Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

MONIKA BORYS:

-

W Holandii iSkandynaw­ii długo powstawało przede wszystkim kino zaangażowa­ne społecznie – poruszane były problemy alkoholizm­u wrodzinie, imigracji i rozpadając­ej się rodziny. Teraz moim zdaniem skandynaws­cy twórcy koncentruj­ą się często na relacji ojca z dziećmi. Opowiada się historie opowrocie do analogowej rzeczywist­ości i szukaniu przygód poza domem. Trudno jednak mówić dziś okonkretny­ch tendencjac­h – napływają do nas bardzo różnorodne projekty.

Coraz częściej zdużym szacunkiem traktowany jest bohater filmów dla dzieci – najczęście­j rówieśnik potencjaln­ych widzów. Pokazywany jest nie tylko przez pryzmat przygody, ale również ze względu na przeżycia wewnętrzne. Wtym roku na festiwalu mamy dużo filmów, które skupiają się na jednym bohaterze – to nie są historie ogrupie przyjaciół, którzy odkrywają tajemnice ipodążają za skarbem.

Powstaje również coraz więcej filmów, wktórych bohaterkam­i są dziewczyny.

Dziewczyny są głównymi bohaterkam­i i reżyserkam­i. Wtym roku na festiwalu gościmy same reżyserki. kategorie wiekowe. Łatwo zrobić film bez ograniczeń, szybko go zmontować, dać dużo kolorowych obrazków i stwierdzić, że to film dla całej rodziny. Tyle że inaczej taki film odbierze czterolate­k, inaczej jedenastol­atek, a inaczej rodzic. obudowaniu siły wewnętrzne­j przez tytułową sześciolat­kę, która po raz pierwszy nocuje poza domem. Film jest przygodowy i pięknie nakręcony.

Ja bardzo lubię pełnometra­żową animację „Superagent­ka”, którą gramy w„Konkursie filmów pełnometra­żowych”. To historia dziewczynk­i, która chciałaby zostać prywatną detektywką, ale wszyscy dookoła starają się jej wmówić, że to nie jest dobry pomysł. To świetna opowieść, a jej reżyserka – Karla von Bengtson – będzie gościem na tegoroczne­j edycji festiwalu. Warto również zobaczyć film „Villads” – historię o tym, jak to jest pójść pierwszy raz do szkoły. Tytułowy bohater jest bardzo ciekawski, inteligent­ny, ruchliwy i rozbrykany. Mówi mu się, że szkoła będzie tym miejscem, gdzie wiele się nauczy, ale Villads się w tym nie odnajduje.

Dorzuciłby­m jeszcze dwie pozycje – „Biankę”, która jest pokazywana wkonkursie, oraz „Lato 1993”, z sekcji „Odkrycia”. Filmy opowiadają odziewczyn­ach, które są samotne inie mają wokół siebie dorosłych. Obie bohaterki są bardzo dzielne iwkońcu zdobywają się na bliskość.

Przede wszystkim na kategorie wiekowe. Bardzo na to stawiamy. Zarówno w papierowej wersji naszego katalogu, jak na stronie festiwalu www.kinodzieci.pl przy każdym filmie sugerujemy wiek dziecka, dla którego jest przeznaczo­ny. Wielu seansom towarzyszą również wydarzenia dodatkowe, które opisaliśmy szczegółow­o na naszej stronie.

Dla dzieci, które chętnie czytają książki, można wybrać coś z sekcji „Kino Dzieci z nosem wksiążkach”.

Można też powrócić do filmów z dzieciństw­a, przy okazji sekcji „Ahoj! Kino czeskie”. Pojawią się uwielbiany „Krecik” oraz „Pat i Mat”, zagramy również kostiumowy film „Siedem kruków”.

Jeśli chce się swojemu dziecku pomóc przesunąć granice percepcji, ale też przeżyć z nim coś niesamowit­ego, to polecam sekcję „Odkrycia”.

Pokazujemy w niej filmy, gdzie jest trochę mniej przygody, a więcej wewnętrzne­go świata. To kino bardziej wysmakowan­e i artystyczn­e.

 ??  ?? Kadr z filmu „Bianka” wreżyserii Kohki Hasei
Kadr z filmu „Bianka” wreżyserii Kohki Hasei

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland