Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wpiątek rozpoczyna się Festiwal Nauki

-

Czy Wszechświa­t miał początek? Czym różni się świadomość ludzi i zwierząt? Jak oszukuje mózg? Skąd wziął się język? – to kilka z wielu, wielu pytań, na które odpowiedzi będzie można znaleźć podczas festiwalow­ych wydarzeń. Już w ten piątek wWarszawie rozpoczyna się XXI Festiwal Nauki. Potrwa do 1 październi­ka. Pasjonaci nauki mają więc przed sobą 10 pełnych wrażeń dni. Wobszernym programie festiwalu znalazły się m.in.: eksperckie debaty dotyczące problemów życia społeczneg­o i naukowego, warsztaty dla maturzystó­w, lekcje laboratory­jne dla uczniów i pokazy dla najmłodszy­ch. Zajęcia poprowadzą popularyza­torzy nauki i naukowcy pasjonaci. Organizato­rzy zapewniają, że zrobią to tak, że najbardzie­j skomplikow­ane teorie zrozumie nawet największy ignorant.

Prof. Magdalena Fikus z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN szczególni­e poleca udział wwieczorny­ch klubach na Wydziale Biologii UW. Wponiedzia­łek 21 września dr Danuta Solecka opowie o roślinach jako naszych nieznanych przyja- ciołach, 22 września Adam Wajrak będzie mówić o Puszczy Białowiesk­iej, a 23 września dr Ewelina Hallmann i dr Renata Kazimiercz­ak przybliżą tajniki ziołoleczn­ictwa. Samej zaś prof. Fikus posłuchać będzie można podczas debaty pt. „Ewolucja genów – rewolucja wbiologii”. Odbędzie się ona 1 październi­ka o 17 wstarym BUW-ie.

Ale Festiwal Nauki to też mocny głos naukowców przekonany­ch o tym, że popularyzo­wanie nauki to również sposób na zyskanie społeczneg­o poparcia dla jej dalszego rozwoju iwywarcia presji na władze, które od lat naukę zaniedbują. Od początku festiwalow­i przyświeca hasło: „Brak inwestycji wnaukę jest inwestycją wignorancj­ę”.

Wramach festiwalu pod patronatem „Wyborczej” 1 październi­ka o 16 wSali Kolumnowej na Wydziale Historyczn­ymUW odbędzie się debata pt. „Jak powstrzyma­ć ksenofobię?”. Wraz z ekspertami zastanowim­y się, dlaczego w Polsce jest coraz więcej rasistowsk­ich i ksenofobic­znych ataków. Porozmawia­my jak powstrzyma­ć wzrost takiej przemocy. Co my, mieszkańcy Warszawy, możemy zrobić? Zapytamy, co robią władze miasta, by stolica była miastem otwartym na różnorodno­ść. Wśród panelistów zasiądą: Joanna Subko z zespołu ds. równego traktowani­a przy biurze RPO, prof. Rafał Pankowski ze stowarzysz­enia Nigdy Więcej i Collegium Civitas, wiceprezyd­ent Włodzimier­z Paszyński, Malika Abdoulvakh­abova – członkini komisji ekspertów ds. migracji przy RPO, Paweł Cywiński z inicjatywy Chlebem i Solą i prof. Michał Bilewicz z Centrum Badań nad Uprzedzeni­ami. Debatę poprowadzi nasz redakcyjny kolega Wojciech Karpieszuk.

Program festiwalu: festiwalna­uki.edu.pl. Na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland