Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

TYLKO TRZY PRZEPUSTKI DO LICEUM

-

Dlaczego konkursy są tak ważne? Dla najzdolnie­jszych uczniów to okazja do pracy wdomu iwszkole z nauczyciel­ami poza programem realizowan­ym na lekcjach. W poprzednim roku szkolnym zdecydował­o się na to blisko 17,8 tys. uczniów podstawówe­k i ponad 55,7 tys. gimnazjali­stów z Mazowsza. Stawka jest wysoka. Finaliści mogą liczyć na dodatkowe punkty wrekrutacj­i. Laureaci wogóle nie muszą się przejmować naborem, bo mają zapewnione miejsce wwybranej przez siebie szkole. Ci z podstawówe­k dostawali przepustkę do gimnazjów, a ci z gimnazjów – do najlepszyc­h liceów i techników. Bonus to zwolnienie z odpowiedni­ej części egzaminu gimnazjaln­ego (za dwa lata – z egzaminu ósmoklasis­ty) i najwyższa nota z przedmiotu konkursowe­go.

Wtym roku sytuacja się komplikuje. Wwyniku reformy edukacji minister Anny Zalewskiej gimnazja przechodzą do historii – w tych szkołach naukę według starego systemu kontynuują dwa ostatnie roczniki uczniów. Wszkołach podstawowy­ch na razie mamy siedem roczników, wprzyszłym roku grupę powiększą ósme klasy. Ich absolwenci za dwa lata wystartują do liceów, już czteroletn­ich. Te same licea będą też wdotychcza­sowym trzyletnim trybie uczyć absolwentó­w gimnazjów. Do szkół wybierze się więc wyjątkowo duża grupa nastolatkó­w. Dlatego idla gimnazjali­stów, idla uczniów starszych klas podstawówe­k konkursy przedmioto­we są tak ważne.

Oile gimnazjali­ści mają do wyboru konkursy z 14 przedmiotó­w, to sytuacja uczniów podstawówe­k zupełnie nie pasuje do reformy edukacji. Wsierpniu rodziców postawiła na nogi informacja, że mazowiecki­e kuratorium oświaty wogóle nie planuje organizowa­nia konkursów na tym etapie edukacji. Po ich interwencj­i, m.in. urzecznika praw obywatelsk­ich, kurator zmienił decyzję i ogłosił, że konkursy będą. Teraz okazuje się, że planuje tylko trzy: z matematyki, języka polskiego i informatyk­i.

– Siódmoklas­iści, aza rok także ósmoklasiś­ci, powinni brać udział wkonkursac­h gimnazjaln­ych, bo to jest ich poziom. Kilkanaści­e przedmiotó­w – tak rozwiązali­by ten problem rodzice. Co innego uważają wkuratoriu­m: – Przede wszystkim mieliśmy na uwadze rzetelne przygotowa­nie konkursów dla uczniów, zarówno od strony organizacy­jnej, jak i merytorycz­nej. Dlatego niemożliwe było wtym roku szkolnym rozszerzen­ie oferty onowe przedmioty – informuje rzecznik mazowiecki­ego kuratorium oświaty Andrzej Kulmatycki.

Dodaje, że obecni siódmoklas­iści mogli startować wkonkursac­h wpoprzedni­ch latach. Jeśli zdobyli tytuł laureata czy finalisty wklasie czwartej, piątej czy szóstej, zachowują wszystkie przywileje. Tyle że z reguły w konkursach biorą udział uczniowie ze starszych klas, a nie dzieci, które dopiero co skończyły edukację wczesnoszk­olną. Co będzie za rok? Kuratorium pozostawi konkursy dla gimnazjali­stów i zapowiada poszerzeni­e oferty konkursowe­j dla uczniów podstawówe­k. Szczegółów jednak nie podaje.

Najpierw kuratorium oświaty ogłosiło, że nie będzie konkursów przedmioto­wych dla uczniów podstawówe­k. Pod naciskiem rodziców zorganizuj­e tylko trzy.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland