Sąd sprawdzi, czy kobieta pije

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

działanie umniejszające kobietom ich prawa.

WSzwecji czy Holandii takie kobiety trafiają do zamkniętych ośrodków, amy chcemy stworzyć mechanizmy, wktórych pobyt na specjalistycznym oddziale będzie ostatecznością. Wskrócie wyglądałoby to tak: każda osoba, która widzi pijaną kobietę wciąży, będzie mogła zgłosić to do sądu rodzinnego, którego obowiązkiem będzie wszcząć postępowanie. Potem zawodowy kurator sądowy przeprowadzi wywiad środowiskowy: czy zgłoszenie to nie złośliwe pomówienie sąsiadki albo pomyłka. Jeśli się okaże, że problem al- o umieszczeniu jej na specjalistycznym oddziale. Kobieta będzie mogła złożyć zażalenie, będzie jej też przysługiwał pełnomocnik z urzędu.

Matki pijące w ciąży alkohol mają być kierowane przez sądy na specjalne oddziały lecznicze – to propozycja rzecznika praw dziecka Marka Michalaka. Budzi wielkie emocje. Kobiety alarmują, że próbuje się ograniczać ich swobody obywatelskie.

Jak oddział patologii ciąży: miejsce przyjazne, wktórym można przejść terapię pod opieką specjalistów. Być może szpitale położnicze przejęłyby taką rolę.

Oczywiście pobyt byłby bezpłatny, a oddział położony możliwie najbliżej środowiska takiej kobiety. Chcę podkreślić, że mają to być specjalnie utworzone oddziały specjalistyczne, a pobyt będzie obejmować opiekę lekarską nad kobietą wciąży, pracę terapeutyczną i edukację.

Dla niektórych to może być jedyna szansa wyrwania się z uzależnienia i z domu, wktórym występuje przemoc. Mówimy oprzypadkach skrajnych i ewidentnych. To nie jest tak, że teraz wszystkie kobiety w ciąży będą inwigilowane. Jeśli zobaczymy kobietę na imprezie z kieliszkiem wina, lepiej z nią porozmawiać, niż od razu biec do sądu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.