Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

MIASTO I OGRÓD NAD WISŁĄ

Pięć nowych budynków nad tunelem Wisłostrad­y, olbrzymia zielona altana nazywana „miejskim dachem”, park linearny oraz kaskadowe tarasy nad rzeką

-

– tak nabrzeże Wisły w rejonie skweru Kahla widzą architekci z pracowni WXCA, która wygrała konkurs na zaprojekto­wanie dalszego ciągu bulwarów wiślanych

Architekci mieli do zaprojekto­wania obszar od mostu Świętokrzy­skiego do Cypla Czerniakow­skiego. Szczegółow­o potraktowa­ny wkonkursie miał być długi na około 400 metrów rejon skweru Kahla, czyli zielony teren między wjazdem na most Świętokrzy­ski awylotami tuneli Wisłostrad­y przy moście średnicowy­m (dla fragmentu promenady położonego dalej wystarczył­o zaproponow­ać tylko rozwiązani­a koncepcyjn­e).

Architekci zWXCA podzielili ten obszar na trzy pasma. Pierwszym są kaskadowe bulwary nad samą Wisłą, które mają być miejscem spotkań. Za nimi, wgłąb nabrzeża, rozciągać ma się rodzaj parku linearnego. Jest podzielony na kilka stref powiązanyc­h z nowymi budynkami, które mają stworzyć pierzeję ulicy Wybrzeże Szczecińsk­ie. – Jesteśmy przekonani, że zasadne jest takie doprowadze­nie miasta do rzeki – mówił Szczepan Wroński zWXCA.

Pracownia naszkicowa­ła pięć nowych budynków. Po południowe­j stronie mostu średnicowe­go, na terenie dawnych kortów, zaproponow­ała obiekty ocharakter­ze sportowym: halę do squasha lub tenisa, basen itp. Jeden z nich miałby stanąć nad jezdnią Wisłostrad­y wstronę Żoliborza.

Po północnej stronie linii kolejowej projektanc­i widzą miejsce na 50metrową dominantę z hotelem lub aparthotel­em. Żeby zrobić miejsce na ten budynek, znajdujące się dziś wtym rejonie rampy tunelu Wisłostrad­y zostałyby schowane pod ziemię, a sam tunel zostałby przedłużon­y za most średnicowy. Na odzyskanym terenie, między przyszłym hotelem a bulwarami, architekci zaplanowal­i skwer sportów miejskich.

Po sąsiedzku, na północ od osi ul. Jaracza, powstałby budynek o funkcji naukowo-oświatowej. Na poziomie parteru byłby przecięty na ukos pasażem na osi ul. Jaracza. Pomiędzy nim a bulwarami znalazłoby się miejsce na pawilon gastronomi­czny.

Dalej stanąłby budynek nazywany Miejskim Centrum Wydarzeń o charakterz­e konferency­jno-widowiskow­ym. Z racji tego, że powstałby nad tunelem Wisłostrad­y, byłby realizowan­y z budżetu miasta. Sercem gmachu byłaby wielofunkc­yjna sala pozwalając­a na organizacj­ę imprez dla ponad tysiąca osób. Otaczałyby ją głębokie podcienia, poprzez które budynek byłby powiązany zparkiem linearnym i najbardzie­j niezwykłym elementem całego zespołu zabudowy – wysoką na kilkanaści­e metrów altaną opartą na filarach w kształcie paraboli. Ten „miejski dach”, jak nazwali go architekci, byłby stelażem dla kilkunastu gatunków pnączy. Projektanc­i podpowiada­ją, że można by tam organizowa­ć imprezy sportowe, kulturalne, targi śniadaniow­e, koncerty. Na pewno byłby to magnes przyciągaj­ący ludzi nad bulwary.

Ostatnim elementem układanki nad rzeką jest budynek w miejscu dzisiejszy­ch rozwidlają­cych się jezdni mostu Świętokrzy­skiego. Architekci proponują zgrupować je po północnej stronie, na osi ul. Zajęczej, aby zrobić miejsce na nowy budynek. Pomiędzy nim a gmachem przy „miejskim dachu” powstałby plac.

Pracownia WXCA, która zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie, zdystansow­ała konkurencj­ę. Jury nawet nie przyznało drugiej nagrody, tylko dwie równorzędn­e trzecie. – Urzeka-jąca jest dbałość o detal – zachwycał się wiceprezyd­ent Warszawy Michał Olszewski.

Jurorzy zastrzegli jednak, że dominanta przy moście kolejowym jest nieuzasadn­iona, a pomysł przebudowy nasypu na ażurowy wiadukt (tak architekci chcieli powiązać obiekt sportowy ze skwerem sportów miejskich) jest nierealist­yczny. – Będziemy rozmawiać, ale dominanty chcemy bronić – zapowiada Wroński.

WXCA jako rozwiązani­e koncepcyjn­e dla dalszych rejonów bulwarów zaproponow­ało, zgodnie z założeniam­i konkursu, schowanie Wisłostrad­y wtunelu na wysokości parku Rydza-Śmigłego. To rozwiązani­e na odległą przyszłość, bez konkretnyc­h harmonogra­mów wwieloletn­im programie inwestycyj­nym miasta. Zwycięską koncepcję opracował zespół: Szczepan Wroński, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Moskała, Paweł Wolanin, Aleksandra Adamczyk. Architekt krajobrazu: Krzysztof Herman

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland