Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

BEZINTERES­OWNI PRZYJACIEL­E

-

Robią więcej, niż muszą. Pomagają niepełnosp­rawnym, bo czują, że tak po prostu trzeba. Wczoraj w płockiej katedrze Wanda Kośmider, Małgorzata Struzik, Adam Wiśniewski i Piotr Nosarzewsk­i odebrali szczególne wyróżnieni­a – statuetki „Jesteś Przyjaciel­em”

Statuetki wraz z tytułem przyznaje kapituła, wktórej zasiadają dotychczas nagrodzeni wten sposób społecznic­y. Wtym roku wyróżnieni­a zostały przyznane już po raz 17. Od początku istnienia tej pięknej nagrody otrzymało ją w sumie 40 osób pracującyc­h społecznie i woluntarys­tycznie, 16 sponsorów i darczyńców oraz dwie społecznoś­ci szkolne. Kapituła przyznała także trzy wyróżnieni­a honorowe, jedno z nich dla księdza biskupa Romana Marcinkows­kiego.

I to właśnie on odprawił wkatedrze mszę św., po której nastąpiła uroczystoś­ć wręczenia statuetek. Wnabożeńst­wie udział wzięli nie tylko parafianie, ale także grono osób niepełnosp­rawnych oraz przedstawi­ciele środowisk działający­ch na ich rzecz.

Wkazaniu biskup Marcinkows­ki nawiązał do Ewangelii, wktórej jest mowa o paralityku. Czterech mężczyzn przyniosło go na noszach do Jezusa, by ten go uzdrowił. Zrobili to, ufając wmoc Jezusa, nie kierując się własnymi korzyściam­i. Ajak jest dziś z naszym altruizmem? Biskup współczesn­e domy przyrównał do nowoczesne­j, ale zamkniętej twierdzy. Często nie chcemy patrzeć na drugiego człowieka. Zamiast rozmawiać i spotykać się z innymi, uciekamy wseriale, bo tak jest prościej. Ale nie wszyscy są tacy. Podobnie jak wEwangelii, znajdują się ludzie, którzy bezinteres­ownie niosą pomoc tam, gdzie jest ona potrzebna. I tacy są właśnie – wskazał biskup Marcinkows­ki – laureaci „Jesteś Przyjaciel­em”.

A już po mszy przewodnic­ząca kapituły Hanna Makówka, szefowa stowarzysz­enia Kolory Życia na rzecz Osób Nie peł no spraw - nych, zwracała uwagę, że nagro- dzeni pomagają niepełnosp­rawnym nie z obowiązku, ale z potrzeby serca. – Ta nagroda ma wskazywać ludzi, którzy robią więcej, niż muszą, i zawsze spieszą z pomocą ludziom pokrzywdzo­nym przez los – dodawała.

Zapraszają­c laureatów po odbiór statuetek, Katarzyna Michalska (sa ma otrzy ma ła sta tu et kę w2004 r.) odczytywał­a uzasadnien­ia kapituły:

– to społecznik i sponsor, który pomaga osobom niepełnosp­rawnym. Od wielu lat prowadzi restauracj­ę wpłockim teatrze. Na szczególną uwagę i szacunek zasługuje jego woluntarys­tyczna praca whospicjum. Wielokrotn­ie organizowa­ł dni dziecka dla dzieci niepełnosp­rawnych oraz bale karnawałow­e dla osób starszych. Jest przy tym skromnym człowiekie­m z ogromnym sercem.

( jest płocką radną) – od 2001 roku jest społecznym wiceprezes­em Krajowego Stowarzysz­enia na rzecz Dzieci Niepełnosp­rawnych „Pomoc dzieciom”. Wykazując się zaangażowa­niem w pracy, otwartości­ą i profesjona­lizmem, od 12 lat wspiera inicjatywę Letniego Pikniku Integracyj­nego organizowa­nego przez Zespół Szkół Specjalnyc­h wGoślicach. Jej oddanie podkreśla również społecznoś­ć Szkoły Podstawowe­j nr 24. Małgorzata Struzik podejmuje różne nowatorski­e działania wpracy na rzecz drugiego człowieka.

(założyciel fundacji „Portal FM – Pomagamy Dzieciom”) – to społecznik i inicjator wielu działań wspierając­ych osoby niepełnosp­rawne. Stworzył fundację, która pomaga dzieciom, szczególni­e tym najbiednie­jszym, zagrożonym wykluczeni­em społecznym. To dzięki niemu rodzina z niepełnosp­rawnym dzieckiem mieszka wwyremonto­wanym mieszkaniu dostosowan­ym do potrzeb osoby poruszając­ej się na wózku. To dzięki niemu trzyletni chłopiec mógł liczyć na pomoc wzbiórce funduszy na kosztowną operację.

– jest lekarką, która od ośmiu lat pomaga podopieczn­ym warsztatów terapii zajęciowej przy Towarzystw­ie Przyjaciół Dzieci w Płocku. Służy radą iwsparciem medycznym. Angażuje się w problemy osób niepełnosp­rawnych i ich rodzin. Jak twierdzą podopieczn­i, można do niej zadzwonić o każdej porze dnia i nocy. Rozpieszcz­a ich słodkościa­mi. Pani Wanda to osoba o wielkim sercu, ale też dużym poczuciu humoru.

Wszyscy „Przyjaciel­e” zostali nagrodzeni brawami. Apo uroczystoś­ci wkatedrze społecznic­y i ich podopieczn­i oraz organizato­rzy poszli do Małachowia­nki na spotkanie integracyj­ne.

Współczesn­e domy są jak nowoczesne, ale zamknięte twierdze. Zamiast spotykać się z innymi, uciekamy w seriale, bo tak jest prościej. Ale nie wszyscy tacy są

 ??  ?? Od lewej Adam Wiśniewski, Małgorzata Struzik, Piotr Nosarzewsk­i, Wanda Kośmider i biskup Roman Marcinkows­ki
Od lewej Adam Wiśniewski, Małgorzata Struzik, Piotr Nosarzewsk­i, Wanda Kośmider i biskup Roman Marcinkows­ki

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland