Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Jan Pomian

-

Jan Tomasz Pomian Bławdziewi­cz, który zmarł wwieku 92 lat, odegrał istotną rolę we wczesnych latach ruchu europejski­ego. Polski ziemianin i filantrop. Syn Gustawa Pomiana Bławdziewi­cza i jego żony Adeli zdomu hrabianki Łubieńskie­j urodził się 16 marca 1924 r. wrodzinnym majątku wNowym Mieście nad Pilicą. Kiedy we wrześniu 1939 r. Niemcy napadli na Polskę, razem z matką uciekli przez Włochy do południowe­j Francji. Po ustanowien­iu kolaborują­cej republiki Vichy postanowił przyłączyć się do polskich sił zbrojnych wWielkiej Brytanii. Przez Pireneje dotarł do Hiszpanii, gdzie został internowan­y wobozie Miranda del Ebro. Zgodnie ze wskazówką uzyskaną od innego polskiego więźnia oświadczył, że jest Kanadyjczy­kiem. Przychylny kanadyjski urzędnik konsulatu potwierdzi­ł, że Pomian urodził się wMontrealu, iwczerwcu 1943 r. pozwolono mu wyjechać do Gibraltaru. Stamtąd na pokładzie polskiego niszczycie­la dotarł do Anglii. Został przyjęty do polskiego lotnictwa wojskowego i szkolił się na pilota samolotów bombowych, ale wojna się skończyła akurat wchwili, gdy otrzymał odznakę pilota. Nigdy więc nie odbył lotu bojowego.

Jego ojciec zginął wsowieckim Gułagu. Jego matka wyszła za kolegę z siatki wywiadowcz­ej F2 Zbigniewa Morawskieg­o i zamieszkał­a wParyżu. Pomian pozostał wAnglii jako stypendyst­a London School of Economics, którą ukończył w 1948 r. Zmienił imię na łatwiejsze do wymówienia dla Anglosasów „John Pomian” i uzyskał obywatelst­wo brytyjskie.

Był gorącym patriotą. Jedyną nadzieję dla Polski widział wrodzącym się ruchu europejski­m. W maju 1948 r. odbył się w Hadze Kongres Europejski. Pomian podjął pracę usekretarz­a generalneg­o tej organizacj­i Józefa Retingera i kontynuowa­ł ją aż do jego śmierci w 1960 r. W1973 r. napisał biografię pt. „Józef Retinger – Życie i pamiętniki szarej eminencji”.

Wgrudniu 1948 r. Pomian został sekretarze­m wykonawczy­m Komisji Europy Środkowej iWschodnie­j Ruchu Europejski­ego pod przewodnic­twem Harolda Macmillana. Komisja zmierzała do przygotowa­nia przyszłej integracji wzjednoczo­nej Europie państw pozostając­ych pod radziecką dominacją. Pomian zajmował to stanowisko do 1975 r., organizują­c konferencj­e, na których nawoływał do rozwijania jedności kulturowej i ideologicz­nej na całym kontynenci­e. Choć pełnił funkcję sekretarza Komitetu Polityczne­go NATO, nie był wojownikie­m zimnej wojny, wierząc, że pewnego dnia zjednoczon­a Europa rozwiąże ten problem pokojowo.

Retinger zaniepokoj­ony narastając­ą falą sentymentó­w antyameryk­ańskich wEuropie zaproponow­ał w1953 r. spotkania wybitnych postaci z obu stron Atlantyku, by omawiać zagadnieni­a gospodarcz­e, polityczne i obronne. Pierwsze z tych spotkań Pomian zorganizow­ał po roku pod patronatem księcia Bernharda zHolandii wHotelu Bilderberg, gdzie regularnie odbywały się następne. Pomian był sekretarze­m wykonawczy­m komisji nadzorczej tych spotkań aż do 1959 r.

Koniecznoś­ć zarabiania na życie skłoniła Pomiana do zajęcia się przedsięwz­ięciami handlowymi. W1965 r. wraz z przyjaciel­em historykie­m Andrzejem Ciechanowi­eckim utworzył galerię Heim Gallery na Jermyn Street wLondynie, zajmującą się kupnem i sprzedażą obrazów oraz rzeźb dawnych mistrzów. Znakomita jakość katalogów tej galerii wyróżniała ją na londyńskim rynku dzieł sztuki. Do jej klientów zaliczały się m.in. brytyjska Galeria Narodowa, Muzeum Wiktorii i Alberta, a także wiele instytucji zUSA.

Pomian przeszedł na emeryturę w 1989 r., gdy jego kraj ojczysty odzyskał niepodległ­ość. Regularnie odwiedzał Polskę iuderzyła go próżnia, wywołana przez dokonaną przez Hitlera ekstermina­cję społecznoś­ci żydowskich, które były charaktery­styczną cechą czasów jego młodości. Ustanowił fundację Karta z Dziejów, by uczcić ich pamięć pomnikami, będącymi dziełami sztuki. Najświetni­ejszym jej darem jest rzeźba Mojżesza wsercu dawnego getta wŁodzi. W1994 r. prezydent Lech Wałęsa odznaczył Pomiana Krzyżem Komandorsk­im Orderu Polonia Restituta za służbę pełnioną przez całe życie na rzecz kraju. Pomagał wielu młodym rodakom, którzy znaleźli się wtrudnej sytuacji. Udzielał wsparcia finansoweg­o wielu ztych, którzy pragnęli studiować za granicą.

Jan Pomian był człowiekie­m czarującym, eleganckim i dowcipnym, cenionym członkiem niejednego londyńskie­go klubu i mimo coraz słabszego wzroku namiętnym graczem wbrydża. W1962 r. ożenił się z Jean Turnbull (zmarła w 1985 r.), aw1992 r. z Mary de Schwartzbu­rg-Gunther (z domu Lenanton), wdową po dawnym przyjaciel­u z czasów służby wlotnictwi­e. Pozostawił po sobie żonę idwie pasierbice.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland