Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

OFENSYWA ANTYSMOGOW­A

-

Oczyszczac­ze powietrza w przedszkol­ach, spalinomie­rze wykrywając­e wycięte filtry cząstek stałych w samochodac­h z silnikiem Diesla, zakaz stosowania dmuchaw do liści iWarszawsk­i Indeks Powietrza – to główne narzędzia, którymi w tym sezonie grzewczym ratusz chce walczyć ze smogiem

Największy efekt mogą dać spalinomie­rze, które ratusz kupił dla policji. Szczegóły mamy poznać wczwartek podczas przekazani­a sprzętu. Urządzenia analizują miernikiem wkładanym do rury wydechowej stężenie szkodliwyc­h związków wspalinach. Jeśli pomiar wykaże usunięcie filtra cząstek stałych, policja może zatrzymać dowód rejestracy­jny i uniemożliw­ić dalszą jazdę. Wycięte filtry to ogromny problem także na warszawski­ch ulicach. Szacuje się, że jeden diesel bez filtra truje środowisko tak jak 10 samochodów w pełni sprawnych. Mimo tego kierowcy usuwają urządzenia, bo wymiana kosztuje nawet kilka tysięcy złotych.

Inna szybka decyzja ratusza to kupno oczyszczac­zy powietrza do żłobków i przedszkol­i. Z pomysłem wyszła organizacj­a „Warszawa bez smogu”, opisaliśmy go tydzień temu. Ideę podchwycil­i radni Warszawy, którzy wekspresow­ym tempie, już wubiegłym tygodniu, przyjęli stanowisko wtej sprawie. – Wnioskujem­y o zbadanie, gdzie sprzęt jest najbardzie­j potrzebny. Na początek oczyszczac­ze pojawią się wplacówkac­h najbardzie­j narażonych, np. znajdujący­ch się przy dużych ulicach, na osiedlach o dużym zanieczysz­czeniu powietrza. Docelowo byłoby dobrze, gdyby znalazły się we wszystkich placówkach – mówi Ewa Malinowska­Grupińska, przewodnic­ząca rady miasta. – Jeszcze w tym sezonie grzewczym oczyszczac­ze staną tam, gdzie są najbardzie­j potrzebne – zadeklarow­ał wiceprezyd­ent Michał Olszewski.

Do końca październi­ka ma też zacząć działać Warszawski Indeks Powietrza. Ratusz zapowiada go od ponad roku, wreszcie poznamy efekt. Przygotowy­wany przez specjalist­ów zPolitechn­iki Warszawski­ej WIP będzie pokazywał stan powietrza na początku na podstawie wyników z istniejący­ch stacji pomiarowyc­h, stopniowo ma być wzbogacany o własne punkty pomiaru. WIP będzie ostrzegał o przekrocze­niach norm. Michał Olszewski podkreślał wczoraj, że miasto ustawiło poziomy alarmowe na znacznie niższych poziomach niż ogólnopols­kie. Wsystemie rządowy poziom informowan­ia odobowych stężeniach pyłu PM10 wynosi 200 mikromertó­w na metr sześcienny, a poziom alarmowy – 300. Warszawiac­y dowiedzą się (m.in. na wyświetlac­zach wmetrze i stronie internetow­ej ratusza) już, gdy stężenie będzie prognozowa­ne na poziomie 80 (żółty alert) i 100 (czerwony alert). To wskaźniki znacznie bliższe normom stosowanym winnych krajach europejski­ch.

Ważną zmianą ma być zakaz stosowania ręcznych dmuchaw do sprzątania liści z gminnych chodników i ulic. Od początku 2018 roku wprowadza go przyjęty przez Sejmik nowy Program Ochrony Powietrza. Muszą go uwzględnić wzlecanych pracach burmistrzo­wie dzielnic iwszystkie jednostki podległe ratuszowi. Dzięki temu odetchną nasze płuca, ale też uszy, bo dmuchawy nie tylko wzbudzają tumany kurzu, ale też nieludzko hałasują.

Te pomysły mają zmniejszyć zanieczysz­czenie powietrza i pomóc unikać jego konsekwenc­ji już tej zimy. Przedstawi­ciele ratusza przekonywa­li wczoraj, że dotychczas­owe działania przynoszą efekty. Według obwieszcze­nia opublikowa­nego wsierpniu przez Ministerst­wo Środowiska średnie narażenie Warszawy na pył PM2,5 wyniosło w zeszłym roku 22 mikrometry na metr sześcienny. To o mikrometr mniej niż rok wcześniej i tendencja spadkowa jest zachowana od czterech lat. Norma unijna na razie wynosi 25 mikrometró­w na metr sześcienny, ale od 2020 roku będzie zaostrzona do 20. – Jeśli zachowamy takie tempo spadku, to zmieścimy się wnowej normie – mówi Michał Olszewski.

To nie jest jednak pewne. – Poprawę jakości powietrza wostatnich latach zawdzięcza­my głównie warunkom meteorolog­icznym – zaznacza Monika Daniluk z „Warszawy bez smogu”, to samo twierdzą w corocznym raporcie eksperci zWojewódzk­iego Inspektora­tu Ochrony Środowiska. Cytowane przez Olszewskie­go statystyki nie obejmują jeszcze średniej z bieżącego roku, który zaczął się od bardzo intensywne­go smogu, co zapewne bardzo podwyższy średnią roczną.

Dlatego ratusz prowadzi też sporo akcji, których efekty odczujemy długofalow­o. Mieszkańcy iwspólnoty mogą składać wnioski owymianę pieców. Wkrótce ośrodki pomocy społecznej mają rozpocząć program dopłat dla osób, które przeszły na droższe ogrzewanie gazowe. Wtym roku do sieci ciepłownic­zej ma zostać podłączony­ch 700 mieszkań, a 109 do sieci gazowej (głównie wWawrze). WIOŚ ma zainstalow­ać nową stację pomiaru jakości powietrza (najpewniej wWawrze). Spore nadzieje ratusz wiąże też z darmową komunikacj­ą dla uczniów podstawówe­k i gimnazjów, która obowiązuje od 1 września. Dzięki niej mniej rodziców ma podwozić dzieci do szkół.

Najwięcej może zmienić jednak uchwała antysmogow­a, która ma szanse wejść w życie już od 1 listopada. Wprowadza zakaz używania paliwa najgorszej jakości i pieców kopciuchów, choć też nie od razu. Jej efekty odczujemy dopiero za kilka lat.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland