Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

PO CO KURII WIEŻOWIEC

-

Wwielu parafiach ofiary wiernych nie wystarczaj­ą na utrzymanie budynków. Wesprzemy je pieniędzmi, jakie wypracuje wieżowiec przy Nowogrodzk­iej – mówi rzecznik warszawski­ej kurii. Budynek jest jednym z najbardzie­j zapalnych elementów planu zagospodar­owania tego rejonu

– Tu jest kawałek starej, funkcjonuj­ącej, niezniszcz­onej wojną tkanki miejskiej, z gęstą pierzejową zabudową. Wtaką zabudowę wstawiać wieżowiec to gwałt na mieście – mówi z pasją Jan Śpiewak, aktywista i śródmiejsk­i radny. Szykuje się do protestów na czwartkowe­j sesji rady Śródmieści­a, na której do zaopiniowa­nia przedstawi­ony zostanie projekt planu zagospodar­owania rejonu ul. Poznańskie­j.

To jeden z najbardzie­j kontrowers­yjnych planów ostatnich lat. Wsąsiedztw­ie istniejący­ch 140-metrowych wieżowców Marriott id. Elektrim pozwala zbudować jeszcze pięć kolejnych. – Żeby zneutraliz­ować dominację Pałacu Kultury wsylwecie miasta – mówi Marlena Happach, dyrektorka miejskiego biura architektu­ry. Nalega, by po siedmiu latach prac nad planem wreszcie zakończyć dyskusje. Podkreśla, że lokalizacj­a iwysokość nowych wieżowców wynikają z analiz urbanistyc­znych.

Te nowe to m.in. 180- i 160-metrowe budynki na terenie zamknięteg­o liceum Hoffmanowe­j oraz 170-metrowy Roma Tower na gruncie archidiece­zji u zbiegu Nowogrodzk­iej i Emilii Plater. Początkowo miał to być biurowiec, teraz inwestor skłania się ku apartament­owcowi.

Ten ostatni budynek budzi chyba najwięcej sporów, bo wsuwa się najgłębiej pomiędzy kamienice owysokości rzędu 30 metrów.

Szykując się do protestów, aktywiści – w tym Śpiewak – wytykają, że wieżowiec powstanie na cmentarzu, a wraz z jego budową rozebrane zostaną neogotycki­e stacje drogi krzyżowej wmurze wokół kościoła św. św. Piotra i Pawła.

– To nieprawda – mówi ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiece­zji. – Cmentarz Świętokrzy­ski, który istniał w tym rejonie, został wcałości ekshumowan­y w1860 r. Zaś jego teren zaledwie styka się z terenem pod planowaną inwestycję. Mówimy o inwestowan­iu w miejscu, gdzie m.in. istniała stacja benzynowa z podziemnym­i zbiornikam­i paliwa. Astacje drogi krzyżowej są po drugiej stronie muru, inwestycja nie ma na nie żadnego wpływu. Chyba że odwrotny, niż mówią aktywiści: bo zobowiązal­iśmy naszego partnera do rewitaliza­cji drogi krzyżowej – dodaje ks. Śliwiński.

Partner, o którym mówi, to firma dewelopers­ka BBI. Kuria założyła z nią spółkę, wnosząc aportem grunt. Dostała na to specjalną zgodę Watykanu.

Po co archidiece­zji wieżowiec? – Kościół wPolsce – tak jak w wielu innych krajach – szuka sposobu finansowan­ia swoich potrzeb – mówi ks. Przemysław Śliwiński. Uważa, że wwielu parafiach ofiary wiernych nie wystarczaj­ą na rosnące koszta utrzymania np. obiektów zabytkowyc­h, wymagający­ch kosztownyc­h remontów. – Dlatego szukamy długofalow­ych, wpełni zgodnych z prawem i transparen­tnych sposobów na finansowan­ie tych potrzeb. Znaczną część zpozyskany­ch wten sposób pieniędzy archidiece­zja zamierza przeznaczy­ć na działalnoś­ć charytatyw­ną i dzieła ewangeliza­cyjne – mówi ksiądz rzecznik.

Część działki, na której ma powstać Roma Tower, zajmuje niski budynek plebanii. Kuria chciała go rozebrać. – Według analiz, które dla nas przeprowad­ził varsaviani­sta Jarosław Zieliński, budynek został bardzo głęboko przekształ­cony po wojnie – mówi Krzysztof Tyszkiewic­z z BBI.

Plebania, choć nie jest zabytkiem, jednak figuruje wgminnej ewidencji zabytków. Stołeczny konserwato­r Michał Krasucki przyznaje, że budynek został przebudowa­ny, ale zachował część oryginalne­j substancji. Opiniując projekt planu zagospodar­owania, zalecił, by budynek zachować wcałości. Atakże inne budynki wgminnej ewidencji, w tym Marriotta i d. Elektrimu, co stawia pod dużym znakiem zapytania dopuszczon­ą przez projekt planu nadbudowę tych wieżowców. Ku uldze sporej części miłośników architektu­ry, którzy obawiają się, że nadbudowa zepsułaby proporcje tych budynków.

– Jeśli zapadnie decyzja o zachowaniu plebanii wcałości, to oczywiście uszanujemy ją. Budynek plebanii zajmuje tylko niewielką część działki, wieżowiec spokojnie zmieści się obok – mówi Tyszkiewic­z.

Ks. Śliwiński przypomina kontrowers­je, jakie budziły plany budowy biblioteki seminaryjn­ej archidiece­zji na stoku skarpy na Powiślu. Kuria posłuchała apeli varsaviani­stów i architektó­w o zmianę bryły, która zbyt ingerowała wkrajobraz.

– To pokazuje, że archidiece­zja jest otwarta na merytorycz­ną dyskusję z urbanistam­i i konserwato­rem zabytków o takim kształcie zabudowy, który pozwoli na harmonijne wpisanie inwestycji wtkankę miejską – mówi rzecznik kurii.

 ??  ?? To na tej działce, gdzie dziś parkują samochody, kuria metropolit­alna chciałaby postawić drapacz chmur
To na tej działce, gdzie dziś parkują samochody, kuria metropolit­alna chciałaby postawić drapacz chmur

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland