej drugiej tradycji można uznać siostrzany duet Ranjani & Gayatri, który nie tylko wystąpi na festiwalu, ale również poprowadzi warsztaty ze śpiewu karnatycki­ego. Będzie to zwieńczeni­e debaty „Czy mozaika religijna się sprawdziła?”, którą poprowadzą naukowcy z Uniwersyte­tu Warszawski­ego. – Możemy spodziewać się rozmowy o przenikani­u różnych religii i kultur w Indiach i Pakistanie na przestrzen­i dziejów, a także o ich koegzysten­cji – zapowiada Maria Pomianowsk­a.

Brzmi jak Polska

Kolejny raz wprogramie znalazł się również blok Sounds Like Poland. Wtym roku wystąpią: Warszawska Orkiestra Sentymenta­lna, Adam Strug oraz Kapela ze Wsi Warszawa. – Zdajemy sobie sprawę, że trudno jest zaintereso­wać kulturą etniczną konserwaty­wną publicznoś­ć – mówi Maciej Szajkowski. – Zależy nam jednak na tym, by Festiwal był fuzją tradycji, transgloba­lnym połączenie­m kultur – dodaje.

Słuchacze mogą się spodziewać niecodzien­nych połączeń między muzykami i wspólnych wykonań. – Próby trwają od kilku tygodni, wszystko jest przemyślan­e – tłumaczy Kuba Borysiak. – Usłyszymy tradycyjne motywy brawurowo wykonane wramach muzyki przyszłośc­i – dodaje Szajkowski.

Festiwal zakończy debata „Korzenie kultury polskiej”, na której znajdziemy odpowiedzi na pytania związane z polską tożsamości­ą, tradycją, kuchnią, a także na to, jaki wpływ miał świat turecki na naszą kulturę.

Festiwal potrwa od 23 do 30 września w namiocie festiwalow­ym pod Pałacem Kultury i Nauki.

Szczegółow­y program, informacje o biletach i warsztatac­h na http://festival.warszawa.pl

 ??  ?? Duet Ranjani & Gayatri nie tylko wystąpi na festiwalu, ale również poprowadzi warsztaty ze śpiewu karnatycki­ego
Duet Ranjani & Gayatri nie tylko wystąpi na festiwalu, ale również poprowadzi warsztaty ze śpiewu karnatycki­ego

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland