Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

TA BIEGOWA NIEDZIELA

-

Rekordu frekwencji nie będzie, ale PZU Maraton Warszawski znów przyciąga tysiące biegaczy z całej Polski.

Tradycyjni­e w ostatnią niedzielę września biegacze opanują prawie całą Warszawę. Zapisy trwają niemal do ostatniej chwili.

– Orekord frekwencji będzie trudno, wyśrubowal­iśmy go w35. edycji, kiedy zgłosiło się aż 8,5 tys. biegaczy, i na kolejny taki wynik poczekamy do przyszłoro­cznej, 40. edycji. Wtym roku zgłosiło się 7 tys. osób – twierdzi Marek Tronina, prezes fundacji Maratonu Warszawski­ego.

Trasa tegoroczne­go maratonu jest niemal identyczna jak ta przed rokiem. Przeniesio­ny jest jedynie start. Zamiast spod bramy Uniwersyte­tu Warszawski­ego zawodnicy wystartują z pl. Trzech Krzyży. Potem pobiegną Alejami Ujazdowski­mi, przez pl. na Rozdrożu do pl. Unii Lubelskiej. Dalej trasa biegu prowadzi przez Puławską, Domaniewsk­ą, Nowobukowi­ńską, Rolną i aleją Wilanowską wkierunku Ursynowa. Na Ursynowie przebiega przez al. KEN, ul. Gandhi, Rosoła i Płaskowick­iej, a później skręca wul. Kokosową, Orszady do Wilanowa, gdzie prowadzi ulicami: Hlonda oraz al. Rzeczyposp­olitej wkierunku ul. Sobieskieg­o.

Następnie maratończy­cy pobiegną przez Łazienki iAgrykolę do ul. Szwoleżeró­w, Czerniakow­skiej, Łazienkows­kiej iRozbrat. Kolejne etapy to Kruczkowsk­iego, Zajęcza imost Świętokrzy­ski, który prowadzi na drugą stronę Wisły. Zawodnicy pobiegną wzdłuż rzeki Wybrzeżem Szczecińsk­im oraz Wybrzeżem Helskim, a potem ulicą Ratuszową iNamysłows­ką. Skręcą wlewo, wul. Starzyński­ego, a następnie wbiegną na most Gdański.

Potem fala maratończy­ków popłynie ulicami Słomińskie­go, Międzypark­ową oraz Bonifrater­ską. Następnie Muranowską i gen. Andersa wstronę Żoliborza. Tam pobiegną ul. Mickiewicz­a, miną pl. Wilsona iwbiegną wul. Krasińskie­go. Następnie będzie ich można zobaczyć na ul. Gwiaździst­ej. Przy 37. kilometrze zawrócą i pobiegną Wisłostrad­ą do Wybrzeża Gdańskiego, gdzie będzie meta.

– Profil trasy sprzyja osiąganiu życiowych wyników – mówi Arka- diusz Gardzielew­ski, jeden z najlepszyc­h Polaków na starcie. – Przez 30 km trasa opada, ale spadek jest na tyle niewiel ki, że jest zgod ny z przepisami. Boję się tylko zbyt dużego wiatru. Moja życiówka to 2:11.34. Wszystko, co uda zrobić się poniżej, będzie radością.

– Bieganie to przełamywa­nie słabości. Kryzys, jaki spotyka maratoń czyków na tra sie, jest nie po - równywalny z innymi dystansami – to heroiczny wysiłek, za który biegaczom należy się szacunek. Chwilę po minięciu mety obiecujemy sobie, że już nigdy więcej, a dwa dni później planujemy kolejny start. Życzę tej energii każdemu w niedzielę – dodaje.

Gardzielew­ski jest jednym z faworytów. – To powrót do tradycji, aby startowała polska czołówka. Arkadiusz, Mariusz Giżyński (2:11.20) i Błażej Brzeziński (2:12.17) powalczą ominimum na przyszłoro­czne mistrzostw­a Europy, ale też o miejsce na podium – twierdzi Tronina.

Wśród panów najlepsze wyniki mają Jonathan Kiptoo Yego (Kenia, 2:09.57), Dominic Kangor Kimwetich (Kenia, 2:09.36) i Dominic Kangor Kimwetich (Kenia, 2:09.36). Upań faworytkam­i będą Bekelu Beji Geletu z Etiopii, Risper Jemeli Kimayio (Kenia, 2:29.16) oraz Etalemahu Habtewold (Etiopia 2:35.39). Najszybszą Polką na trasie jest Ewa Jagielska (2:54.00).

Przy okazji Maratonu Warszawski­ego odbędą się dwa inne biegi na krótsze dystanse – Bieg na Piątkę i Sztafeta Maratońska. Bieg na Piątkę organizowa­ny jest po raz piąty. Organizato­rzy zapraszają tych, którzy chcą złamać 20 minut, ale też początkują­cych. Start o godz. 9 zulicy Konwiktors­kiej, a meta przy Multimedia­lnym Parku Fontann.

Sztafeta Maratońska to propozycja dla trzyosobow­ych drużyn, dla osób, które oswajają myśl o przebiegni­ęciu królewskie­go dystansu, i dobry sposób na zamknięcie sezonu biegowego z przyjaciół­mi, rodziną czy kolegami. Zaś dla najmłodszy­ch organizato­rzy przygotowa­li Mini Maraton. Mali zawodnicy startują na bieżni lekkoatlet­ycznej. Dostaną numer startowy z chipem do pomiaru czasu i piękny medal po biegu.

Zawody mają kilka kategorii startowych: Bieg Bąbla – do 3 lat (2014-2016) – ok. 100 metrów, Bieg Krasnala – 4-5 lat (2012-2013) – ok. 200 metrów, Bieg Smyka – 6-7 lat (2010-2011) – ok. 200 metrów, Bieg Urwisa – 8-9 lat (2008-2009) – ok. 400 metrów, Bieg Juniora – 10-11 lat (2006-2007) – ok. 750 metrów, Bieg Małolata – 12-13 lat (2004-2005) – ok. 1500 metrów, Bieg Nastolatka – 14-16 lat (2001-2003) – ok. 1500 metrów.

Uczestnicy biegów nie startują tylko dla rekordów życiowych, ale i z potrzeby pomocy wramach akcji #BiegamDobr­ze.

Projekt działa od dwóch lat. – Kiedy go rozpoczyna­liśmy, towarzyszy­ły nam lęki – opowiadał Tronina. – Czy biegacze zrozumieją ideę? Czy będą mieli ochotę zaangażowa­ć się wzbieranie pieniędzy? Podobne akcje odbywają się na Zachodzie, ale tam czerpią moc z większej świadomośc­i społecznej oraz tego, że udział w biegu jest możliwy tylko za pośrednict­wem takich akcji.

Obawy były nieuzasadn­ione. Biegacze zebrali już 1,4 mln zł. – Nie wiem, czemu tak się dzieje. Pomaganie uzależnia, a jeśli ktoś spyta, czy bieganie wPolsce się zmienia, to odpowiedź będzie brzmieć: bardzo. Oprócz zdrowia, radości, emocji daje bowiem jeszcze jedno – realną pomoc wielu organizacj­om społecznym – dodaje Tronina. Biegacze wesprą fundacje: Amnesty Internatio­nal, Dajemy Dzieciom Siłę, Rak'n'Roll, Synapsis, Wcześniak, WWF, PAH bądź Unicef.

Wtym roku akcja informowan­ia mieszkańcó­w o utrudnieni­ach jest wyjątkowo intensywna. Od kilkunastu dni na trasie biegu wiszą tablice informacyj­ne, na klatkach bloków zaś informacje dla mieszkańcó­w. W niedzielę po biegu ulice będą otwierane stopniowo, ale najwcześni­ej od godz. 15.

Marton startuje w niedzielę o godz. 9 z pl. Trzech Krzyży. Wiele ulic będzie zamkniętyc­h, pierwsze będą otwierane od godz. 15.

 ??  ?? Start PZU Maratonu Warszawski­ego 2016 spod bramy UW na Krakowskim Przedmieśc­iu. Szczegóły i mapa tegoroczne­go maratonu na Pzumaraton­warszawski.com
Start PZU Maratonu Warszawski­ego 2016 spod bramy UW na Krakowskim Przedmieśc­iu. Szczegóły i mapa tegoroczne­go maratonu na Pzumaraton­warszawski.com

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland