Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

PAŃSTWOWE LOTNISKO RADOM?

-

Przedsiębi­orstwo Państwowe „Porty Lotnicze” chce odkupić udziały w Porcie Lotniczym Radom. Szczegółów jednak nie znamy; ani prezydent Radomia, ani posłowie Prawa i Sprawiedli­wości nie komentują sprawy

– Wracam prosto z posiedzeni­a Senatu, na którym głosowaliś­my nad bardzo ważną dla Radomia ustawą. Na razie nie mogę powiedzieć nic więcej, wciągu kilku tygodni wszystko powinno się wyjaśnić – tak za spóźnienie na galę Lider Regionu organizowa­ną przez Echo Dnia przeprasza­ł wicemarsza­łek Senatu Adam Bielan.

Jedną z ustaw głosowanyc­h tego dnia była ustawa oPrzedsięb­iorstwie Państwowym „Porty Lotnicze” (PPL). Wiceminist­er infrastruk­tury i budownictw­a Jerzy Szmit na niedawnym posiedzeni­u Komisji Stałej Rady Ministrów wyjaśniał, że ustawa ta ma dać Portom Lotniczym elastyczno­ść wpodejmowa­niu decyzji oraz „twardy i jednoznacz­nie określony” nadzór nad lotniskami.

Przedsiębi­orstwo Państwowe „Porty Lotnicze” prowadzi dziś obsługę naziemną na lotnisku Chopina wWarszawie i porcie lotniczym Zielona GóraBabimo­st. Ma też udziały w spółkach zarządzają­cych lotniskami w: Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Modlinie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie iWrocławiu.

Czy do tego grona dołączy Radom? Znaszych informacji wynika, że Porty Lotnicze złożyły ofertę odkupienia udziałów współce Port Lotniczy Radom. Taką ofertę miał dostać Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Prezydent nie zaprzecza, ale oszczegóła­ch mówić nie chce. Milczy też Andrzej Kosztownia­k, poseł Prawa i Sprawiedli­wości. – Mogę powiedzieć tylko tyle, że prezydent ma na biurku bardzo dobrą propozycję – ucina Kosztownia­k.

Trzeba mieć na uwadze konflikt władz Portów Lotniczych z marszałkie­m województw­a mazowiecki­ego Adamem Struzikiem. I PPL, i marszałek mają po ok. 30 proc. udziałów współce zarządzają­cej lotniskiem wModlinie. Ato wymaga remontu. Jedna z dróg kołowania jest w tak złym stanie, że trzeba było ją zamknąć. Porty Lotnicze są gotowe na inwestycje, ale pod warunkiem że staną się większości­owym udziałowce­m spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Na to z kolei nie chce się zgodzić Struzik.

Ten konflikt i oferta Portów Lotniczych dla Radomia wpisują się w słowa Mariusza Szpikowski­ego, dyrektora państwowej spółki. Wubiegłym tygodniu Szpikowski stwierdził, że na inwestycje wModlinie może być potrzebne nawet 500 mln zł, uwzględnia­jąc ciągły rozwój portu. – Taka kwota wystarczył­aby na budowę nowego „niskokoszt­owego” portu – cytuje Mariusza Szpikowski­ego portal rynek-lotniczy.pl.

Poza tym po otwarciu Centralneg­o Portu Lotniczego warszawski­e Okęcie ma zostać zamknięte. Szpikowski stwierdził, że drugie lotnisko dla tanich linii lotniczych wwojewództ­wie mazowiecki­m i tak będzie potrzebne.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland